جمعه, ۲۵ خرداد, ۱۴۰۳ / 14 June, 2024
مجله ویستا


انواع ماشین دزدی


انواع ماشین دزدی
نسب ماشین دزدهای امروزی، شاید برسد به اسب‌دزدان زمان قله‌قله دون میرزا.
این اسب‌دزدها به تدریج وارد جامعهٔ شهری شدند و به‌تدریج با كم شدن تعداد اسب‌ها برای آن‌كه از گرسنگی نمیرند، در داخل شهرها دست به سرقت دوچرخه زدند، كه فیلم دزد دوچرخه اثر ویتوریو دسیكا هم كه یك فیلم تبلیغاتی بود، به سفارش آن‌ها ساخته شد.
از یكی دو دههٔ قبل با افزایش موتورها، دزدان دوچرخه كه حالا موتورسواری یاد گرفته بودند، افتادند توی این خط. تا این‌كه سر و كلهٔ ماشین در شهرها پیدا شد و ماشین دزدی در تمام جهان مد شد.
از آ‌ن جایی هم كه كارخانه‌های ماشین‌سازی ایرانی تنها چیزی كه برایشان مهم نبود، امنیت خودرو بود و صاحبان خودروها هم حال و حوصلهٔ امن كردن ماشین را نداشتند، ایران شد بهشت ماشین دزدها و به سرعت انواع مدل‌های ماشین دزدی باب شد...
● سرقت با تریپ رفاقت
دوستی خیلی چیز خوبی است. من با فرزاد و اِسی و پسر كربلایی اكبر دوست هستم و... البته این درست است كه آدم باید برای دوستش تا رگ گردن هم بیاید، اما هر كسی كه دو دفعه سوار ماشینت شد و دو تا جوك بی‌مزه و یا حتی بامزه، sms زد كه رفیق به حساب نمی‌آید.
درصد نسبتا زیادی از سرقت‌های خودرو توسط دوستان مخ‌زنی انجام می‌شود كه بعد از چندین بار سلام و علیك تقاضا می‌كنند برای عروسی خواهرشان، یا چون با نامزدشان قرار دارند و یا هزار و یك بهانهٔ دیگر، خودروتان را برای نیم ساعت به آن‌ها قرض بدهید. حالا شما بدو دنبال ماشینت.
▪ نتیجه‌گیری كلی: دوست خوب، دوستی است كه ماشین قرض نكند. جوان عاقل هم كسی است كه ماشین قرض ندهد.
● ماشین دزدی به سبك سارا
سارا یك نام ایرانی است كه معادل سارهٔ خارجی‌ها است. اگر چه بنیانگذار این سبك سرقت در لابه‌لای صفحات تاریخ گم شده است، اما این روش به نام سارا دختر فراری ماشین دزد ثبت شده.
این دختر خانم چهارده پانزده ساله كه همین دو ماه قبل برای آخرین بار به اتهام سرقت یك خودرو پراید راهی زندان شد، از مشتریان پر و پا قرص ادارهٔ مبارزه با سرقت پلیس آگاهی تهران است.
ایشان اگر هر بار بعد از گذشت یكی دو ماه از آزادی دوباره به آگاهی سر نزند، حالش بد می‌شود. سبك خاص سرقت او كه خام كردن جوان‌های مایه‌دار است، به این صورت است كه این سارق شیك‌پوش وقتی كه متوجه می‌شود راننده جوانی كلید كرده، سوار ماشینش می‌شود‍ و با او گرم می‌گیرد‍.
اما در بین راه یك دفعه یادش می‌آید كه دلش هوس ساندویچ، چیپس و بستنی كرده. جوان عاشق هم كه می‌خواهد ته كلاس را در بیاورد، خیلی سریع جلوی یك كافی‌شاپ باكلاس می‌زند روی ترمز و در حالی كه ماشین روشن است، می‌رود دنبال سفارش سارا.
اما وقتی با صدای تیك‌آف به خیابان نگاه می‌كند، متوجه می‌شود چه كلاهی سرش رفته است. به این می‌گویند سرقت سارایی...
▪ راه‌حل: راه‌حلش را خودتان بلد هستید. یا مكن با فیلبانان دوستی، یا...
