شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا


رمز کامیابی و شکوفائی


رمز کامیابی و شکوفائی
هدف ”رابینز“ از نوشتن این کتاب این است که افراد به این باور برسند که همه چیز این قابلیت را دارد که با سرعتی شگفت‌انگیز تغییر کند.
برای به وجود آوردن هر تغییر، باید یاد بگیریم که فکرها، احساس‌ها و رفتارهای ما بر چه اساسی شکل می‌گیرند. برای این کار، تنها لازم است تا سرسختانه، پی‌گیرانه، هوشمندانه و با قدرت و ایمانی راسخ، درصدد تغییر آنها برآئیم.
”رابینز“ در این کتاب سعی دارد به ما بگوید:
”ما قادریم این نیروی خفته را بیدار کنیم و رؤیاهای خود را دوباره به زندگی دعوت نمائیم. می‌توانیم این کار را حتی همین امروز و از هم‌اکنون انجام دهیم“.
مثبت‌اندیشی به تنهائی کافی نیست، اما به‌طور حتم می‌تواند برای شروع عالی باشد.
▪ درس نخست
وقتی به ظاهر، با عدم موفقیت روبه‌رو می‌شویم، چگونه می‌توانیم شرایط را به نفع خود تغییر دهیم؟
به این نکته توجه کنید که گذشته، آینده شما نیست. همهٔ نیروی خود را بهر آنچه امروز برای بهبود شرایط زندگی خود قادر به انجام آن هستید، متمرکز کنید پشتکار و سماجت در راه رسیدن به هدف، ارزشمند است. مدام به خودتان گوشزد کنید که باید قوای خود را بر روی آنچه آرزویش را دارید، متمرکز کنید. به جای اینکه به مشکل‌ها فکر کنید به راه‌حل‌ها فکر کنید.
▪ درس دوم: کار نشد ندارد!
حتی اگر شرایط فعلی شما، رسیدن به هدف‌هایتان را امری ناممکن جلوه می‌دهد، شما قادرید هر زمان که بخواهید، ورق را برگردانید. خداوند هیچ‌گاه با ما سر دشمنی ندارد. آنچه او از ما می‌خواهد، این است که در رویاروئی با دشواری‌ها، بردباری و پشتکار خود را از دست ندهیم.
یک سخن کوتاه:
”پیروزی، نتیجهٔ تصمیم‌های درست؛
تصمیم‌های درست، نتیجه کسب تجربه
و تجربه، نتیجهٔ تصمم‌های غلط است“.
همیشه سعی بر این داشته باشید که از نیروی درونی خود استفاده کنید.
▪ درس سوم: هیچ چیز نمی‌تواند مانع تحقیق یک ارادهٔ آهنین گردد
نیروی تصمیم‌گیری، قادر است همه چیز را تغییر دهد. این تصمیم‌های ما هستند که سرنوشت ما را رقم می‌زنند؛ نه شرایط حاکم بر زندگی ما!
”با اتخاذ هر تصمیم، شما در حقیقت، سرنوشت خود را به دست می‌گیرید“.
اگر قصد دارید تغییری در زندگی خود بدهید لازم است ابتدا یک تصمیم جدی بگیرید؛ به این معنا که راه را به روی هر آنچه مانعی در راه دستیابی به هدف‌هایتان به شمار می‌رود، سد کنید.
تصمیم‌های خود را در یک دفترچه یادداشت کنید.
▪ درس چهارم: عملی ساختن تصمیم‌ها بستگی دارد به اینکه شما ایمانی قوی در دل ایجاد کرده و به کمک آن به سرعت دست به کار شوید!
”بخشی از ایمان، آن است که انسان آنچه را هنوز ندیده، حقیقت می‌پندارد. پاداش چنین باوری، آن است که آنچه را انسان هنوز ندیده به حقیقت می‌پیوندد“ ”اگوستین قدیس“
”هر زمان که تصمیم بگیرم، می‌توانم زندگی‌ام را دگرگون کنم“
▪ درس پنجم: انسان هر آنچه را می‌طلبد، به دست می‌آورد
با به یاد آوردن اینکه چگونه زیباترین رؤیاهایتان در گذشته به واقعیت پیوسته، می‌توانید سراسر وجود خود را غرق شادی کنید. این امر می‌تواند به شما قدرتی ببخشد که به کمک آن بتوانید آینده خود را به‌دست بگیرید. همیشه توجه خود را بر امور خوشایند متمرکز کنید. همچنین تمرکز بر چیزهائی که شایسته هستند، می‌تواند زندگی شما را مرحله به مرحله در جهت مطلوب تغییر دهد. بنابراین، توجه خود را در جهت درست هدایت کنید.
