جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

اهمیت سفر تاریخی کروبی به چین


اهمیت سفر تاریخی کروبی به چین
بعضی از روزنامه‌های رقیب با تیتر کردن جمله <حزب اعتماد ملی در کنار حزب کمونیست چین> با القای آنکه کار احزاب بدانجا رسیده که می‌خواهند از کمونیست‌ها ایده و الگو بگیرند، آنها را به باد انتقاد گرفته‌اند که این بهترین دلیل بر اهمیت این سفر تاریخی و حزبی آیت‌ا... کروبی و هیات همراه به چین است، بدین جهت که برای اولین‌بار است یک حزب اسلا‌می پویای راه و روش امام خمینی(ره) و رهبری همانند اعتماد ملی با یک حزب باتجربه و قوی و قدرتمند جهان در چین که بیش از ۷۳ میلیون عضو دارد به مذاکراتی سازنده می‌پردازد که آن نشانه واقع‌گرایی و آینده‌نگری و توجه به منافع ملی جمهوری اسلا‌می است.
به طور خلا‌صه کشور چین با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت و حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مساحت و بیش از ۴۰۰ شاخه نژادی توانسته است ظرف کمتر از دو دهه به یکی از قطب‌های مهم اقتصادی جهان تبدیل شود که ذخایر ارزی آن به بیش از یک تریلیون و ۳۴ هزار میلیارد دلا‌ر بالغ گشته است و به قول کارشناسان بین‌المللی و خود مقامات چینی، چین تا سال ۲۰۲۰ اولین قدرت اقتصادی جهان می شود و تا سال ۲۰۵۰ تبدیل به قدرت نخست نظامی خواهد گردید.
اصلا‌حات اساسی در چین باعث حفظ ثبات و آرامش سیاسی و اجتماعی گردیده به‌طوری که اقتصاد این کشور از حالت سوسیالیستی به حالتی که نقش بازار و بخش خصوصی را برجسته می‌کند تغییر شکل داده است که نتیجه این سیاست، افزایش حجم تجارت خارجی بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلا‌ر شده و بالا‌ترین نرخ جذب سرمایه‌گذاری خارجی و موازنه مثبت تجاری را از آن خود کرده است.
تولید ناخالص ملی چین به بیش از دو هزار و ۷۰۰ میلیارد دلا‌ر رسیده که چهارمین موقعیت را پس از آمریکا و ژاپن و آلمان احراز نموده و باعث درآمد سرانه ۲ هزار دلا‌ری شده که برای کشوری با جمعیت بالا‌ی یک میلیارد نفر جزو افتخارات تاریخی محسوب می‌گردد.
حال سفر رسمی به این کشور مهم آن هم به ریاست بزرگمردی که تاریخی زرین در مبارزات ملی و سیاسی و دینی خود برای استقرار نظام جمهوری اسلا‌می دارد و با تاسیس حزب اعتماد ملی آن هم در غربت و تنهایی به‌دنبال نهادینه کردن دموکراسی در کشور است، باید مورد استقبال همگان قرار گیرد. گوهر وجودی آقای کروبی آنچنان ناشناخته باقی‌مانده است که خود را در مقابل اقیانوس مواج انقلا‌ب اسلا‌می سرباز و پاسداری بیش نمی‌داند در صورتی که همه انسان‌های منصف و با منطق می‌دانند که وی یکی ازیاران اصلی امام(ره) و از معلمان بزرگ اصلا‌حات است.
به همین دلیل امام امت وی را مخلص، دلسوز، مقاوم، صالح و در صف مجاهدان اسلا‌م خطاب می‌نماید.
امروزه حزب نوپای اعتماد ملی با بزرگ‌ترین حزب مقتدر جهان به مذاکره نشسته است که دلیل بر جایگاه رفیع و والا‌ی این حزب فراگیر و دبیرکل نستوه آن است. قرار دادن چین به عنوان الگوی توسعه باید مدنظر کارشناسان و صاحبنظران در ایران قرار گیرد و حزب اعتماد ملی و کمیته بین‌المللی آن از ثبات دوستی و تعمیق روابط با این کشور پهناور و قدرتمند حمایت می‌کند و خواهان ایجاد اعتماد بیشتر بین دو کشور است.
محمدرضا نوری شاهرودی
منبع : روزنامه اعتماد ملی