● بسوزه پدر دل رحم‌ِ دل
اگر گذارتان به ادارهٔ مبارزه با سرقت آگاهی تهران افتاد و در آن‌جا جوان خوش تیپی را دیدید كه هی محكم با كف یك دست می‌كوبد روی دست دیگرش و پشت سر هم می‌گوید بسوزه پدر این دل نازك، بدانید و آگاه باشید كه ماشین ایشان به سرقت رفته است.
تا او نگفته من برایتان بگویم كه ایشان مطمئنا مدعی می‌شود كه در حالی كه با خودرو مدل بالای خودش در حال رانندگی بوده، متوجه دختر خانم جوانی شده كه به شدت بیمار بوده است و از آن‌جایی كه او دل نازكی دارد، سعی كرده بیمار را به بیمارستان برساند.
اما در میانهٔ راه، این خانم و یا مرد همدستش كه او را تعقیب می‌كرده، با تهدید چاقو او را در یك نقطهٔ تاریك و خلوت پیاده كرده‌اند و ماشینش را به سرقت برده‌اند. البته بعضی‌ها هم می‌گویند كه زن جوان خشونت كمتری به خرج داده و گفته است اگر او از ماشین پیاده نشود، داد می‌زند كه او را دزدیده است و پدرش را در می‌آورد.
البته در این‌كه همهٔ این شاكیان راست می‌گویند و دلشان سوخته شكی نیست، اما نمی‌دانم چرا در یك شب برف و بورانی اگر من بنده خدا كنار خیابان بمیرم هم كسی مرا به بیمارستان نمی‌رساند؟
▪ راه‌حل: برای راه‌حل رجوع شود به مورد سبك سارا!
● سیگار چند میلیون تومانی
باند سی ثانیه‌ای‌ها كه پرونده‌شان چند هفتهٔ قبل در دادسرای شهرری بررسی شد، به تنهایی بیش از ۵۰ خودرو را در مناطق جنوبی و شرق تهران وقتی كه راننده برای خرید سیگار، چیپس یا هله و هوله، خودرویش را در حالت روشن ترك كرده و حتی درش را باز گذاشته بود، سرقت كرده‌اند.
روش كار آن‌ها كه همگی برادر بودند، به این صورت بود كه در كنار دكه‌های سیگار فروشی، روزنامه‌فروشی و یا سوپری‌های سرچهارراه‌های خلوت و... می‌ایستادند و وقتی رانندهٔ خودرو مدل بالایی برای خرید از ماشین خود پیاده می‌شد، به سرعت سوار خودرو شده و فرار می‌كردند.
یكی دو تا از برادران هم در همین زمان در حالی كه با موتور یا ماشین در آن اطراف ایستاده بودند وانمود می‌كردند كه می‌خواهند به مال‌باخته كمك كنند و با سوار كردن او به تعقیب ماشین می‌پرداختند، اما یك دفعه در میانهٔ راه، یا پشت چراغ قرمز می‌ماندند یا ماشین را گم می‌كردند. سارقان ۳۰ ثانیه‌ای...
▪ راه‌حل: دوست عزیز، پارك كردن ماشین در یك جای مناسب، خاموش كردن آن وحتی قفل كردن درها و برداشتن سوئیچ فكر نمی‌كنم در مقایسه با زمانی كه باید در آگاهی و دادسرا دنبال ماشینت بدوی، زمان زیادی لازم داشته باشد. پس تنبلی ممنوع.
● كلك آبمیوه‌ای
رجوع كنید به سرقت‌های آبمیوه‌ای.
▪ راه‌حل: راه‌حلش هم این است كه اگر مسافری را سوار كرده‌اید، خیك مباركتان را نگه دارید و از او خوراكی قبول نكنید.
● می‌خوای پولدار شی؟
یكی از رایج‌ترین روش‌های سرقت خودرو در ماه‌های اخیر، پیشنهاد كرایه‌های دندانگیر و تحریك طمع رانندهٔ خودرو است.
جریان هم این‌طوری است كه یك نیمه شب كه دارید دلی‌دلی كنان رانندگی می‌كنید، یك دفعه یك آقای تنها یا همراه چند جوان دیگر و یا حتی به همراه خانم و بچه‌ها جلوی شما را می‌گیرند و برای آن‌كه آن‌ها را به یك نقطهٔ دور در آن طرف شهر برسانید، یك كرایهٔ قلمبه به شما پیشنهاد می‌كنند.
