یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 19 May, 2024
مجله ویستا

ضرورت پیوستن به جامعه اطلاعاتی جهانی


ضرورت پیوستن به جامعه اطلاعاتی جهانی
آیا تا به حال پیش از آنكه دیگران شما را نسبت به تحولات پیرامونتان آگاه كنند، خود به آن پی‌برده‌اید؟ پس از یافتن آنها با گوشزد دیگران در چه مقطع زمانی و با چه عملكردی به سراغ آنها رفته و میزان تاثیرات آنها را بر زندگی خود به محاسبه و استنتاج نشسته‌اید؟
همه به خوبی می‌دانیم كه ثبات جهان بر مبنای تغییرات و تحولات ساختاری است، و همان منشاء اكتشافات و اختراعات مداوم بشری و مبداء ماندگاری آثار مبدعه وی است.
از دیرباز تاكنون تحولات و تغییرات در جهان آثار مختلفی بر زندگی بشر گذاشته و آن را متاثر از خود ساخته است.
این كه آثار یك اتفاق چه موقع به سراغ من یا شما می‌آیند و زندگی‌مان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند مسئله‌ای است كه شاید تخمین دقیق آن بسیار مشكل باشد، اما عنایت به دو نكته حائز اهمیت است، یكی این كه هر زمان كه باشد چه دور و چه نزدیك در هر حال فرار از آن ممكن نیست پس بنا به گفته پیشینیان: «علاج واقعه قبل از وقوع باید كرد.»
دیگر اینكه جهان امروز عنوان عصر ارتباطات و اطلاعات را به دوش می‌كشد كه این عنوان ساختاری نوین را برای زندگی بشری و حیات آن رقم زده كه بر همین اساس لحظه‌ای درنگ به مثابه شكافی به مقیاس چند سال نوری است.
بنابراین با نگاهی عمیق و دقیق به گفته‌ها و خبرها درمی‌یابیم كه جهان امروز در حال تبدیل شدن به دهكده‌ای دیجیتالی بر پایه ارتباطات دوسویه است كه دو نقطه بسیار دور را در كمترین زمان همسایه یكدیگر می‌سازد و روابط فرامرزی را تعریف می‌كند.
اهالی این دهكده همان مردمان جهان هستند كه در تعریف جدید جامعه جهانی اطلاعات نامیده می‌شوند؛ جامعه‌ای كه فناوری اطلاعات و ارتباطات مواد اولیه آن است.
در این میان سفینه فناوری راهی را می‌رود كه سرنشینان خود یعنی جامعه اطلاعاتی را به سرعت به نقطه‌ای دور برده و اغلب نیازهای او را در نانو زمانی برطرف می‌سازد. تصور كنید، شهری با ماهیت حقیقی در این جهان با جلوه مجازی در همان شرایط بنا می‌شود، افراد جامعه به مثابه شهروندانی با شخصیت مجازی در قالب شهروندان الكترونیكی برای زندگی الكترونیكی در این فضا تربیت می‌شوند تا از خدمات دولت الكترونیكی خود همچون تجارت الكترونیكی برای خرید و فروش روزمره و بانكداری الكترونیكی برای انجام تراكنش‌های معاملاتی لازم وابسته به آن استفاده كنند.
این جامعه، آمادگی الكترونیكی لازم را برای شرایط جدید زندگی دارا می‌شود و این درست زمانی است كه شهرهای مختلف مجازی به یكدیگر متصل و دهكده جهانی را ایجاد می‌كنند.
زمانی كه این مقاله را می‌خوانید جامعه اطلاعاتی جهانی تجربه‌های ۵ ساله خود را بررسی می‌كند تا با ترمیم شكاف‌های دیجیتالی موجود به آرمان‌هایی چون برابری شرایط غنی و فقیر و دسترسی آزاد به اطلاعات جهانی در كوتاه‌ترین زمان دست یابد.
این‌ها از جمله اهداف سران كشورهای جهان در لوای تشكیل جامعه اطلاعاتی جهانی به شمار می‌روند.
با این تفاصیل تحولات پیرامون شما امروز بزرگ‌ترین مدل خود را به معرض نمایش گذاشته است.
این اتفاق بزرگ با عظیم‌ترین صداها همراه شد؛ اما آیا شما آن را شنیدید؟ اجلاس‌های جهانی سران كشورهای جهان در باره جامعه اطلاعاتی. ضرورت پرداختن به مسئله جامعه اطلاعاتی از آن جهت بسیار مهم است كه تمامی عرصه‌های زندگی بشری را تحت تاثیر خود دارد و دوری از آن موجب غفلت و نابودی و درك آن تنها با یك كلیك امكان‌پذیر است.
كلیك یا تلنگر همان عملی است كه اشاره شما به صفحه كلید كامپیوتر آن را تعریف می‌كند كه انجام آن گشایش پنچره‌ای مملو از اطلاعات جدید از سراسر جهان را باعث می‌شود.
دور ماندن از مسئله جامعه اطلاعاتی و تنبلی برای حركت در این راستا شریان حیاتی بشر را به زودی قطع كرده و علائم حیاتی را محو می‌سازد.
در آغاز هزاره سوم دیگر نمی‌توان بر مبنای اطلاعات سوخته به زندگی ادامه داد چرا كه مبنای سیستم‌های خدماتی سنتی كم‌كم به صفر و یك تبدیل شده و شما هرگز نمی‌توانید با ماشین به جدال و مباحثه بپردازید مگر آنكه زبان آن را به خوبی بدانید تا مشكل خود را برطرف سازید.
در مجموع، درك مفاهیم جامعه اطلاعاتی و شهروندی الكترونیكی، امروز از ضروریات زندگی شهری و زندگی در عصر اطلاعات است و پذیرش بلادرنگ جامعه اطلاعاتی و آمادگی برای ورود به این مجمع جهانی و سازگاری با شرایط حاكم بر آن طبق مصالح هر كشور و مبانی ادبیات بومی از آن ضروری‌تر.
محمدفؤاد رحمان‌سرشت
منبع : اخبار فن‌آوری اطلاعات ایتنا