جمعه, ۲۹ تیر, ۱۴۰۳ / 19 July, 2024
مجله ویستا

پایان کار Tru۶۴


پایان کار Tru۶۴
هنگامی که Todd Achenson، مدیر سیستم‌های اینترنت در دانشگاه Ohio، بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار را در ماه دسامبر برای دو سرور Alpha هزینه نمود، چیز دیگری نیز به دست آورد: زمان بیشتر برای محیط یونیکس Tru۶۴ خود. همانند تمامی کاربران Tru۶۴، Achenson نیز با یک تاریخ انقضا مواجه می‌گردد. شرکت Hewlett-Packard کار تولید سیستم‌عامل Tru۶۴ و سخت‌افزار سرور Alpha که سیستم‌عامل مزبور بر روی آن اجرا می‌گردید را متوقف می‌سازد. این بدان معنی است که کاربران بایستی برنامه‌های کاربردی خود را به سیستم‌عامل‌ها و پلاتفرم‌های سخت‌افزاری جدید انتقال دهند. اما آن دسته از کاربرانی که می‌گویند قابلیت اطمینان، کلاسترسازی، و توانمندیهای مدیریت فایل Tru۶۴ مشابهی ندارد معتقدند که برایشان هیچ فرقی نمی‌کند که چه مسیر مهاجرتی در پیش گیرند.
HP عرضه نسخه‌های جدید Tru۶۴ را در دسامبر ۲۰۰۶ متوقف خواهد ساخت اما دست‌کم تا سال ۲۰۱۱ همچنان به پشتیبانی خود ادامه خواهد داد. این شرکت آخرین ارتقای چیپ برای سرورهای Alpha را سال گذشته ارائه کرد اما تا سال ۲۰۰۶ به فروش این سرورها ادامه خواهد داد.
● در جستجوی گزینه‌ها
بر طبق گفته برخی مشاوران و فروشندگانی که با مشتریان Tru۶۴ سر و کار دارند، بسیاری از کاربران هنوز در حال تصمیم‌گیری در مورد مسیر مهاجرت هستند. Achenson، که تصمیمی برای مهاجرت سرویس‌های حیاتی شبکه که توسط ۳۰ سرور Alpha او مدیریت می‌شوند اتخاذ نکرده است، می‌گوید: "ما تنها به انتظار می‌نشینیم و گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم." او بر این عقیده است که دو سرور جدید به ۲۵۰۰۰ دانشجوی دانشگاه Ohio تا دو سال سرویس‌دهی می‌نمایند. Vic Ahmed، مدیر ارشد اجرایی Parsec Group، یک موسسه مشاوره‌ای و آموزشی که کاربران را برای مهاجرت به OpenVMS (که این نیز دارای قابلیت‌های قدرتمند کلاسترسازی است) ترغیب می‌نماید، می‌گوید: "من فکر می‌کنم بازار هنوز با آن سر و کار دارد." OpenVMS بر روی Alpha اجرا می‌شود، اما HP اخیرا آن را به Itanium منتقل نموده است. Ahmed می‌گوید: "هنوز هم تعداد زیادی از مشتریان مبتنی بر Tru۶۴ وجود دارد، و آنها به خوبی از آن راضی هستند."
اما برخی کاربران از تصمیم HP راضی نبودند. Nikola Milutinovic، مدیر و ناظر سیستم‌های یونیکس در EPS JP Elektrovojvodina، می‌گوید: "این واقعا مایه ناامیدی است." شرکت مزبور تصمیم گرفت برنامه‌های کاربردی Tru۶۴ خود را به سوی لینوکس و ویندوز سوق دهد. Achenson رویکرد HP-UX (مسیر مهاجرتی توصیه شده از سوی HP) را مد نظر قرار داد، اما هنگامی که HP در ماه دسامبر اعلام نمود که برنامه‌های خود را برای انتقال تکنولوژی مدیریت فایل و کلاسترسازی Tru۶۴ به HP-UX لغو نموده است، او در تصمیم خود تجدیدنظر نمود. Achenson می‌گوید: "این یک فقدان بزرگ برای ماست. مشتریان True۶۴ تنها به حال خود رها شده‌اند." در عوض، بنا بر گفته Mary Ellen Lewandowski، یک مدیر تولید ارشد Tru۶۴، HP از یک توافق با Veritas Software برای یکپارچه‌سازی تکنولوژی کلاسترسازی مشابه در HP-UX خبر داده است. او این تغییرات را به عنوان یک پبشرفت در مسیر Tru۶۴ می‌بیند، نه یک عقب‌گرد.
