دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

قایق نمایش - Show Boat


قایق نمایش - Show Boat
سال تولید : ۱۹۵۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : آرتور فرید
کارگردان : جرج سیدنی.
فیلمنامه‌نویس : جان لی ماهین، جرج ولز و جک مک‌گاون، برمبنای (بدون ذکر در عنوان‌بندی) نمایش‌نامه موزیکال جروم کرن و اسکار همراستاین دوم از رمانی نوشته ادنا فربر.
فیلمبردار : چارلز روشر.
آهنگساز(موسیقی متن) : کرن.
هنرپیشگان : کاترین گریسن، اواگاردنر، هوارد کیل، جو ا. براون، مارج چمپیون، گاور چمپیون، رابرت استرلینگ، آگنس مورهد، لیف اریکسن، رجیس تومی و فرانک ویلکاکس.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۷ دقیقه.


"ماگنولیا" (گریس) ـ دختر ناخدای قایق نمایش، "اندی هاکس" (براون) و همسرش، "پارتی" (مورهد) ـ واله و شیدای "گیلورد راونال" (کیل) قمارباز بی‌قیدوبند می‌شود. "جولی" (گاردنر) و "استیو" (استرلینگ) ستاره‌های نمایش دل‌داده یگدیگرند، "پیت" (اریکسن) که به "جولی" علاقه دارد، آزرده از بی‌مهری "جولی" دورگه بودن او را فاش می‌کند و سروصدای به‌پا شده، "جولی" و "استیو" را وادار به کناره‌گیری از نمایش می‌کند. "ماگنولیا" و "گیلورد" جای آن دو را می‌گیرند و اتفاقاً با استقبال عموم روبه‌رو می‌شوند. سپس ازدواج می‌کنند و چندین ماه به خوبی و خوشی زندگی می‌کنند. اما سرانجام "گیلورد" پس از باخت‌های متعدد سر میز قمار، همسرش را ترک می‌گوید بدون آن‌که بداند او باردار است. "ماگنولیا" به کمک هم‌بازی‌های سابقش روی صحنه (مارج و گاور چمپیون) و نیز "جولی"، شغلی به‌عنوان خواننده کاباره در شیکاگو به دست می‌آورد. نخستین اجرای او در شب سال نو نزدیک است به فاجعه بینجامد که پدرش از راه می‌رسد و او را در خواندن راهنمائی می‌کند. "ماگنولیا" همراه دختر کوچکش، "کیم"، نزد خانواده باز می‌گردد. "کیلورد" که از "جولی" شنیده صاحب دختری شده است نیز به سراغ همسر و فرزندش می‌رود.
٭ این سومین نسخه نمایش‌نامه موزیکال همراستان دوم و کرن از اولی بسیار بهتر است ولی به پای دومی نمی‌رسد. کاربد ماهرانه رنگ (با فیلم‌برداری درخشان روشر) از امتیازات مهم آن است. مترو ـ گلدوین ـ مایر ستارگان مقبول خود را در نقش‌های اصلی گمارد و به راستی گریسن ("ماگنولیا")، کیل و گاردنر ("جولی لاورن") توانستند هیئت قهرمانان نمایش اصلی را به خود بگیرند. براون در نقش ناخدای کشتی و مورهد در نقش همسر تند خوی او هم جذاب‌اند. براون در نقش ناخدای کشتی و مورهد در نقش همسر تندخوی او هم جذاب‌اند. مترو ـ گلدوین ـ مایر ابتدا قصد داشت فیلم را در مکان‌های واقعی بر رود میسی‌سیپی فیلم‌برداری کند، اما سپس مثل نسخه ۱۹۳۶، با زحمت زیاد قایق واقعی ساخته شد. نقش گاردنر، پس از عکس‌العمل سرد تماشاگران نمایش پیش افتتاحیه فیلم، با صدای آنت وارن دوبله شد. قطعات موزیکال کما کان با ارزش‌‌اند و سیدنی که علاقه‌مند به داستان‌های دنیای "حرفه نمایش" و موزیکال‌های پشت صحنه‌ای بود، برق و جلای در خوری به فیلم می‌بخشد.