شما اولش یك كمی خودتان را لوس می‌كنید كه نمی‌صرفه و از این‌جور حرف‌ها، اما ته دلتان حسابی غنج می‌رود و دست آخر آن‌ها را سوار می‌كنید.
در طول مسیر به شكاری كه زده‌اید فكر می‌كنید، اما یك دفعه در وسط راه وقتی كه به یك نقطهٔ تاریك و خلوت می‌رسید، آقاهه اسلحه‌اش را كه از نوع گرم یا خیلی سرد است، می‌گذارد روی گلویتان و آن وقت، شما از ترس جانتان مجبورید مؤدبانه با پای خودتان از خودرو پیاده شوید.
▪ راه‌حل: بد نیست آدم دندان طمعش را بكشد و كمی به پیشنهادهای اغواكننده و خصوصا كرایهٔ بالا شك كند و برای پول به هر دری نزند.
● بزن كنار
مأمورنماها یكی دو سالی است كه بدجوری زده‌اند تو كار سرقت خودرو. آن‌ها كه اكثرا از طایفهٔ فیوج هستند‍، با قیافه‌های گمراه‌كننده و وسایل و تجهیزات كامل پلیسی از چراغ‌گردان و لباس فرم گرفته تا اسلحه و بی‌سیم و... یك دفعه با ماشین‌های مدل بالای سمند، پژو۴۰۵ و پرشیا می‌پیچند جلوی خودرو شما و درخواست مدارك می‌كنند.
بعد هم به بهانهٔ این‌كه تخلفی كرده‌اید، شما را می‌پیچانند و یكی دو نفرشان سوار ماشینتان می‌شوند و از شما می‌خواهند دنبالشان راه بیفتید. وقتی كه به یك جای خلوت رسیدید ازتان می‌خواهند از ماشین پیاده شوید تا دوستان ماشین جلویی شما را دوباره بازرسی كنند و در همین فرصت، دوستانی كه در ماشین شما نشسته‌اند می‌زنند به چاك و دنبال آن‌ها هم ماشین خود سارقان، به همین راحتی.
▪ راه‌حل: توصیه‌ می‌شود در این مورد همیشه یادتان باشد كه مأموران پلیس، كارت شناسایی معتبر دارند و هیچ‌وقت با ماشین‌هایی شخصی راه نمی افتند توی خیابان تا شما را برای یك تخلف كوچولو بگیرند. مسألهٔ مهم دیگر این‌كه مأمورنماها معمولا سعی می‌كنند آتویی از شما بگیرند و تهدیدتان كنند كه اگر به حرفشان گوش نكنید، شما را به مقر پلیس می‌برند.
در چنین شرایطی هرگز نترسید و به آن‌ها بگویید خودتان با پلیس تماس می‌گیرید و خیلی سریع با ۱۱۰ تماس بگیرید و موضوع را به آن‌ها بگویید. نكتهٔ دیگر هم این‌كه اگر چنین اتفاقی برایتان افتاد، به سرعت ماشین را خاموش كرده و سوئیچ آن را بردارید.● تعمیركار مجاز
متأسفانه اگر تا چند دههٔ قبل در تهران و شهرستان‌ها، توی یك راسته فقط یك هوشنگ باتری‌ساز، جمشید صافكار، سیامك جلوبندی، شهاب آپاراتی و... بود، حالا تعمیركاران مجاز و غیرمجاز خودرو چند تا سور زده‌اند به لبنیاتی‌ها.
سر هر كوچه‌ای هفت هشت ده تا تعمیرگاه خودرو را می‌شود دید. اگرچه بیشتر آن‌ها و مخصوصا تعمیركاران مجاز خودرو، آدم‌های شریف و باخدایی هستند، اما تعدادی از این تعمیركارها تنها با هدف سرقت به این كار روی آورده‌اند.
شیوهٔ كاری‌شان هم این است كه وقتی خودروتان را برای تعمیر به آن‌ها می‌دهید، از روی سوئیچ خودرو، یك كلید دیگر می‌زنند و با پیدا كردن محل پارك خودروتان در زمان مناسب، به راحتی به سراغ آن می‌آیند و بعد از بازكردن در خودرو با كلید، آن را به سرقت می‌برند.
