یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

مطرح ترین آثار موریکونه


مطرح ترین آثار موریکونه
شاید اگر طرفدار درجه یک موریکونه باشید بیش از ۱۰۰ اثر او را در حد آثاری خاطره انگیز و درجه یک انتخاب کنید اما به نظر می رسد چند اثر او بیش از دیگر آثارش حداقل مطرح باشند و انتخاب اکثر منتقدان.
● خوب، بد، زشت
▪ کارگردان؛ سرجیو لئونه محصول ایتالیا
شاید درخشان ترین اثر موریکونه باشد. سوت های معروف و درآمیختگی اش با ارکستر، تلفیقی از صدا و موسیقی بود تا خاطره انگیزترین اثر لئونه در مقام کارگردان هم رقم بخورد.
● روزی، روزگاری غرب
▪ کارگردان؛ سرجیو لئونه محصول ایتالیا
ملودی معروف ساخته شده موریکونه در این فیلم بارها توسط موزیسین های دیگر بازسازی شد. موسیقی که مثل خوب، بد، زشت شکوهمند بود.
● نووه چنتو (۱۹۰۰)
▪ کارگردان؛ برناردو برتولوچی، محصول ایتالیا
موریکونه برای برتولوچی جوان - در آن روزها- موسیقی ۱۹۰۰ را ساخت؛ فیلمی که تا آن زمان پرخرج ترین فیلم تاریخ سینمای ایتالیا بود هر چند که فیلم شکست بزرگی خورد.
● روزی روزگاری، امریکا
▪ کارگردان؛ سرجیو لئونه، محصول ایتالیا
شاید «روزی روزگاری، امریکا» بهترین استفاده انیو موریکونه از اجرای ارکستر برای موسیقی فیلم تا آن زمان برای خود او باشد؛ یکی از مهم ترین آثار موریکونه به خصوص در بازسازی ها.
● ماموریت
▪ کارگردان؛ رولند جوفی محصول انگلستان
تجربه یی که موریکونه برایش کاندیدای دریافت اسکار شد. موسیقی او در فیلم نقش بازی می کرد و صدای فلوت جرمی آیرونز که در ارتباط صلح آمیزش در برخورد با بومیان بود، عالی به نظر رسید.
● حرفه یی
▪ کارگردان؛ ژرژس ناتلر محصول فرانسه
موسیقی شکوهمند موریکونه روی تصاویر حرفه یی نمی نشست به نظر می رسید اثر او فراتر از یک موسیقی متن فیلم صرف باشد. بعضی ها آن را بهترین اثر موریکونه تا به امروز می دانند.
● سینما پارادیزو
▪ کارگردان؛ جوزپه تورناتوره، محصول ایتالیا
موریکونه موسیقی فیلم را به همراه پسرش ساخت
البته فقط «تم عاشقانه» توسط پسر او نوشته شده بود- دو ملودی دیگر «بچگی و مردانگی» و «توتو و آلفردو» در این فیلم جاودانه شدند.
● مالنا
▪ کارگردان؛ جوزپه تورناتوره، محصول ایتالیا
استفاده موریکونه از ترانه معروف Mal amore no و بازسازی آن در فیلم یک بار دیگر شایستگی های او را اثبات کرد. مالنا یکی دیگر از اوج گیری های او بود.
● تسخیرناپذیران
▪ کارگردان؛ برایان دی پالما محصول امریکا
یکی دیگر از فیلم هایی که برایش کاندیدای دریافت اسکار شد اما این بار همکاری او با یک فیلمساز از مکتب نیویورکی بود. همکاری با دی پالما در شماره دو تسخیرناپذیران هم در سال ۲۰۰۸ ادامه خواهد داشت.
● افسانه ۱۹۰۰
▪ کارگردان؛ جوزپه تورناتوره، محصول ایتالیا
فیلمی در مورد موسیقی. ملودی های نوشته شده موریکونه با اجرای پیانوی درخشان گیلدا بوتا، یار جدانشدنی موریکونه، اثری فراموش نشدنی را رقم زد. اوج حال و هوای نوستالژیک تورناتوره که با حس قدرتمند موریکونه برای خلق اثری هنری ترکیب و در نهایت باعث ساخت افسانه ۱۹۰۰ با ترکیب تورناتوره - موریکونه شد.

آرش قفل ساز
منبع : روزنامه اعتماد