▪ درس ششم: پرسش‌ها همان پاسخ‌ها هستند!
در واقع، پاسخ‌ها در نهاد پرسش‌ها نهفته‌اند! طرح پرسش‌های مناسب و درست، خود یک موهبت است. یاد بگیریم پرسش‌های نیروزا از خود بپرسیم.
▪ درس هفتم: بدن شما قادر است شما را برای رسیدن به خوشبختی یاری دهد
باید این نکته را در نظر داشته باشیم که تحرک و فعالیت، برانگیخته شدن احساس‌ها را در پی خواهد داشت. حتی تبسم و لبخند زدن، موجب ایجاد نوعی جریان‌های بیولوژیکی و آزاد شدن هورمون‌هائی در بدن می‌شود که در پی آن، احساس خبوی از خود و شرایط خود خواهیم داشت. سعی کنید بدن خود را در حالت‌های مختلف بشناسید.
▪ درس هشتم: جادوی کلمات
واقعیت این است که کلمه‌ها، احساس‌های ما را تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهند، این در حالی است که بسیاری از ما هرگز این نکته را در نظر نمی‌گیریم که روزانه در گفت‌وگو با دیگران، از چه الفاظی استفاده می‌کنیم و مهمتر اینکه کمتر به این نکته توجه می‌کنیم که احساس‌ها و فکرهای ما تحت‌تأثیر همین الفاظی هستند که ما روزانه از آنها استفاده می‌کنیم.
▪ درس نهم: آیا برای رفتن به جنگ مشکل‌ها، سیر دفاعی خود را آماده کرده‌اید؟
با استفاده از یک استعارهٔ جدید راه گریزی برای رهائی از مشکل‌ها، ایجاد کنید!
برای نمونه: به جای استفاده از جملهٔ ”زندگی، مبارزه‌ای بی‌امان است“ از جمله ”زندگی، رؤیائی بسیار زیباست“ استفاده کنید.
▪ درس دهم: هدف‌های درست زیربنای ساختن آینده‌ای همراه با سعادت است
برای ساختن زندگی، آنچنان که رؤیای آن را در سر می‌پرورانید، باید به درس دهم، توجه کافی داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که سرآغاز یک پیروزی، یک آغاز است. یک سفر طولانی هزارمایلی، با قدم اول، شروع می‌شود. رؤیاهای خود را بدون هیچ حد و مرزی بنویسید و سپس مدت زمان رسیدن به این هدف‌ها را مشخص کنید. هدف‌های خود را اولویت‌بندی کنید و در آخر مشخص نمائید برای رسیدن به این هدف‌ها، باید چگونه انسانی باشید.
▪ ورزش‌های فکری را در برنامهٔ خود بگنجانید!
به این صورت که روزانه دوبار و هر بار چند دقیقه آرام بنشینید و به هدف خود فکر کنید و همواره تصور کنید به هدف‌های خود رسیده‌اید، بنابراین خود را سرزنده و شاداب احساس می‌کنید. شادی، غرور، افتخار و هیجان را با تمام وجود، احساس خواهید کرد.
▪ درس یازدهم: یک برنامهٔ ده روزه برای مقابله با کشمکش‌های عاطفی و احساسی
به مدت ده روز سعی کنید فکرهای منفی و مخرب را از ذهن خود دور سازید. این ده روز باید پی‌درپی و بدون فاصله باشد. اگر در روزهای نخست و یا حتی روزهای پایانی، تمرکزتان را از دست داده‌اید، دوباره از نو آغاز کنید. این برنامه، تأثیر شگفت‌انگیزی دارد.
پانته‌آ فرزاد
کارشناس علوم تربیتی
نویسنده: آنتونی رابینز
ترجمه: آزاده تویسرکانی
منبع : مجله شادکامی و موفقیت