▪ راه‌حل: جلوگیری از این شیوهٔ سرقت هم فكر نمی‌كنم زیاد سخت باشد. خودروتان را فقط به تعمیرگاه‌های مجاز ببرید، و به هر كسی كه لباسش روغنی بود و یك آچار در دستش بود اعتماد نكنید.
تا آن‌جا هم كه امكان دارد، منتظر بمانید تا خودروتان را درست كنند و از دادن سوئیچ خودرو به آن‌ها خودداری كنید. اگر هم قرار می‌شود خودروتان جایی بماند و بعدا آن را تحویل بگیرید، بعد از باز كردن وسایل ایمنی خودرو، تنها سوئیچ اصلی را به آن‌ها بدهید و دیگر لازم نیست كلید قفل پدال و قفل فرمان و... را هم بدهید.
● تصادفات ساختگی برای سرقت واقعی
تصادفات ساختگی هم یك روش بی‌دردسر برای سرقت خودرو شما است. شیوهٔ كار هم به این صورت است كه وقتی شما به تنهایی دارید با سرعت كم و آهسته رانندگی می‌كنید، ناگهان یك نفر می‌پرد جلوی ماشین شما و در حالی كه به آهستگی خودروتان به او برخورد كرده است، خودش را به زمین و هوا می‌زند، طوری كه شما واقعا باورتان می‌شود طرف دارد جان می‌دهد.
سراسیمه در حالی كه ماشینتان روشن است می‌پرید پایین. همین فرصت كافی است تا همدست او پشت فرمان بنشیند و همراه دوست بدلكار خود بزند به چاك و شما را با چشم‌های از حدقه درآمده كه از دیدن دست تكان دادن‌های مرد مجروح و سرقت خودروتان شوكه شده‌اید جا بگذارد.
▪ راه‌حل: باباجان این هزار دفعه، خاموش كردن ماشین و برداشتن سوئیچ. مگر چند ثانیه وقت می‌خواهد؟
● سرقت شاه كلیدی
سارقان شاه كلیدی، از آن‌دست سارقانی هستند كه با آن‌كه زحمت كمی می‌كشند، اما در بین هم صنف‌هایشان آدم‌های درست و حسابی و اتوكشیده ای محسوب می‌شوند. چون آن‌ها بلد هستند چطوری با یك تكه آهن كج وكوله، خودرو چند میلیون تومانی را به سرقت ببرند.
▪ راه‌حل: خب این كه دیگه توصیه نمی‌خواهد، قفل خودروتان را خصوصا اگر پراید است و سوئیچ‌اش هرز است عوض كنید. قفل فرمان، قفل پدال، كلید مخفی، آژیر دزدگیر و... را كه می‌تواند سارقان را منصرف كند، حتما و به دقت نصب كنید. ماشینتان را برای زمان‌های طولانی در جاهای خلوت و خصوصا در شب پارك نكنید.
● آسوده بخوابید، شهر در امن و امان است
روش‌های سرقت خودروهای پارك شده در كنار خیابان هم كه خودش یك فصل جدا است و انواع و اقسام شیوه‌ها و روش‌ها را دارد.
این نوع سرقت، شیوه‌های مختلف از سرقت شاه‌كلیدی گرفته تا روش‌های عجیب و غریب مثل استفاده از جرثقیل كه همین دو سه ماه قبل با دستگیری اعضای یك باند در تهران فاش شد را شامل می‌شود.
در این میان چون سرقت شاه كلیدی، گل سرسبد سرقت‌های خودروهای پارك شده است، آن را توضیح می‌دهیم. برای اطلاع از توصیه‌های ایمنی در این‌باره، صحبت‌های سرهنگ سلطانی معاونت مبارزه با سرقت آگاهی تهران را بخوانید.
● آقای شاه‌كلیدی
حمید یكی از سارقان حرفه‌ای در سرقت‌های شاه‌كلیدی، ماه گذشته به اتهام سرقت ده‌ها پراید دستگیر شد.
او در حالی كه كم مانده بود برای سرقت‌هایی كه كرده بود از كارخانهٔ سازندهٔ خودرو و صاحبان خودروها شكایت كند‍، گناه سرقت‌هایش را به گردن آن‌ها انداخت و به دادیار شعبه چهارم دادسرای جنایی با اعلام یك آمار تحلیلی و كاملا كارشناسانه(!) گفت: «۸۰درصد سوئیچ پرایدها هرز است و اگر طرف كمی حرفه‌ای باشد می‌تواند ظرف چند دقیقه با شاه‌كلید در خودرو را باز كند.»
