دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

برخی دیگر از رویدادهای ۵ جولای


●۱۹۰۰: یكصد هزار چینی كه در تاریخ به « مشت زنان » شهرت یافته اند و قصد كوتاه كردن دست خارجیان را از وطن خود داشتند ۱۲ هزار نیروی خارجی را در « تیانشان » محاصره كردند.
●۱۹۳۴: ماری کوروی دانشمند فرانسوی فیزیک که به اتفاق شوهرش «پیر» در سال ۱۸۹۸ موفق به کشف عنصر رادیواکتیو «رادیوم» شده و در طول چهار سال بعد از آن به تکمیل کشف خود پراخته بودند درگذشت. شوهر او قبلا در یک حادثه رانندگی کشته شده بود. این زن و شوهر دانشمند در سال ۱۹۰۳ برنده جایزه نوبل فیزیک شده بودند.
●۱۹۴۵: چرچیل در انتخابات انگلستان شكست خورد. این انتخابات انگلستان « بلوغ دمكراسی» این كشور را ثابت كرد ، زیرا انگلیسی ها احساس كرده بودند مردی كه در زمان جنگ آنان را به پیروزی رساند ، شاید نتواند در دوران صلح نخست وزیر خوبی برایشان باشد.
●۱۹۵۰: تصویب قانون « بازگشت » ، اقامت هر یهودی را در اسرائیل تضمین كرد.
●۱۹۵۹: دكتر احمد سوكارنو رئیس جمهوری وقت اندونزی پارلمان این كشور را منحل كرد و اعلام داشت كه تا مردم اهمیت و جزئیات دمكراسی را درك نكنند و بهای « آراء » خود را ندانند بهتر است كشور دمكراسی محدود داشته باشد و سران احزاب و كارشناسان دلسوز در تصمیم گیری ها شركت كنند.
●۱۹۷۵: دماغه سبز ( كاپ ورده ) كه از سال ۱۴۶۲ مستعمره پرتغال بود استقلال یافت . این كشور ۴۲۰ هزار نفری كه در افریقای غربی واقع شده است قرنها بهترین تسهیلات را برای كشتی ها فراهم می كرد زیرا كه در مسیر راههای دریایی بوده است . این سرزمین پس از ممنوع شدن تجارت برده در آمد خود را از دست داد. داوطلبان كمونیست به تامین استقلال این سرزمین كه پرتغال آن را یك ایالت خارجی خود اعلام كرده بود كمك بسیار كردند.
●۱۹۷۸: مدیر زندان شوشی در جمهوری آذربایجان وزیر كشور این جمهوری ، معاون و دستیار او را كشت و سپس خودكشی كرد.
●۱۹۷۸: در پی قتل رئیس جمهوری یمن شمالی بر اثر انفجار بمب و اعدام رئیس جمهوری یمن جنوبی و بسط نفوذ كمونیستها در این جمهوری، اتحادیه عرب ضمن ابراز نگرانی سریعا وارد عمل شد.

دکتر نوشیروان کیهانی زاده
منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز