جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

آیا این انصاف است ؟


آیا این انصاف است ؟
با گسترده تر شدن نرم افزارها ما همه روزه شاهد نوآوریهای جدید توسط ویروس نویسان بوده ایم.رشد ویروسها در سال ۲۰۰۴ به اندازه ۲۵ درصد افزایش داشته که تا کنون ۱۱۵۰۰۰ گونه از آنان کشف شده است که پیش بینی می شود این رقم تا اواخرسال ۲۰۰۵ به ۱۵۰۰۰۰ خواهد رسید.اگر به رشد بسیار سریع ویروسها شک دلرید کافیست به هنگام به روز كردن نرم افزار ضد ویروس خود نگاهی به تعداد ویروسهای قابل شناسایی آن بیندازید.
آیا ما باید همیشه با مسئله ویروسها دست به گریبان باشیم؟ این مسئله بسیار پیچیده است و راه حل آن بسیار پیچیده تر. حتی بسیاری از رهبران خیال پرداز امنیت (که همه مشکلات را انکار می کنند) مسئله رشد ویروسها و نرم افزار های جاسوسی را پذیرفته اند و معتقدند که این مسئله به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. حتی بیل گیتس هم در برابر عظمت این مشکل درمانده شده که کنفرانس RSA در هفته های گذشته شاهدی بر این مدعاست.
بله این مشکل واقعا پیچیده است. گسترده شدن نرم فزار ها و حجیم شدن آنها در حال از بین بردن پیشرفتهاست چون امنیت آنها را کمتر کرده است. امروزه پیچیدگی در سیستم عاملها و نرم افزارهای بزرگی که از تکه ها و اجزای زیادی تشکیل شده اند و غالبا این تکه ها درست با هم وصله و پینه نشده اند ، باعث ایجاد عدم امنیت در این برنامه ها شده است.
بله منظور من برنامه های سنگینی است که به جای اینکه از لحاظ کارایی و امنیت بهبود یابند ، فقط از لحاظ گرافیکی، ظاهری زیباتر پیدا می کنند. تا زمانی که امنیت جزء یکی از مسائل اصلی طراحی نرم افزارها در نیامده ما یک قدم به جلو و یک قدم به عقب خواهیم رفت.
همه ما دوست داریم که چیزها را با هم مقایسه کنیم و اینجا فرصتی برای شماست تا خودتان قضاوت کنید. برنامه ماشین حساب ویندوز به تنهایی ۱۱۲ کیلوبایت حجم دارد و این در حالی است که هزاران برنامه مخرب وجود دارند که می توانند بصورت درپشتی یا تروجان استفاده شوند ، به سیستم های راه دور متصل شوند و اطلاعات رد و بدل کنند و وضعیت خود را اعلام کنند و..و..و که این برنامه ها با این همه امکانات متنوع حتی در بعضی از موارد حجمی کمتر از ۱۱۲ کیلوبایت دارند .
آیا این قضاوت عادلانه است ؟ البته که هست.
اگر مایکروسافت و یا هر شرکت دیگری بخواهد یک ماشین حساب بهتر از ماشین حساب فعلی با حجمی معادل یکدهم حجم فعلی بنویسد ، آیا برای یک برنامه نویس خوب زمانی بیشتر از یک روز لازم است ؟ مشکل این است که بسیاری از این شرکتهای برنامه نویسی به این موضوع معتقدند که نیازی به بهینه سازی کد نرم افزار تولیدی خود ندارند. آنها معتقدند که سخت افزار ها هر روز پیشرفته تر می شوند ، حجم حافظه ها بیشتر و قیمت آنها ارزانتر می شود و ...
حالا اگر سیستم شما در برابر برنامه های سنگین و پر حجم آنها کم می آورد ، این دیگر مشکل شماست!!
می توانید رایانه خود را آپدیت کنید...!!؟
آیا این انصاف است؟
نویسنده : مهدی بهاری
منبع : سایت اطلاع رسانی امنیت اطلاعات ایران