سه شنبه, ۱۱ مهر, ۱۴۰۲ / 3 October, 2023
مجله ویستا

بدون آسیب سیگار بکشیم


بدون آسیب سیگار بکشیم
«دخانیات عامل اصلی سرطان و برای سلامتی زیان آور است.» شاید شما كه سیگار نمی كشید با این جمله در تماس نباشید ولی سیگاری ها خوب با این جمله آشنا هستند. كافی است پاكت سیگاری راكه در دست دارید خم كرده تا این جمله هشدار دهنده را ببینید. بی شك سیگار نقش مخربی بر سلامتی ایفا می كند. انواع سرطان دهان، ریه، كبد و مثانه گرفته تا تصلب شرایین و ناراحتی های روده و معده به واسطه استعمال سیگار تشدید می شوند و به مرحله حاد می رسند. آمار های WHO نشان می دهد سالانه ۳ میلیون نفر در جهان به دلیل استعمال سیگار جان خود را از دست می دهند كه البته پیش بینی می شود تا ۴ سال دیگر این رقم به ۱۰ میلیون نفر در سال برسد. اولین و تكراری ترین توصیه برای طول عمر و حفظ سلامت بدن قطع استعمال سیگار است ولی در این میان توصیه هایی نیز وجود دارد كه شاید برای سیگاری هایی كه قصد طول عمر بیشتری دارند، مفید واقع شود.البته دستورات زیر به معنی رهایی از مضرات سیگار نیست. اینها تنها می توانند به میزان اندكی شما را از شر ابتلا به بیماری های قلبی برهاند، از زرد شدن دندان ها جلوگیری كند و همچنین جلوی پیری زودرس و چروك پوست را بگیرد.
- هرگز در اولین ساعات صبح سیگار نكشید. میزان آسیبی كه در این زمان به ریه وارد می شود، بیشتر از دیگر ساعات روز است.
- روزانه ده دقیقه نرمش كنید. سیگار ارتباط مستقیمی با پوكی استخوان و كاهش استقامت استخوان ها دارد، نرمش می تواند روند پوكی استخوان را به تعویق بیندازد.
- از مصرف الكل همزمان با استعمال سیگار بپرهیزید كه در این حالت بروز سرطان ریه ۵ برابر بیشتر است.
- استعمال سیگار ارتباط مستقیمی با كاهش جذب ویتامین ث دارد. در ازای هر نخ سیگار به ۲۵ میلی گرم ویتامین ث نیاز دارید كه بهتر است از طریق میوه هایی كه حاوی لیكوپن هستند مثل گوجه فرنگی، فلفل قرمز، مركبات، هویج و یا سیب زمینی و كاهو تامین كنید.
- برای حفظ پوست از عوارض تخریب كلاژن كه در اثر سیگار كشیدن بروز می كند، هویج، اسفناج، بروكلی، شیر، تخم مرغ و دیگر مواد غذایی غنی از ویتامین آ را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
- برای به تعویق انداختن گرفتگی عروق، ویتامین ای كه در غلات كامل، سبزیجات و روغن زیتون موجود است، بسیار توصیه می شود.
- برای خروج مواد مضر از خون و سم زدایی و سرعت بخشیدن تولید پادتن خوراكی های حاوی سلنیوم بخورید. بروكلی، سیر، ماهی، پیاز، غلات، شیر، جوانه گندم و غلات سبوس دار منابع خوبی از سلنیوم هستند.
- مصرف غلات، سیب زمینی، ماهی، جگر سفید و مرغ نیز به دلیل دارا بودن روی برای سلامت ریه ها بسیار پیشنهاد می شود.
- برنامه سم زدایی برای خودتان دست و پاكنید. برای پاك كردن بدنتان از انواع سموم و زهرها از یك برنامه فشرده یك هفته ای استفاده كنید. نوشیدن آب سبزیجات، آب میوه های تازه و آب به مدت سه تا هفت روز كاملاً سموم را از بدنتان دفع می كند. البته اگر به بیماری خاص مبتلا هستید و دارو مصرف می كنید از گرفتن چنین رژیم هایی بپرهیزید و اگر احساس كردید خیلی ضعیف شده اید، رژیم را قطع كنید.
در طول این مدت از بخور و جوشانده برخی از گیاهان دارویی مثل خارشتر، ریشه قاصدك، جعفری، بابونه، سنبل خطاری، مریم گلی و زنجبیل زیاد استفاده كنید.
با تمامی اینها فراموش نكنید كه مطمئن ترین و بدون دردسرترین راه حفظ سلامتی قطع سیگار است. حال تصمیم با شما است؟

بهاره مهر نژاد
منبع : روزنامه شرق


همچنین مشاهده کنید

روزنامه توسعه ایرانیسایت چیدانهروزنامه تعادلسایت بیتوتهسایت اعتماد آنلاینسایت انتخابسایت پارسینه پلاسسایت دیدبان ایرانسایت اقتصاد 24سایت مثلث آنلاین