یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 19 May, 2024
مجله ویستا

لئونارد برنشتاین


لئونارد برنشتاین
لئونارد برنشتاین (Leonard Bernstein) متولد ۱۹۱۸، آهنگساز، رهبر ارکستر، آموزگار و پیانیست آمریکایی و اولین رهبر ارکستر متولد ایالات متحده که شهرتی جهانی یافته است، به شمار می آید.
آثار او در زمینه موسیقی فیلم شهرتی فراوان یافته و جوایز متعددی نسیب وی نموده اند. از جمله این آثار میتوان به موسیقی فیلمهای "در شهر" (On the Town)، "در بارانداز" (On the Waterfront) و "داستان وست ساید" (West Side Story) اشاره کرد.
او در سال ۱۹۵۲ در تلویزیون حضور داشت و در برنامه های هنری شبکه CBS به نام Omnibus به تدریس موسیقی می پرداخت.
برنشتاین اولین فرد آمریکایی بود که توانست رهبری ارکستر فیلارمونیک نیویورک را بر عهده بگیرد. او با این ارکستر به مدت ۱۵ سال به اجرای برنامه ای تلویزیونی به نام "کنسرتهایی برای جوانان" (Young People&#۰۳۹;s Concerts) با هدف آشنا نمودن کودکان و نوجوانان با موسیقی پرداخت. او به خاطر این برنامه موفق به دریافت جایزه Emmy به خاطر بهترین همکاری موسیقی با تلویزیون و سه جایزه Emmy دیگر برای اجرای بی نظیر موسیقی کلاسیک شد.
برنشتاین در دهه ۷۰ چندین برنامه سخنرانی در دانشگاه هاروارد (Harvard) برگذار کرد و در دهه ۸۰ رمان "کاندید" (Candide) اثر ولتر (Voltaire ۱۷۷۸-۱۶۹۴ نویسنده فرانسوی) را به موزیکال تبدیل کرد. او تابستانها در تنگل وود (Tanglewood محلی در لیناکس و استاکبریج مختص موسیقی که فستیوالهای موسیقی و برنامه هایی از جمله برنامه تابستانی ارکستر سمفونیک بوستون در آن برگذار میشود) به رهبری ارکستر میپرداخت و تا سال ۱۹۹۰، که در اثر حمله قلبی درگذشت، به این کار ادامه داد.
منبع : بانک اطلاعات گردشگری