یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

بارسا در ”ناسا“


بارسا در ”ناسا“
”جنگ‌های ستار‌ه‌ای“ را همه ما در فیلم‌ها دیده‌ایم. واقعاً کسی چه می‌داند آن بالاها چه خبر است و در میان کهکشان‌ها چه می‌گذرد؟ لیونل مسی پدیده آرژانتینی بارسلونا پس از اینکه به‌صورت تلفنی با حاضرین در ایستگاه فضائی جانسون ناسا مکالمه کرد، گفت: ”مثل فیلم‌ها بود. اتفاقی که برای تیم ما افتاد باورکردنی نبود“.
بارسلونا تا به حال تورهای فراوانی برگزار کرده، اما شاید خاطرات این سفر به آمریکا را هرگز از خاطر نبرد. آن هم زمانی‌که بازیکنان این تیم که اکثریت آنها در تیم‌های مدعی قهرمانی جام جهانی هم توپ می‌زنند در رقابت‌های جام جهانی، دست خالی به خانه بازگشتند و چه‌بسا هنوز نتوانسته باشند تلخی آن شکست‌ها را از یاد ببرند، اما گفت‌وگو با کسانی‌که ده‌ها هزار کیلومتر دورتر از ما زمینیان قرار دارند، آنقدر جالب و خوب هست که بتواند به میزان قابل توجهی از شدت ناراحتی آنها کم کند.
حضور بارسلونا در ”کلر لیک“ برای تمرینات پیش فصل مصادف شده با دیدار و گفت‌ و شنود آنها با اعضاء ناسا و مهندسان پرواز نظیر توماس ریتر، جف ویلیامز و فرمانده پاول وینوگرادوف ریتر آلمان در حین گفت‌وگو با بازیکنان بارسا در حالت بی‌وزنی اقدام به زدن ضربه برگردان کرد که این صحنه از طریق ماهواره‌ها به تمام شبکه‌های جهان مخابره شد.
یکی از ستاره‌شناس‌های حاضر در ایستگاه فضائی گفت: ”شادی بیکرانی نصیب ما شده است. هرگز تصور نمی‌کردم تیم بارسلونا به اینجا بیاید“.
در دیدار از راه دور اعضاء بارسا با اعضاء ناسا، کارلس پویول، فرانک ریکارد، ژاوی و رونالدینیو با ستاره‌شناسان گفت‌وگو کردند و از این موضوع به‌عنوان یکی از جالب توجه‌ترین خاطرات زندگی خود یاد کردند.
فرانک ریکارد که از حضور در ایستگاه فضائی به وجد آمده بود، گفت: ”شما کار بسیار بزرگی انجام می‌دهید. ما حضور خود در اینجا را یک امتیاز باارزش می‌دانیم“.
ریتر هم که یکی از علاقه‌مندان به فوتبال است، اظهار داشت: ”من هر روز در فضا به تمرین فوتبال مشغول هستم“. البته او بلوف نزد؛ چرا که ویلیامز تأییدش کرد.
مارکوس پونتس ستاره‌شناس برزیلی گفت: ”حضور رونالدینیو در اینجا برایم باورکردنی نیست“.
قهرمان ۱۸ دوره رقابت‌های باشگاهی اسپانیا در ایالات متحده آمریکا با تیم‌های چیواس گوادالاخارا و لس آنجلس دیدار کرد. حاضرین در ایستگاه فضائی در نهایت تصویری از شهر بارسلون را از طریق تصاویر ماهواره‌ای به اعضاء تیم بارسلونا نشان دادند.
این روزها فوتبال حرف اول را در ورزش می‌زند و افرادی که برای انجام کارهای تحقیقاتی در فضا به‌سر می‌برند هم از دنبال کردن آن غافل نیستند. وقتی افرادی با این مدارج علمی و تخصصی بالا گفت‌وگو با چند فوتبالیست که شاید بعضی از آنها خیلی هم کم‌سواد باشند را موفقیتی بزرگ قلمداد می‌کنند، این نشان از جایگاه این رشته ورزشی نزد مردم زمینی دارد. هر چند که شاید همین ستاره‌شناسان که امروز در فضا به انجام کارهای تحقیقاتی مشغول هستند به نشانه‌هائی از حیات در سیاره‌های دیگر برخوردند و اینکه آدم فضائی‌ها فوتبال بازی می‌کنند. آن وقت تردید نکنید تیم فوتبال بارسلونا به‌عنوان نماینده زمین به فضا سفر خواهد کرد تا با حریفان فضائی خود روبه‌رو شود. از کجا معلوم؟ چه کسی فکر می‌کرد روی بازیکنان یک تیم فوتبال با عده‌ای ستاره‌شناس در آن بالا بالاها دیدار و گفت‌وگو کنند. یادتان باشد که کار نشد ندارد.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی