دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

منهای معادلات فوتبال


منهای معادلات فوتبال
همیشه یک تفاوت اساسی بین دربی حساس پایتخت با سایر بازیهای لیگ فوتبال ما وجود داشته است. این بازی خاص و منحصر به فرد از قوانین رایج فوتبال پیروی نمی کند. یعنی مهم نیست کدام تیم در جدول رده بندی جایگاه بهتری دارد یا اینکه کدام تیم بازیکنان معروف تر یا حتی تعداد مصدوم و محروم بیشتری دارد. این دیدار یک دوئل تمام عیار با شاخصه های خاص خود است.
در پیکار معروفی که پرسپولیس مقابل استقلال نه نفره شد و استقلالی ها نتوانستند بازی را با پیروزی پشت سر بگذارند، جدال اندیشه های پروین و پورحیدری نتیجه ای جز تساوی صفر ـ صفر نداشت. بازیهای بسیار دیگری هم بوده که استقلال به ظاهر برتری نسبی داشته اما پرسپولیس با سه امتیاز از زمین بیرون آمده و برعکس روزهایی بوده که همگان حتی طرفداران آبی تصور می کردند که پرسپولیس برنده دربی است اما داور مسابقه در پایان حکم برتری استقلال داده است.
این مقدمه ای بود تا بگوییم دربی ۶۴ استقلال و پرسپولیس هم قواعد خاص خودش را دارد. مانند همه دربی های دیگر این دو تیم عوامل بسیاری در تعیین نتیجه نهایی در ساعت ۱۷ امروز دخیل هستند اینکه کدام یک از دو سرمربی جسارت ارائه بازی تهاجمی و درگیرانه را دارد. یا اینکه مهاجمان سرپنجه آبی یا قرمز کدامیک بر استرس ناشی از حضور چند ده هزار نفری تماشاگران غلبه می کند و از معدود فرصت های گلزنی نهایت بهره را می برد.
نکته دیگر اینکه کدام یک از دو تیم تا پایان بازی یعنی لحظه ای که داور اسپانیایی سوت پایان را می زند تمرکز خود را حفظ کرده و اسیر هیجان، جنگ روانی ، استرس ، فشار ناشی از تشویق یا احتمالاً توهین برخی تماشاچیان یا تماشاگرنماها و ... نشود.
صرف نظر از اتفاقات غیر منتظره فوتبال مانند مصدومیت یا دریافت کارت قرمز زود هنگام که می تواند اثرات منفی روی تاکتیک و رویکرد مربیان سرخابی در اتخاذ تصمیمات خارج از برنامه داشته باشد. آنچه شاید در نتیجه نهایی این دوئل تماشایی تاثیر بسزایی دارد قدرت ریسک پذیری افشین قطبی و فیروز کریمی است که هر دو بنا به دلایل خاص احتیاج مبرمی به ۳ امتیاز این مسابقه مهم دارند.
در یک سوی میدان فیروز کریمی با شکست در برابر سپاهان فرصت بسیار مغتنم همسایه شدن با پرسپولیس را در هفته گذشته از دست داد و هزار ویک استدلال و توجیه کرد که شکست سرخ ها عامل اصلی این باخت بود. کریمی به خوبی می داند در نخستین دربی قرمز و آبی اگر نتیجه را به حریف قدر و قدیمی واگذار کند و باعث سرافکندگی هواداران در کری خوانی های معمول در فوتبال شود از چشم طرفداران دو َآتشه افتاده و حتی در صورتی که قهرمان لیگ یا جام حذفی هم شود محبوبیت زیادی نزد هواداران آبی نخواهد داشت. ضمن اینکه باخت در این پیکار مهم استقلال را یک گام دیگر به میانه جدول نزدیک تر و یک قدم بلند از صدر جدول دورتر می سازد.
در طرف دیگر اما اوضاع و احوال افشین قطبی پس از باخت تعجب برانگیز شاگردانش در مقابل ذوب آهن چندان تفاوتی با فیروز کریمی ندارد. امپراتور سرخ ها در نیم فصل دوم کاملاً تحت تاثیر باخت های عجیب و غریبی بود که لیدرهای پرسپولیس را به شدت عصبانی کرد حتی کار به جایی رسید که برخی از کارشناسان گمانه زنی های ابتدای فصل که تیم در آن زمان به خاطر هدایت خوب حمید استیلی نتایج خارق العاده ای کسب کرد را بار دیگر مطرح کردند. مساله قابل توجه در باره افشین قطبی اینکه در نبرد تاکتیک بین قطبی و کریمی اگر قطبی بازنده شود به احتمال زیاد اعتماد هواداران به توانایی های فنی مرد خوش اخلاق پرسپولیس سلب می شود و عدم اعتماد سکونشینان سرخ در ادامه راه پرفراز و نشیب لیگ در حالی که سرخ ها رقابت سخت و تنگاتنگی با سپاهان و صبا دارند یعنی از دست رفتن پشتوانه ای قوی و اثرگذار که به صورت مشخص و قابل توجه روی نتیجه گیری چند هفته پایانی تیم تاثیر دارد.
