پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

شمیم جوانی در حدیث نبوی


شمیم جوانی در حدیث نبوی
اسلام با نگاهی ویژه و خاص به جوانان آنها را سرمایه مملكت اسلامی معرفی می‌كند.
احادیث ائمه اسلام مملو از دستورات دینی است كه برنامه زندگی جوانان را شكل می‌دهد. دستوراتی برای قبل از ازدواج و همچنین بعد از ازدواج، رفتار و عمل پیامبر اكرم(ص) در دوران كودكی، نوجوانی و جوانی الگوی زیبنده‌ای است كه فرا راه جوانان نظام اسلامی قرار دارد.
پیامبر اكرم(ص) درست‌كردار بود. رفتار صادقانه و پاكدامنی پیامبر(ص) خاصه در محیط فاسد اخلاقی عربستان قبل از اسلام و در دوره جوانی الگوی شایسته‌ای است برای همه جوانان امروز.نیاز عمده جوانان هویت است. باید هدف و هویت خود را بشناسند، بدانند چه كسانی هستند و برای چه چیزی تلاش می‌كنند. هویت جوان ایرانی، هویتی دینی و اسلامی است. جوانی كه پرورش یافته دوران انقلاب است از معرفت دینی برخوردار است كه دائماً احتیاج به تغذیه معنوی و فكری دارد.
كتاب شمیم جوانی در حدیث نبوی یكی از آثاری است كه با این هدف نوشته شده است. دكتر عباس اشرفی، گردآورنده این كتاب سعی كرده در ۱۰ بخش مجزا تمام اصول زندگی مورد نیاز جوانان را بیاورد. ازدواج، اخلاق جوانی، عبادت، توبه، زیبایی و آراستگی، خردمندی، مسوولیت كار و حریم از مباحثی هستند كه در این كتاب مطرح شده‌اند. نكته جالب توجه استفاده از احادیث نبوی در هر فصلی و صحبت پیرامون این احادیث شریف است، در واقع این نوشته تلاشی است برای تبیین شخصیت جوان از منظر حدیث نبوی كه به شیوه «اربعین حدیث» و یا «چهل حدیث» تنظیم شده است.این كتاب توسط سازمان ملی جوانان در ۸۴ صفحه و در سال ۱۳۸۵ منتشر شده است.
منبع : روزنامه تهران امروز