شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

از RSS استفاده میکنید؟


از RSS استفاده میکنید؟
وقتی در اینترنت به موضوعی علاقمند میشوید میتوانید با دادن آدرس ایمیل خود به سایت مورد نظرتان، مشترک خبرنامه آنها شوید که اخبار را بطور روزانه یا هفتگی یا .... برایتان ایمیل میکنند. اما روش دیگری بنام RSS Feed وجود دارد که مطالب را بصورت لحظه ای برایتان بروز میکند؟ اگر یک یوزر خانگی کامپیوتر هستید که به اینترنت دسترسی دارید، چرا از این امکان استفاده نمی کنید.
اشتراک RSS مدتی است که در بین سایت ها و وبلاگها باب شده است که دسترسی به مطالب روز آنها را ساده و سریع میسازد. امروزه سایتهای بزرگی مانند نیویورک تایمز هم این سرویس را ارایه میدهند.
www.nytimes.com/services/xml/rss/index.html
▪ برای مشترک شدن در RSS ،سه کار باید انجام دهید.
۱) برنامه ای بیابید که این سرویس را برایتان اجرا کند.
۲) سایتی را بیابید که سرویس RSS ارایه کند.
۳) عضو شده و اخبار و مطالب را بخوانید.
▪ حال این مراحل را بررسی میکنیم.
۱) برنامه ای بیابید که این سرویس را برایتان اجرا کند.
برای بهره گیری از RSS feed نیاز به برنامه مخصوصی به نام news reader دارید (news aggregator). چندین نوع از این برنامه حتی بصورت رایگان موجود است.
ابتدا باید بفهمید چه نوع از news reader مناسب شماست. مثلا نمونه web-based آن موجود است که نیازی به دانلود هیچ برنامه به کامپیوترتان ندارد. اگر میخواهید مطالب RSS را از چند کامپیوتر (مثلا در خانه و محل کار) پیگیری کنید، بهتر است از این نمونه استفاده کنید.
مدل دیگر، برنامه ای است که باید برداشت کرده و در کامپیوتر تان نصب کنید. اگر از یک کامپیوتر استفاده میکنید این روش بهتر است.
در نمونه web-based میتوانم به Bloglines اشاره کنم که مجانی است.
www.bloglines.com
در نمونه قابل برداشت و نصب میتوانم از pluck نام ببرم که آنهم مجانی است
www.pluck.com
۲) سایتی را بیابید که سرویس RSS ارایه کند.
وقتی امکان NEWS READER را بدست آوردید نیاز دارید که مشترک یک یا چند سرویس شوید. در سایتهایی که روزانه مصرف میکنید دنبال تصویری شبیه بگردید. نوشته هایی مانند
ـ syndicate this site
ـ RSS feed
ـ RSS
ـ XML
هم معرف این سرویس هستند. سایت SYNDIC۸ بعنوان دایرکتوری این سرویس ها به شما کمک میکند.
www.syndic۸.com
۳) عضو شده و مطالب را بخوانید.
در حال حاضر عمل اشتراک به RSS نیازمند کمی کار دستی است که بسته به سرویس دهنده میتواند با هم فرق داشته باشد. اما در مجموع باید آدرس سرویس را با کلیک راست موش روی آیکون XML و یا لینک سرویس کپی کنید (copy shortcut ) و سپس آنرا در آدرس feed برنامه news reader خودتان کپی کنید. با چند بار اجرای اینکار، بسادگی آنرا در می یابید. حال مطالب بروز را مطالعه کنید.
منبع : سایت کامتونت