شنبه, ۸ مهر, ۱۴۰۲ / 30 September, 2023
مجله ویستا

افسردگی نوعی واکنش دفاعی است


افسردگی نوعی واکنش دفاعی است
● افسردگی چیست ؟
افسردگی مجموعه ای از حالات مختلف روحی و روانی است كه از احساس خفیف ملال تا سكوت و دوری از فعالیت روزمره بروز می كند .
● افسردگی چه علایمی دارد ؟
شخص افسرده احساس ناامیدی ، غم و بی تفاوتی می كند . او روی قسمتهای تاریك زندگی اش متمركز می شود و زندگی خانوادگی ، شغل و آینده برایش بی معنا می شود . افراد افسرده ، افكار منفی و باورهای نادرستی در ذهن دارند . همچنین در میزان خواب ، اشتها و فعالیت های جسمانی آنها تغییرات قابل توجهی به وجود می آید . برخی از افراد افسرده بی خواب می شوند و گروهی پیوسته می خوابند . عزت نفس در افراد افسرده به شدت كاهش می یابد . آنها نگرش مثبت نسبت به خویش را به تدریج از دست می دهند و ارزش وجودی خود را زیر سوال می برند . شخص افسرده به دلیل ترس از طرد شدن از سوی دیگران ، از اشخاص دوری می كند . وی دیگر علاقه ای به فعالیت های دلخواه قبلی اش ندارد . هر چه شدت افسردگی بیشتر باد . رابطه و معاشرت با فرد افسرده برای اطرافیانش نامطلوب تر می شود .
● آیا افراد افسرده اقدام به خودكشی می كنند ؟
افراد افسرده زندگی را بی ارزش می بینند و امیدی به آن ندارند . آنها امیدی به آینده خود هم ندارند ؛ بنابراین در بسیاری از آنها افكار مربوط به خودكشی به وجود می آید .
● چرا افراد افسرده احساس گناه می كنند ؟
ممكن است این احساس گناه دلیل واقعی داشته باشد یا زاده تخیل و تصور فرد افسرده باشد . غالباً احساس گناه در فرد افسرده از این فرض ایجاد میش ود كه وی مرتكب اشتباهی شده است ، با این كه افسردگی وی باعث آزار و بدبختی دیگران شده ، فرد افسرده در این شرایط خود را مقصر می داند .
● چرا آنها به شدت تحریك پذیرند ؟
اشخاص افسرده بیش از حد نسبت به آنچه دیگران می گویند یا انجام می دهند ، حساس می شوند و اغلب افكار یا گفته های آنان را سوء تغییر می كنند .
افراد افسرده به واسطه این ادراك غلط از محیط و اطرافیان ، مستعد مشاجره هستند و غالبا به خاطر تعبیر نادرست مسائل به گریه می افتند .
● افسردگی چه عللی دارد ؟
افسردگی دو علت اصلی دارد ، یكی از دست دادن است . از دست دادن كسی یا چیزی ، یكی از مهمترین علل افسردگی است . از دست دادن ، احساس امنیت رفاه ، ثبات و استواری فرد را تهدید می كند و تصویر ذهنی فرد از خویشتن تحت تاثیر قرار می گیرد . شخص احساس می كند كه دیگر كنترلی بر خود ندارد . هر چقدر از دست دادن كسی یا چیزی ناگهانی تر باشد ، به همان اندازه میزان درماندگی و آشفتگی بیشتر فراهم می شود ، علت دیگر بروز افسردگی تغییر است . گاه حتی مواجهه با یك عامل موفقیت آمیز باعث شرع افسردگی می شود . اشخاصی كه پس از مدت زمانی طولانی و پس از تلاش بسیار به اهداف خود دست می یابند ، در می یابند كه این تلاش و بیكار برای رسیدن به هدف بوده كه به زندگی آنها معنا بخشیده است بنابراین افسرده می شوند . بعضی از موفقیت ها مشكلات بیشتری برای فرد ایجاد می كنند . یعنی تنش و ناآرامی در زندگی فرد به وجود می آورند كه خود زمینه را برای افسرده كردن وی مهیا می كند .
● چرا سالمندان بیشتر افسرده می شوند ؟
روانپزشكی سالمندان از جمله رشته هایی است كه متاسفانه در كشور ما كمتر مورد توجه قرار گرفته است . هنگامی كه نقش افراد در زندگی تغییر می كند ، باورها و ارزشهای او زیر سوال می رود . این چنین است كه احساس از دست رفتن جوانی بر بسیاری از سالمندان تأثیر عمیقی می گذارد . آنان احساس می كنند كه بدنشان تغییر كرده و سالهایی كه می توانستند هر چه می خواهند انجام دهند را پشت سر گذاشته اند . فكر می كنند كه روزی خواهند مرد و احتمالا این رخداد زودتر از آنچه آنان می اندیشند به وقوع خواهد پیوست اغلب افراد در میانسالی با این بحران روبه رو می شوند . افسردگی در سنین پیری معمولا به علت بازنشستگی یا از دست دادن سلامتی یا مرگ خویشاوندان به وجود می آید .
● جوانان چرا افسرده می شوند ؟
یك جوان ممكن است به دلیل مشكلاتی كه در زمینه رسیدن به هویتی متناسب با نقش خود دارد یا به خاطر اشكال به هویتی متناسب با نقش خود دارد یا به خاطر اشكال در ایجاد روابط با همسالان خود دچار افسردگی شود .
منبع : مرکز اطلاع رسانی خانواده شمیم


همچنین مشاهده کنید

سایت الفسایت پارسینهسایت چیدانهسایت اکوایرانسایت تاپ نازسایت انصاف نیوزسایت مجله شبکهسایت ساعدنیوزخبرگزاری صدا و سیماسایت دیپلماسی ایرانی