سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا


من برنده می شوم


من برنده می شوم
آیا ناگهان، فرزندتان در یك بازی دوستانه، شروع به جنگیدن و زد وخورد می كند؟ كودكان ۶ تا ۸ سال دوست دارند كه در همه جا و همه چیز برنده شوند و معمولاً آنها رقبای سرسخت یكدیگر می شوند. در عین حال كار آنها باعث حیرت بسیاری از والدین می شود. آیا شما از این نوع رقابت افراطی حمایت كرده یا آن را كنترل می كنید؟اگرچه بعضی از كودكان ذاتاً رقابت طلب تر از دیگران هستند، ولی كاملاً طبیعی است كه آنها برای این كار دست به كارهای جالب و خنده دار بزنند. كودكان در سن ۶ تا ۸ سالگی می خواهند خیلی زود بزرگ شوند. آنها مهارت های جدید یاد می گیرند و می خواهند آن چه را كه می دانند به دیگران نشان دهند. وقتی كه كودكان می بینند كه بچه های هم سن و سالشان چه كارهایی انجام می دهند، خود را با آنها مقایسه می كنند و تلاش می كنند كه به آنها برسند.رقابت می تواند كودك را برای رسیدن به موفقیت ترغیب كند و همچنین او حس همدردی، كارهای گروهی و اعتماد به نفس خود را تقویت می كند. گاهی اوقات، رقابت می تواند خنده دار و مسخره باشد. ولی این یك طرف قضیه است. بسیاری از كودكان وقتی در یك كار یا یك بازی بازنده می شوند از شدت عصبانیت منفجر می شوند و گریه می كنند.همچنین تعدادی از كودكان ۶ تا ۷ سال برای برنده شدن، تقلب می كنند. چون فكر می كنند كه باید حتماً اول شوند. حتی برای برنده شدن قوانین بازی را نیز تغییر می دهند. هشت ساله ها كم كم حس رقابتشان كاهش می یابد و فكر می كنند كه بهتر است مشكلاتشان را حل كنند، بنابر این عادلانه تر بازی كرده و تا آخر بازی هم قاطعانه می نشینند.
باختن
رقابت كردن دو رو دارد: برد و باخت. به فرزندتان یاد دهید كه باختن نیز مانند بردن یك امر كاملاً عادی است. كودكان باید بدانند كه گاهی اوقات آنها برنده می شوند و بعضی وقت ها هم ممكن است دیگران برنده شوند و همه چیز در بردن خلاصه نمی شود. شما باید به فرزندتان بگویید آن چه كه مهم است لحظات شیرین داشتن و پیشرفت مهارت هایمان می باشد.
كودكان باید یاد بگیرند كه همیشه نمی توانند نفر اول باشند و كسی برنده می شود كه حواسش را كاملاً جمع كند و بهترین باشد و همه كارها را به نحو احسن انجام دهد.
كلمات امیدواركننده
فرزندتان را به همكاری تشویق كنید و یاد دهید كه چگونه می تواند یك بازنده یا برنده خوبی باشد. آنچه را كه شما باید به فرزندتان بگویید عبارتند از:
به جای این كه بگویید
۱- هر كسی اول لباسش را بپوشد، برنده است.۲- مثل یك بازنده غمگین نباش.۳- تو بی نظیری. سومین بار است كه تو در این مسابقه برنده می شوی۴- خیلی بد- تو باید بازی را از اول شروع كنی۵- برنده شدی! باید برنده می شدی!
سعی كنید بگویید:
هركسی در ۱۰ دقیقه لباسش را بپوشد، جایزه می گیرد.
هركسی شانسی در برنده شدن دارد. برو و به برادرت تبریك بگو.
دوست دارم كه ببینم كه تو همیشه خوشحال و خندان باشی.
حالا می توانیم در زمان طولانی تری با یكدیگر بازی كنیم.
خیلی جالب است. واقعاً مهارت ها و توانایی هایت پیشرفت كرده است.
قوانین بازی
كارشناسان معتقدند كه رقابت كردن كار درستی است. به فرزندتان بیاموزید كه هنگام رقابت كردن بر روی خودش متمركز شود تا این كه خود را با هم سن و سالانش و یا خواهر و برادرش مقایسه كند. سپس سعی كنید با استفاده از روش های دیگر او را به رقابتی سالم تشویق كنید.هرگز از او نخواهید كه حتماً برنده شود: درست است كه نتیجه كار خیلی مهم است ولی لذت بردن از آن خیلی باارزش تر است. به جای این كه بگویید كه چگونه برنده شود، بهتر است كه روحیه او را تضعیف نكنید تا او راحت تر بتواند از توانایی هایش استفاده كند.او را تحت فشار قرار ندهید: وقتی كه كودكان بازنده می شوند می ترسند كه در چشم والدینشان نگاه كنند كه مبادا احساس كنند كه آنها باید بهتر از دیگران باشند. به فرزندتان در هنگام رقابت روحیه دهید چون آنها می خواهند برنده شوند، نه صرفاً به خاطر رضایت شما.برای او در مورد برد و باخت بیشتر توضیح دهید: به او بگویید كه اصلاً مهم نیست كه او برنده یا بازنده شود آن چه اهمیت دارد این است كه او تلاش كرده. همچنین ممكن است حضور او در كار گروهی خیلی مؤثر باشد و لذت بردن در این كار خیلی با ارزش است.قدرت و توانایی او را مهم نشان دهید: شاید فرزندتان نمی تواند به توپ خوب ضربه بزند، ولی او خیلی خوب توپ می گیرد. زمانی كه شما او را برای خوب انجام دادن كاری مجبور كنید، او احساس ناتوانی می كند یا باور می كند كه باید در همه چیز برنده شود.با او در مورد طرز فكر شخصیت های مهم صحبت كنید: درباره برنده شدن و یا بازنده شدن زیاد تأكید نكنید و با مثال زدن در مورد نقش های مثبت شخصیت های مهم او را با این مسایل آشنا سازید مانند یك ورزشكار ممكن است سرشناس نباشد ولی بازیكن یك تیم بزرگ است.او را به كارهای گروهی تشویق كنید: اگر فرزندتان نمی تواند در بازی گروهی شركت كند، او را به عضویت ورزش های انفرادی درآورید تا كمی بزرگتر شود. اگر از بازی های گروهی خسته می شود، سعی كنید او را به همكاری تشویق كنید مانند پازل و بازی های رایانه ای كه می توانند با یكدیگر بازی كنند.
برای او زنگ تفریح در نظر بگیرید. اگر هنوز بازی تمام نشده و فرزندتان از شكست احساس ناتوانی می كند، به او زمان استراحت دهید تا بتواند از بازی لذت ببرد و این كار به این معنا نیست كه بازی تمام شده است بلكه زمانی برای تجدید قوا می باشد و هنگامی كه كودك ۸ ساله شما گریه می كند او را به دیدن بازی بقیه اعضای خانواده تشویق كنید. او بعدها متوجه می شود كه شركت كردن در بازی خیلی لذت بخش تر از نگاه كردن به آن است.
ترجمه: رزیتا شاهرخ - منبع: Parents
منبع : روزنامه همشهری