این استاد حرفه‌ای سرقت با این شیوه همچنین پارك شدن خودرو در جاهای خلوت و خصوصا در شب را از علل عمدهٔ موفقیت خود در این زمینه بیان نمود و گفت او و اعضای باندش بعد از شناسایی خودروهایی كه وسایل ایمنی نداشتند، اقدام به انجام عملیات خود می‌كردند.
● سرقت ضبط و پخش
سرقت ضبط و پخش خودرو اگرچه در مقایسه با سرقت خودرو حالگیری‌اش كمتر است، اما به هر حال وقتی كه یك دستگاه خیلی خوب روی ماشین سوار كرده‌ای، به سرقت رفتن آن بدجوری حال آدم را می‌گیرد. ضمنا گاهی وقت‌ها وسوسهٔ ضبط و پخش گران‌قیمت باعث می‌شود سارقان به سراغ خودرو بروند و در آن‌جا به پول‌هایی هم كه داخل داشبورد گذاشته‌اید، دستبرد بزنند. یادتان باشد سرقت یك دستگاه ضبط و پخش برای یك سارق حرفه‌ای بسته به محل پارك خودرو و داشتن و یا نداشتن دزدگیر، بین چند ثانیه تا حداكثر چند دقیقه طول می‌كشد.
تنها راه‌حل عملی هم كه می‌شود پیشنهاد داد، استفاده از ضبط و پخش‌های قابل حملی است كه بعد از پیاده شدن از خودرو می‌شود آن‌ها را با خود برد. علاوه بر این، مجهز كردن خودرو به آژیر دزدگیر هم خیلی مؤثر است. سعی كنید ماشین‌تان را در جای پرت و خلوت كه سالی یك دفعه هم آدمیزاد از آ‌ن‌جا عبور نمی‌كند، برای مدت طولانی پارك نكنید.
● چند فرمان از زبان سرهنگ
سرهنگ سلطانی، معاونت مبارزه با سرقت آگاهی تهران، كارآگاه خیلی جالبی است. او بیش ا ز آن كه به مبارزهٔ صرف با سارقان اعتقاد داشته باشد، به پیشگیری از سرقت معتقد است و برای همین در ابتكاری جالب اقدام به گردآوری تجربیات بسیار مفید! سارقان خودرو كرده و این تجربیات و شگردها را در اختیار شركت‌های خودروسازی قرار داده است تا آن‌ها را رفع كنند.
این‌ها فقط چندتا از توصیه‌های سرهنگ برای جلوگیری از سرقت خودرو است:
اگر در جایی پاركینگ یا پاركبان‌ها در دسترس نبودند، اتومبیل‌تان را در جایی پارك كنید كه در دید مأموران گشت پلیس باشد.
پس از خرید خودرو، قفل درها و صندوق آن را عوض كرده و از قفل‌های سوئیچی استفاده كنید.
از گذاشتن ساك، لوازم و اشیای گرانبها، اسناد و مدارك در داخل خودرو طوری كه در معرض دید باشند و سارقان را وسوسه كنند خودداری نمایید.
هنگام ورود یا خروج از پاركینگ، اول خودروتان را خاموش كنید و سوئیچ آن را بردارید و بعدا جهت باز و بسته كردن درِ پاركینگ اقدام كنید.
اگر برای فروش خودروتان آگهی كردید و خریدارانی به شما مراجعه كردند و با امانت سپردن خودروشان نزد شما از شما خواستند با خودروتان دور بزنند قبول نكنید، اكثر موارد خودروها دزدی هستند.
چنان‌چه در جاده یا سطح شهر مخصوصا بزرگراه‌ها افرادی با اتومبیل و لباس شخصی شما را متوقف كرده و عنوان نمودند خودروتان مسروقه است، به هیچ‌وجه تسلیم نشوید، مگر آن كه از مأمور بودن آن‌ها مطمئن شوید.
چنان‌چه خودرو شما مورد دستبرد قرار گرفته و سارق یا سارقان با شما تماس گرفته و تقاضای قرار ملاقات یا اخذ وجه كردند به هیچ وجه خودتان وارد عمل نشوید و موضوع را به پلیس اطلاع دهید.
سعید جباری-حامد فرح‌بخش
منبع : روزنامه همشهری