دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

راهنمای کامل حرکات ورزشی برای همه


راهنمای کامل حرکات ورزشی برای همه
اكثر مردم بر این موضوع واقفند كه ورزش، بخش مهمی از نحوه زندگی است. ورزش منظم سلامت جسمی و عقلی را حفظ می كند و قادر است، خطر پیدایش بیماری های مزمن را كاهش دهد، امید به بقا را افزایش دهد و كیفیت زندگی را در طول سال‌های آینده بهبود بخشد. اگر ورزش را جزیی از برنامه روزمره خود نمایید، احتمالاً درخواهید یافت كه انرژی بیشتری برای انجام فعالیت‌‌های روزانه معمول دارید.
● فواید ورزش برای سلامتی
ورزش منظم برای بیشتر دستگاه‌های بدن سودمند است. به ویژه دستگاه قلبی ـ عروقی، دستگاه عضلانی ـ اسكلتی و دستگاه تنفسی. ورزش كردن همچنین با فراهم كردن انبساط خاطر، كاهش استرس و ایجاد تغییراتی كه باعث بهبود خلق می‌شوند، برای سلامت ذهنی هم مفید است.
● طرح‌ریزی برنامه ورزشی
برای مفید واقع شدن ورزش، باید مرتب ورزش كرد. توصیه می‌شود روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش سبك ـ مثلاً پیاده روی سریع ـ و در حداقل ۵ روز هفته انجام شود. برای آمادگی جسمانی بیشتر یا برای كاهش وزن باید بیشتر ورزش كنید. باید به انجام دادن فعالیت‌هایی بپردازید كه قلب و شش‌ها را به فعالیت وادارند (افزایش استقامت)، تحرك مفاصل را بهبود بخشند (افزایش انعطاف‌پذیری) و قدرت عضلانی را افزایش دهند. اگر تا به حال اصلاً به صورت مرتب ورزش نكرده‌اید یا از نظر سلامت مشكلاتی دارید، قبل از شروع مرتب ورزش با پزشك خود مشورت كنید.
● ورزش كردن سالم و بی‌خطر
برای اجتناب از آسیب یا ورزش بیش از حد، اهداف واقع گرایانه ای برای خود معین كنید. اگر آمادگی جسمانی كافی ندارید، ورزش را به آرامی شروع كنید و به تدریج آن را افزایش دهید. مراقب باشید كه بیش از حد ورزش نكنید به طوری كه احساس درد یا ناخوشی ننمایید. حتماً برای ورزش از كفش، لباس و تجهیزات محافظتی مناسب استفاده كنید. هرگاه كه ورزش می كنید برای پیشگیری از كرامپ عضلانی و خشكی بدن و به حداقل رساندن خطر آسیب به بدن، ابتدا بدن را گرم كنید و در پایان هم به تدریج بدن را سرد كنید نه آن كه ناگهان به ورزش خاتمه دهید. چنین برنامه‌ای مستلزم ورزشهای سبك هوازی مثل هروله كردن است كه باید به دنبال آن یك رشته حركات كششی عضلانی هم انجام داد. برای نمونه دست خود را بر روی زانوهای خود بگذارید تا بتوانید بدنتان را ثابت نگاه دارید. در حالی كه لگن خود را حركت می‌دهید، كمر خود را صاف نگاه دارید.
● كشش لگن و ران
زانو بزنید و یكی از پاها را بر روی زمین و در جلوی خود بگذارید. لگن خود را به سمت پایین و جلو حركت دهید به طوری كه عضلات پشت ران كشیده شوند. همین كار را برای پای دیگر انجام دهید.
● كشش كمر
زانو بزنید و روی پاشنه های خود بنشینید. بازوی خود را رو به بالای سر خود بكشید و به جلو خم شوید و كف دست خود را بر روی زمین بگذارید. بازو، سر و بدن خود را در یك امتداد نگاه دارید.
● ورزش در سنین مختلف
اكثر افراد ـ در هر سنی كه باشند ـ از ورزش بهره‌های جسمی و ذهنی مختلف می‌برند، ورزش علاوه بر بهبود كلی انعطاف‌پذیری، قدرت و استقامت، منافع متفاوتی برای افراد با گروه‌های سنی متفاوت دارد. در كودكان، ورزش به پرورش استخوان‌ها و عضلات قوی كمك می‌كند، توازن و هماهنگی حركتی را بهبود می‌بخشد و نوعی سرگرمی هم است. در بزرگسالان، ورزش، خطر بیماری‌های قلبی را به حداقل می رساند، در افراد مسن، ورزش، فرایندهای همراه با پیری ـ مثل كاهش تراكم استخوان ـ را كند می‌كند و این افراد را قادر می كند تا مدت بیشتری توانایی حركت خود را حفظ كنند. ورزش منظم به زنان باردار نیز كمك می كند تا بهتر از عهده‌ نیازهای دوران بارداری و زایمان برآیند.
● فعالیت كودكان
بازی‌هایی چون فوتبال قادرند جنبه‌های مختلف جسمی كودك از قبیل قدرت، تعادل و هماهنگی و توازن حركتی را بهبود بخشند. چنین بازی‌هایی موجب سرگرمی هستند و به كودك امكان می‌دهند تا از بین دیگر بازیكنان برای خود دوستانی بیابد.
● زنان باردار
شنا كردن ملایم در دوران بارداری به شما این امكان را می‌دهد تا در حال كه آب وزن بدن را تحمل می كند، به كشش عضلات و ورزش دادن آنها بپردازید.
● افزایش سن
فعالیت‌هایی همچون پیاده‌روی با حفظ قدرت عضلانی و انعطاف‌پذیری مفاصل كمك می كند تا آثار ناشی از افزایش سن كمتر شود.
منبع : مجله اینترنتی صبح بخیر ایران