به هر حال دو مربی صاحب سبک لیگ ایران امروز چشم در چشم هم می دوزند تا فراتر از کسب سه امتیاز در نبرد شطرنج گونه تاکتیک ها، حریف را ابتدا کیش و سپس مات کنند. رویدادی که برای قطبی و کریمی بسیار ارزشمندتر از سه امتیاز است کسب اعتبار و افتخار برابر هزاران هوادار رقیب و محبوب شدن در دل طرفداران دو آتشه ای که حاضرند جام قهرمانی را از کف بدهند اما در دربی ۶۴ طعم شیرین پیروزی با گل های زیاد را بچشند است. ساعت ۱۷ امروز یک چهره بسیار خندان روبروی صدها دوربین تلویزیونی و عکاسی لبخند می زند کدامیک از این دو مربی برجسته لیگ ما سوژه نخست روز پنجشنبه ورزش کشور است؛ قطبی یا کریمی خدا می داند.
● هیچ کس همراه ندارد!
سه شنبه شب پس از جلسه توجیهی بین بازیکنان و کادر فنی قرار شد تمامی بازیکنان استقلال تلفن های همراه خود را خاموش کرده و در اختیار سرپرست تیم قرار دهند. اعضا کادر فنی به غیر از فیروز کریمی هم از خود شروع کرده و تلفن همراه خود را تا پایان بازی تحویل حاجیلو بدهند. اصغر حاجیلو در این رابطه خطاب به بازیکنان گفت: حرف هایتان را بگذارید برای پس از بازی و برد فعلا به استراحت پرداخته و به فکر تمدد اعصاب خود باشید.
● استقلال میهمان است
گرچه در لیگ به اصطلاح حرفه ای ما تفاوتی میان میزبان و میهمان دربی پایتخت نیست اما دیروز استقلالی ها سفت و سخت دنبال سهمیه بلیت خود برای قسمت VIP بودند. دیروز بهرام امیری در این رابطه به خبرنگار ما گفت: ما در دیدار فردا میهمان هستیم و منتظر تا سهمیه بلیت خود را از سازمان لیگ گرفته و بین افراد واجد شرایط تقسیم کنیم، امیری تعداد بلیت های اختصاص یافته به باشگاه را اعلام نکرد اما دیروز باشگاه استقلال شلوغ بود. همه از هوادار گرفته تا مدیران و مسؤولان قبلی دنبال بلیت جایگاه ویژه بودند.
● ناصرخان در اردوی استقلالی ها
ناصر حجازی که در دیدار رفت توانسته بود تا دقیقه ۸۵ و گل امید روانخواه پرسپولیس را تا مرز شکست پیش ببرد خیلی دوست داشت که امروز هم روی نیمکت نشسته تا بلکه طعم پیروزی در دربی را بچشد اما او حالا در قامت مدیرفنی تیم است و تقریبا هیچ کاره! گرچه فیروزخان از او نظر فنی درباره ترکیب و سیستم می گیرد اما همگان می دانند که دو پادشاه در یک اقلیم نمی گنجند. در هر حال ناصرخان به توصیه مدیرعامل و استقبال سرمربی قرار است امروز نهار را در کنار بازیکنان صرف کند.
● تقویم مسابقات لیگ برتر
▪ هفته بیست و ششم
پنجشنبه ۱۵ فروردین
ـ صنعت نفت - راه آهن، ساعت ۱۵:۱۵ ، تختی آبادان
ـ پگاه - ذوب آهن، ساعت ۳۰:،۱۴ سردار جنگل رشت
ـ صباباتری - ملوان، ساعت ۳۰:،۱۴ درخشان رباط کریم
ـ ابومسلم - پاس، ساعت ۳۰:۱۴ ، ثامن الائمه مشهد
ـ برق شیراز - مس، ساعت ۱۵:۱۵ ، حافظیه شیراز
ـ پیکان - مقاومت سپاسی، ساعت ۳۰:،۱۴ ایران خودرو تهران
ـ سایپا - شیرین فراز، ساعت ۳۰:،۱۴ انقلاب کرج
ـ سپاهان - استقلال اهواز، ساعت ۳۰:۱۴
ـ پرسپولیس - استقلال تهران، ساعت ۰۰:،۱۵ آزادی تهران
داود عطایی
منبع : روزنامه ایران ورزشی