چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

درآمد بازیکنان و پیشرفت فوتبال


درآمد بازیکنان و پیشرفت فوتبال
در میان لیگ های معتبر اروپایی، لیگ برتر فوتبال انگلستان به دلیل حضور بازیكنان بزرگ اروپا و جهان و همچنین برنامه ریزی دقیق و منظم بهترین لیگ جهان است.اما این لیگ مانند سایر لیگ های فوتبال و همچون سایر رشته های ورزشی مشكلات زیادی نیز دارد. مسأله ای كه اخیراً در ورزش گسترش فراوانی یافته، بحث دستمزدهای بازیكنان بخصوص در ورزش فوتبال است.
چندی پیش و پس از بحرانی كه مسأله رشوه برخی مربیان لیگ برتر ایجاد كرده بود، سران باشگاه های مطرح و بزرگ انگلستان در جلسه ای به بحث و بررسی این موضوع پرداختند. آنها به طور داوطلبانه تفاهمنامه ای را امضا كردند كه از افزایش دستمزد بازیكنان بكاهند.«لرد استیونس» قاضی ویژه رسیدگی به اتهام دریافت رشوه، در اظهارنظری گفته بود به نظر من بهتر است سطح دستمزد بازیكنان از ۱۰۰ هزار پوند در هفته فراتر نرود. گفته می شود كه«جان تری» و «فرانك لمپارد» خواستار دریافت ۱۳۰ هزار پوند در هفته شده اند.
از سوی دیگر«كریستیانو رونالدو» بازیكن ارزنده پرتغالی منچستریونایتد كه پیشنهاد خوبی از رئال مادرید دارد، خواستار آن شده كه رقم فعلی دستمزد او به دوبرابر و به ۱۲۰ هزار پوند در هفته برسد.اگر چنین روند رو به رشدی ادامه داشته باشد، «پیتر كنیون» و«دیوید گیل» به عنوان مدیران ۲ باشگاه مطرح و صاحب سرمایه در انگلستان، برای پرداخت دستمزد بازیكنان خود با مشكلات اساسی مواجه می شوند.اما آنها این افزایش دستمزد را طبیعی و در جهت پیشرفت فوتبال می دانند. به گمان آنان هدف از افزایش دستمزد آن است كه از درآمد جانبی بازیكنان كاسته شود و فوتبال هرچه بیشتر رو به حرفه ای شدن پیش برود.
آنها خوب می دانند تا زمانی كه تلویزیون و تبلیغات و رسانه حرف اول را می زند، نمی توانند جلوی افزایش دستمزدها بایستند. باشگاه ها باید ساز و كارهایی را اجرا كنند كه پاداش ها جنبه واقعی تر به خود بگیرند. به عنوان مثال اگر بازیكنی در یك دیدار مهم یك گل سرنوشت ساز به ثمر رسانده نباید همانند بازیكنی كه در یك بازی هت تریك كرده برخورد شود. اگرچه گل، گل است اما ارزش و اهمیت متفاوتی دارد. گلزنی «لیونل مسی» هافبك نفوذی در دیدار مقابل رئال مادرید ارزش و اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به گلزنی «نیستلروی» و «راموس» دارد.
از سوی دیگر تیم های بزرگ لیگ برتر فوتبال انگلستان در جام های اروپایی نظیر یوفا و لیگ قهرمانان اروپا نیز حضور دارند. حضور تیم ها در این مسابقات باعث می شود سهام باشگاه ها افزایش یابد. با افزایش سهام باشگاه درآمد باشگاه نیز افزایش می یابد و این مقدمه ای است برای درخواست افزایش دستمزد در باشگاه های بزرگ.
از سوی دیگر این مورد را نیز باید درنظر داشت كه بازیكنان گرانقیمت لزوماً بازیكنان خوبی نیستند و چه بسا ممكن است نتوانند در تیم های بزرگ موفق باشند.رئال مادرید جزوباشگاه های بزرگ و صاحبنام در سطح اروپا و جهان است. در این باشگاه بسیاری ازبزرگان و ستارگان فوتبال جهان حضور دارند اما هیچ مربی نتوانسته به نحو احسن این مهره های باارزش را در كنار هم قرار دهد. در یك پست در رئال مادرید ۳ یا ۴ بازیكن طراز اول وجود ندارد و مربیان در انتخاب بازیكنان دچار مشكل هستند.
پس از چندی این بازیكنان به دلیل آنكه در طول فصل زیاد بازی نكرده اند، به دنبال جدایی از این باشگاه های بزرگ هستند و به دلیل رقم بالایی كه داشته اند، باشگاه های كوچك نمی توانند آنها را در اختیار داشته باشند و از تجربیاتشان استفاده كنند در نتیجه راهی جز تن دادن به مبلغ قرارداد كمتر ندارند؛ زیرا اگر نتوانند تیمی مناسب پیدا كنند، فوتبال آنها برای همیشه نابود خواهد شد.
باشگاه های بزرگ با خریدهای نجومی خود نه تنها به ورزش حرفه ای فوتبال كمك نمی كنند بلكه با این كار مانع گسترش باشگاه های كوچك می شوند. در این نكته شكی نیست كه باشگاه های كوچك برای جبران بدهی های خود، بازیكنانشان را واگذار می كنند و فوتبال این بازیكنان با حضور در باشگاه های بزرگ اگر بدتر نشود، پیشرفت هم نمی كند.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی