شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

«کلینزمن» ستاره محبوب، مربی مدرن


«کلینزمن» ستاره محبوب، مربی مدرن
یورگن کلینزمن در مجموع ۲۲۱ بازی در بوندس لیگا ۱۱۰ گل به ثمر رسانده است. او در عرصه ملی ۱۰۸ بار برای تیم ملی آلمان به میدان رفته و در ۳۷ بازی این تیم کاپیتان آن بوده است. بهترین فوتبالیست آلمان در سال های ۱۹۸۸ و ،۱۹۹۴ بهترین فوتبالیست انگلستان در سال ،۱۹۹۵ بهترین فوتبالیست اروپا در سال ،۱۹۹۵ بازیکن تیم های منتخب اروپا و جهان، آقای گل بوندس لیگا در سال ،۱۹۸۸ آقای گل جهان در سال ،۱۹۹۵ انتخاب به عنوان ورزشکار خوش قلب در سال ،۲۰۰۰ جایزه گئورگ فون اوپل در سال ۲۰۰۱ برای ورزشکاری که دارای مسئولیت اجتماعی است و بالاخره سفیر جام جهانی در سال .۲۰۰۶ همه اینها فقط برازنده یک نفر است و آن کسی نیست جز یورگن کلینز من.یورگن ۳۰ جولای سال ۱۹۶۴ میلادی در شهر گوپینگن واقع در جنوب آلمان به عنوان پسر دوم از ۴ پسر یک نانوا متولد شد. با پایان تحصیلات متوسطه در نانوایی پدر آموزش دید و تا قبل از ورود به دنیای حرفه ای فوتبال در آنجا کار می کرد. بیشتر از ۸ سال نداشت که برای تیم گینگن وارد زمین شد و ۱۰ ساله بود که به تیم گایزلینگن پیوست. پس از یک دوران ۲ ساله در کیکرز اشتوتگارت، ۲۰ ساله بود که در تیم دسته اولی FB اشتوتگارت دربوندس لیگا توپ زد.
● کارنامه ای با بیش از ۲۰۰ گل
کلینزمن در مجموع ۲۲۱ بازی در بوندس لیگا ۱۱۰ گل به ثمر رسانده است. پس از اشتوتگارت؛ اینتر، موناکو، تاتنهام، بایرن مونیخ و جنوا از دیگر تیم هایی بودند که کلینزمن پیراهن آنها را بر تن داشت. یورگن در سال ۱۹۸۸ با تیم آلمان عنوان سومی بازی های المپیک را کسب کرد. او هر چند در یک سال بعد با اشتوتگارت به فینال جام یوفا راه یافت اما در سال ۱۹۹۱ با اینتر و سال ۱۹۹۶ موفق شد با بایرن مونیخ بر این جام بوسه بزند و باز هم در همان فصل به عنوان قهرمانی بوندس لیگا دست یافت. کلینز من در عرصه ملی ۱۰۸ بار برای آلمان به میدان رفت که ۳۷ بار بازوبند کاپیتانی تیم را حمل کرد. او در سال ۱۹۹۰ قهرمان جهان شد، ۲ سال بعد نایب قهرمان اروپا و در سال ۱۹۹۶ عنوان قهرمانی اروپا را نیز تصاحب کرد. یورگن درباره خود گفت: «من پله نبودم و تکنیکی هم نیستم اما در میدان مثل دیوانه ها هستم.»
● آموزش در انگلستان
برتی فوگتس درباره او می گوید کلینز من زمانی خودسر و تکرو بود اما روح بازی تیمی را در انگلستان آموخت. در جام جهانی فرانسه گل یورگن به ایران و چنگ زدن بر تور دروازه، تنها یک لحظه انفجاری بیش نبود که با شکست در مرحله یک چهارم نهایی مقابل کرواسی و حذف ملی پوشان آلمان به پایان رسید. وی بدون هیچ صحبتی استادیوم لیون را ترک کرد و مجله فیفا درباره اش نوشت عجب خداحافظی غم باری بود. کلینزمن در دسامبر سال ۱۹۹۸ رسماً از فوتبال کناره گرفت و گفت:« پسر ۱۵ ماهه ا م به من نیاز دارد و من به او.» وی سپس با همسر آمریکایی چینی تبارش به سواحل آفتابی کالیفرنیا کوچ کرد. کلینز من در همه سال هایی که توپ می زد، ستاره ای محبوب به شمار می رفت و پیراهن شماره ۱۸ او یکی از پرفروش ترین ها بود.
● ایستادن در رأس تیم آلمان
با کناره گیری رودی فولر از سمت سرمربیگری تیم ملی آلمان و درست یک هفته پس از انتقاد کلینز من از وضعیت فوتبال و فدراسیون، او در سال ۲۰۰۴سمت مربیگری تیم ملی را با وجود اینکه سابقه ای در این زمینه نداشت، برعهده گرفت. یورگن گفت:« در ۲۰ سالی که توپ زدم حداقل ۲۰ تا مربی دیده ام و از هر کدام چیزی آموخته ام.»
● ستایش از تیم ایران
کلینز من زمانی سکان تیم را برعهده گرفت که تیم ملی آلمان در عرصه جهانی به سطحی متوسط تنزل یافته بود، با این حال موفق شد با استفاده از خلأ قدرتی که در فدراسیون به وجود آمده بود، رفرم های مورد نظرش را به همراه اولیور بیرهوف به عنوان مدیر ورزشی و یوآخیم لو به عنوان دستیارش به انجام برساند. او گروهی از متخصصان روانشناس، بدنساز و مواد غذایی را در خدمت تیم گرفت و ازروش های مدرن استفاده برد. وی پس از بازی تدارکاتی که در تهران انجام گرفت، گفت:« ایران تیم خوبی دارد. ایرانی ها نشان دادند می توانند بازی کنند و جزو بهترین های آسیا هستند. در اینجا و مقابل ۱۰۰ هزار نفر با نتیجه ۲ بر صفر به پیروزی رسیدن، بسیار با ارزش است.» کلینز من بیشتر از ۲ سال با فدراسیون قرارداد نداشت و پس از اینکه شاگردانش در جام جهانی آلمان بر سکوی سوم قرار گرفتند، گفت این ۲ سال انرژی زیادی از من گرفته و ادامه داد:« به کالیفرنیا باز خواهم گشت و مطمئناً از من در مورد این آلمان جدید، جوان، میهمان نواز و بین المللی سؤال خواهد شد. بی نهایت مغرور هستم و فقط می گویم Danke (متشکرم).»
منبع : روزنامه ابرار ورزشی