شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

تردمیل


تردمیل
● كاربرد
‏تردمیل یك صفحه متحرك با اعمال نیروی موتور است كه امكان تنظیم نمودن سرعت و همچنین ارتفاع صفحه در یك جهت (شیب) آن نیز وجود دارد.
● فیزیولوژی ‏
كاربرد اصلی تردمیل‌ها، تست ورزش است كه در آن بیمار فعالیتی محدود را متناسب با وضعیت پایش سیستم قلبی- عروقی خود انجام می‌دهد. هدف از انجام این تست، آشكار شدن اختلالات احتمالی عملكرد قلبی تحت فشار و استرس است.
تردمیل‌ها همچنین در فیزیوتراپی به عنوان فعالیتی در جهت توانبخشی اعضای آسیب‌دیده و یابهبود سریع‌تر پس ازجراحی به كار می‌رود.
● اصول عملكرد
تردمیل دارای یك كمربند پهن بوده كه امكان كنترل سرعت‌های مختلف آن توسط یك موتور الكتریكی وجود دارد.
شیب (زاویه) صفحه متحرك نیز توسط یك موتور بالابرنده قابل تنظیم است تا حركت بیمار بر یك مسیر رو به بالا (تپه مانند) شبیه‌سای شود.
صفحه كنترل مقابل بیمار امكان كنترل سرعت، شیب و همچنین محاسبه باز‏ زمانی مصرف انرژی بیمار حین حركت بر روی صفحه متحرك را فراهم می‌آورد. در این حالت ممكن است نرخ ضربان قلب نیز مانیتور شود.
اگر تردمیل برای انجام تست استرس به همراه مانیتورینگ به كار رود (همانند ثبت سیگنال‌های ‏ECG‏) امنیت بیمار و همچنین صحت داده‌های ثبت شده از بیمار به حداكثر خواهد رسید.
▪ مقادیر نوعی (متداول)
▪ سرعت: ۵/۱ تا ۶ كیلومتر بر ساعت (‏km/h‏)
▪ شیب (انحراف از افق): ۰ تا ۱۰%
● مزایای استفاده
▪ امكان تنظیم سرعت در مقادیر دلخواه
▪ امكان محاسبه انرزژی با توجه به معلوم بودن سایر پارامترها
▪ بازدهی كار با این سیستم از بسیاری دیگر از ورزش‌های پیچیده قلبی و عروقی بیشتر است
▪ اسفاده در منزل و هر مكان دلخواه دیگر
▪ بعضی از انواع این دسنگاه امكان شمارش قدم، پایش ریتم قلب و محاسبه تعداد كالری سوخته شده را نیز دارند.
● ملاحظات خرید
تطبیق یك سیستم مناسب با بودجه موجود ممكن است فرآیند كسل كننده‌ای باشد. انتخاب بهترین مدل در محدوده قیمت مناسب، یك هنر است. ثبات وسیله و ایجاد یك دوی یكنواخت بسیار مهم است. هرگز سیستمی را كه در هنگام دویدن شما لرزش ایجاد می‌كتد را خریداری نكنید.به مكان نگهداری بازوها و پهنای كمربند وسیله دقت كنید. اندازه و میزان آلودگی صوتی تولیدی از موارد دیگری است كه باید به آن توجه شود. معمولا از این وسیله در هنگام گوش دادن به موسیقی یا تماشای تلویزیون استفاده می‌شود؛ لازم است نویز صوتی به‌گونه‌ای باشد كه مجال این كار را فراهم سازد!‏

نویسنده: مهسا محق- علی معین
منبع : مجله مهندسی پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی