دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

توصیه برای کاهش اضطراب و دلشوره


روانشناسان افرادی كه استرس یا همان فشار روانی بیش از حد دارند براساس نوع واكنش بدن‌شان به ۳ گروه تقسیم می‌شوند:
▪ افرادی كه دایماً مضطرب و نگرانند و وقتی كه یك اتفاق خاص رخ می‌دهد دچار گرفتگی عضلات، تنگی نفس و دردهایی در ناحیه شكم می‌شوند.
▪ افرادی كه خیلی عجول و بی‌نظمند و همیشه می‌ترسند كه مبادا دیر به مدرسه برسند آنان به مشكلات گوارشی مثل احساس سوزش در معده یا دلپیچه دچار می‌شوند.
▪ كسانی كه یك اتفاق خاص استرس‌زا در پیش رو دارند (مثل امتحان یا مسابقه) و نگرانند كه موفق نشوند این افراد به دل درد و دلشوره و لرزش عظلات مبتلا می‌شوند اگر افرادی دارای این خصوصیات هستند با ۸ توصیه از دلشوره آنان كاسته می‌شود.
۱. باید مراقب خواب خود باشند یك خواب خوب در طول شب در اتاقی پر از هوای تازه و جای راحت باعث می‌شود تا برای شروع یك روز جدید آماده شوند.
۲. به طور منظم و چند بار در هفته ورزش كنند و تا می‌توانند راه بروند.
۳. در فاصله بین غذا به خوردنی‌های دیگر ناخنك نزنند و برای نهار خوردن وقت كافی بگذارند و در طول روز زیاد آب بخورند.
۴. وقتی سخت مشغول درس خواندن هستند به خودشان استراحت بدهند و در این مدت شكلات نخورند و هر ۵ دقیقه با یكی از افراد خانواده صحبت كنند.
۵. كارهایی را كه دوست دارند انجام دهند مثلاً اگر به كامپیوتر علاقه دارند در آن كلاس ثبت نام كنند.
۶. تا حد انفجار بخندند خنده باعث رشد هورمون‌هایی می‌شود كه آرامش‌بخش و تسكین دهنده هستند خوش اخلاقی و خوش بینی هم ۲ عامل موثر ضد استرس هستند.
۷. خانواده و دوستانشان را فراموش نكنند اگر زندگی اجتماعی و خانوادگی رضایت‌بخشی داشته باشند به راحتی می‌توانند مشكلات خود را با كمك آنان حل كنند.
۸. درست نفس كشیدن را یاد بگیرند با تنفس درست استرس را از خودشان دور كنند.
منبع : مطالب ارسال شده