دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

یک رژیم، یک خانواده


یک رژیم، یک خانواده
گمان می‌كنید نمی‌توانید رژیم بگیرید در حالی كه شاهد غذاهای لذیذ و متنوعی هستید كه دیگران می‌خورند؟ شما تلاش می‌كنید لاغر شوید در صورتی كه می‌دانید كودكان‌تان نیز اضافه وزن دارند و در مدت كوتاهی به درد شما دچار خواهند شد؟ لاغر شدن‌های خانوادگی آن‌قدرها هم كه فكر می‌كنید سخت و پیچیده نیست.
● رژیم گرفتن خانوادگی كار آسانی است؟
مطمئنا اگر شما خانوادگی یا حتی دو نفری همراه با همسرتان رژیم بگیرید، درصد موفقیت بسیار بالاتر است. یك قانون در این میان حكم‌فرماست: رقابت. همه اعضا می‌توانند به هم كمك كنند و جلوی هرگونه اشتباه را نیز بگیرند. البته عكس این موضوع نیز صادق است. گاهی بی‌توجهی یكی از اعضای خانواده به رژیم می‌تواند تمامی پنبه‌های رشته شده همه اهل خانه را به باد دهد. برای آن‌كه به طور خانوادگی رژیم بگیرید، ابتدا باید به یك متخصص تغذیه مراجعه كنید تا وی برنامه‌ای مطابق با نیازهای بدنی هر یك از شما تجویز كند. توجه داشته باشید كه رژیم گرفتن در خانه‌ای كه كسی در آن رژیمی ندارد، كار سختی نیست. البته همه افراد خانه باید آن فرد را درك كرده و برای موفقیت او همكاری كنند. اگر فردی در خانه می‌خواهد غذایی پركالری مصرف كند، هرگز نباید آن را مقابل فرد رژیمی بخورد.
● چگونه رژیم‌های خانوادگی موثر است، در صورتی كه نیازهای غذایی هر فرد با دیگری متفاوت است؟
اولین تله‌ای كه در یك رژیم خانوادگی نباید به دام آن افتاد، پختن غذاهای فردی است. غذای رژیمی باید طوری باشد كه سر میز، همه افراد بتوانند آن را بخورند. تنها كافی است غذاها را از هم تفكیك كنید تا هر شخص برحسب نیاز بدنی خود آن را مصرف كند. برای مثال وقتی سالاد درست می‌كنید می‌توانید سس و سركه را جدا بگذارید تا هر شخص برحسب نیاز بدنی و برنامه غذایی رژیم خود هر كدام را می‌خواهد، انتخاب كند. مواد حاوی پروتیین هم به همین شكل. مردها بیش از زنان و كودكان به پروتیین احتیاج دارند. به عنوان دسر، بهتر است دور شیرینی‌ها را خط بكشید. میوه بسیار مفیدتر و بهتر است. برای كودكان زیر ۱۴ سال فراموش نكنید كه آنها به عصرانه‌ای نیاز دارند كه از نظر میزان انرژی مانند صبحانه باشد. در ضمن، قدرت هضم‌ آنها همانند افراد بالغ نیست و به همین دلیل توصیه می‌شود غذاهای آنان را در چند وعده تقسیم كنید. برخلاف عقاید رایج و غلط، بد نیست شب‌ها به كودكان‌تان غذاهای نشاسته‌دار بدهید تا دمای بدن‌شان پایین بیاید و بتوانند بهتر بخوابند. برنج از جمله غذاهایی است كه تمامی افراد خانواده می‌توانند آن را مصرف كنند و مفید نیز هست.
● قانون غذاهای خانوادگی در حین رژیم
قانون اصلی، انتخاب درست ماده غذایی است كه همه افراد بتوانند بخورند. ازجمله مسایلی كه در یك رژیم خانوادگی باید به آن توجه كرد، پایین آوردن میزان مصرف اسیدهای چرب سیر كننده و استفاده از روغن‌هایی باكیفیت خوب مثل روغن زیتون است. باید در مصرف پروتیین‌ها هم دقت كرد. استفاده بیش از اندازه گوشت و مواد پروتیینی، زمینه را برای اكسیداسیون و پیری سلولی فراهم می‌كند. در عوض، مصرف حبوبات بسیار توصیه می‌شود. یك موضوع مهم دیگر اینكه وقتی به خرید می‌روید، كودكان را با خود نبرید. تبلیغات تلویزیونی گاهی كودكان را وسوسه می‌كند و آنها والدین را مجبورمی‌كنند محصولاتی را خریداری كنند كه برای سلامت‌شان مفید نیست.‌
منبع : روزنامه سلامت