دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

...و اینک نمایش شاگردان ترومن


...و اینک نمایش شاگردان ترومن
بسیاری از علاقه مندان و حتی کارشناسان و دست اندرکاران ورزش عقیده دارند، همین که تیم بسکتبال ایران پس از ۶۰ سال توانست جواز حضور در بازی های المپیک را کسب کرده و به عنوان تنها رشته تیمی کاروان ایران در بازی های پکن شرکت کند، خود موفقیت بزرگی است که تنها امید ما برای آینده حفظ شرایط موجود است.
این رشته که در طول تاریخ پیدایشش تاکنون تغییرات بسیاری داشته، از سال ۱۹۳۲ یعنی چیزی در حدود ۷۶ سال پیش با تشکیل فدراسیون بین المللی اش، رسمیت یافت و از چهار سال بعد یعنی در بازی های ۱۹۳۶ برلین به صورت رسمی در بازی های المپیک حضور پیدا کرد. نخستین حضور تیم بسکتبال ایران در بازی های المپیک به سال ۱۹۴۸ لندن بازمی گردد. جایی که کاروان ایران برای نخستین بار در بازی های المپیک حضور یافته بود. تیم ایران در رقابت های ۱۹۴۸ لندن با چهار شکست از کشورهای فرانسه، مکزیک، کوبا و کانادا و پیروزی برابر نیوزیلند در مکان چهاردهم قرار گرفت. این همه تاریخچه اندک بسکتبال ایران در بازی های المپیک است.
● بسکتبال ایران از اوزاکا به پکن رسید
شاید خوش بین ترین علاقه مندان به بسکتبال ایران هم سال پیش فکرش را نمی کردند بچه های بلند قد ایرانی بتوانند در مسابقه های جام ملت های آسیا که مرداد سال پیش در کشور ژاپن برگزار شد، با شکست قدرت های بسکتبال آسیا بر بالاترین نقطه این قاره کهن قرار بگیرند. اما، تیم بسکتبال ایران متشکل از پویا تاجیک، صمد نیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی، حامد حدادی، ا میر امینی، محمدرضا اکبری بیشه، جابر روزبهانی، اوشین ساهاکیان، موسی نبی پور، حامد آ فاق و زنده یاد آیدین نیکخواه بهرامی روز اول مرداد ماه سال پیش به شهر اوزاکای ژاپن رفت تا در مسابقه های جام ملت های آسیا شرکت کند. در این دوره از رقابت ها هم با پیروزی برابر تیم های فیلیپین، اردن و چین به مرحله بعد رقابت های قهرمانی آسیا راه یافت تا در این مرحله به مصاف چین تایپه رفته و این تیم را هم شکست دهد. پس از آن تیم بسکتبال ایران با پیروزی برابر قطر راهی مرحله نیمه نهایی شد و در این بخش در یک دیدار تشریفاتی نتیجه را به تیم لبنان واگذار کرد تا به مصاف تیم قزاقستان برود که با پیروزی برابر این تیم به فینال رقابت ها رسید. تیم ایران بار دیگر در دیدار نهایی به مصاف تیم لبنان رفت و با پیروزی برابر این تیم با قدرت قهرمان آسیا شد تا از همان جا بلیت بسکتبالیست های ایران برای پکن OK شود.
● تدارکی رویایی برای تیمی جوان
تیم بسکتبال ایران با رهبری "رایکو ترومن" و حمایت ویژه مسئولان فدراسیون بسکتبال و ورزش کشور شاید بهترین تدارک را در میان تیم های ورزشی ایران برای المپیک داشت. این تیم پس از قهرمانی در آسیا، مدتی تمرین های خود را در کشورمان سپری کرد تا دیدارهای سوپر لیگ بسکتبال ایران به پایان برسد. اما، متاسفانه در فواصل همین رقابت ها بود که بازیکن ارزشمند بسکتبال ایران یعنی آیدین نیکخواه بهرامی در سانحه رانندگی جان خود را از دست داد و ضربه بزرگ را از لحاظ روحی به تیم ایران وارد کرد. اما، به هر حال اعضای تیم ایران دوباره گرد هم آمده و اردوهای آمادگی خود را در سال جاری از اروپا آغاز کردند. تیم بسکتبال ایران در اروپا به مصاف تیم های صربستان و ایتالیا رفت. پس از آن به مصاف استرالیا در خاک این کشور رفته و دوباره به اروپا بازگشت و با تیم های کرواسی و اسلونی دیدار کرد. تیم بسکتبال ایران پس از آن به آمریکا رفت و با تیم های دوم "یوتاجاز" و "دالاس" از تیم های NBA رقابت کرده و دیداری تدارکاتی با تیم منتخب رده توسعه ای NBA انجام داد. در آخرین مرحله هم تیم بسکتبال ایران به رقابت های دایاموندبال در چین رفت و با تیم های صربستان، آرژانتین و چین دیدار کرد. با این تفاسیر تیم ایران تدارک بسیار خوب، قوی و حتی رویایی را برای حضور در بازی های پکن گذراند. تیم هایی که هرگز ایران به مصاف آنها نرفته بود. تیم ایران در این شرایط بسیار خوب به پکن می رود. اما جای آیدین نیک خواه بهرامی هنوز هم، هم چون داغی بر پیشانی بسکتبال ایران است. به هر حال اکنون دیگر جسم آیدین در کنار ما نیست، اما شک نکنید که روح او نه تنها در همه این مسابقه های تدارکاتی در دور دنیا، بلکه در بازی های المپیک پکن، یار سیزدهم تیم ایران خواهد بود. شاید این نکته، برتری تیم ایران بر سایر رقبا باشد.
● برنامه ایران در المپیک پکن
تیم بسکتبال در بازی های ۲۰۰۸ پکن با تیم های روسیه، لیتوانی، استرالیا، آژانتین و کرواسی همگروه شده است. رقابت های بسکتبال هم از روز یکشنبه ۲۰ مرداد ماه آغاز می شود. هم چنین "رایکو ترومن" در این باره گفت: مهمترین هدف ما از حضور در المپیک نشان دادن شخصیت بسکتبال ایران است.
منبع : روزنامه ابتکار