Lewandowski می‌گوید: "برای نمونه، این تصمیم تکنولوژی کلاسترسازی را بهبود می‌بخشد، امکان مدیریت چندین کلاستر را فراهم می‌آورد، که Tru۶۴ دارای قابلیت‌های مزبور نیست. تعهد ما نسبت به مشتری‌هایمان تضمین این امر است که آنها بهترین گزینه موجود را در اختیار دارند." سرمنشا Tru۶۴ برمی‌گردد به سال ۱۹۸۸ و این محصول در بخش اعظم عمر خود متعلق به Digital Equipment بود. این شرکت بعدا توسط Compaq Computer خریداری گردید، که در نهایت این شرکت نیز در سال ۲۰۰۲ با HP ادغام شد. HP خیلی زود تصمیم گرفت که کار بر روی Tru۶۴ را متوقف سازد. Lewandowski می‌گوید: "شما نیازمند آن هستید که یک یونیکس داشته باشید تا به آن تکیه کنید، و HP-UX یک یونیکس قابل اعتماد است." در هر صورت HP پایان کار Tru۶۴ را تصدیق نموده است، آن هنوز هم خبر بدی برای بسیاری از کاربران محسوب می‌گردد، کاربرانی از قبیل کارمندان IT در BECU، جایی که قبلا تحت عنوان Boeing Employees Credit Union شناخته می‌شد. این شرکت با حدود ۵ بیلیون دلار سرمایه و تقریبا ۴۰۰۰۰۰ عضو یکی از بزرگ‌ترین اتحادیه‌های اعتباری ایالات متحده است.
BECU بیش از یک دهه به عنوان یک جایگاه Alpha به شمار می‌رفت، که OpenVMS را اجرا می‌نمود، اما این اتحادیه اعتباری در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ دست‌خوش یک ارتقای عمده گردید که شامل یک حرکت به سوی یک پایگاه‌داده Oracle بود که می‌خواست بر روی یونیکس Tru۶۴ اجرا گردد. در طی فرایند جستجوی BECU برای پلاتفرم‌های جدید، مدیر زیرساخت IT یعنی Jim Ratchford به اعضای تیم خود گفت که آنها مدیون HP نیستند و می‌توانند به دنبال سیستم‌های یونیکس دیگر باشند.
BECU از حرکت HP راضی نبود، اما تصمیم‌گیرندگان احساس کردند که HP در صدد برداشتن گام اضافی برای تضمین موفقیت مهاجرت اتحادیه اعتباری است – و احتمالا حق با آنها بود. به عنوان نمونه، پس از اتخاذ تصمیم برای حرکت به سوی سرورهای مبتنی بر Itanium، پروژه BECU با یک تاخیر عمده مواجه گردید چرا که نرم‌افزار رونوشت‌گیری پایگاه‌داده متعلق به شرکت Quest Software برای Itanium تست نشده بود. مدیر ارشد اجرایی Quest با HP تماس گرفت و محیط تستی را که برای حفظ زمانبندی پروژه اتحادیه اعتباری نیاز داشت دریافت نمود، این مطلب را Ratchford بیان می‌کند، فردی که پاسخ سریع HP را نشانه پشتیبانی فروشنده می‌داند.
● پشتیبانی رو به کاهش
دلیل دیگری که کاربران Tru۶۴ برای رها ساختن هر چه سریع‌تر آن خواهند داشت پشتیبانی رو به کاهش فروشنده نرم‌افزار است. برخی فروشندگان مسیر HP را برای محصولات خود در پیش گرفته‌اند. برای مثال، شرکت Datatel یک بسته ERP مورد استفاده در تحصیلات تکمیلی می‌سازد که بر روی Tru۶۴ اجرا می‌گردد. John Van Weeren، مدیر تولید تکنولوژی، می‌گوید شرکت امیدوار است که تا پایان سال ۲۰۰۶ اکثر کاربران خود را ترغیب به ترک این سیستم‌عامل نماید. این فروشنده همچنین IBM AIX، Sun Solaris، HP-UX و Microsoft Windows را پشتیبانی می‌نماید و در نظر دارد امسال لینوکس Red Hat را نیز پشتیبانی کند. Bucks County Community College که یکی از کاربران Datatel است، سال گذشته از Tru۶۴ به HP-UX منتقل شد. Doug Burak، مدیر امنیت شبکه سرور، می‌گوید بسیاری از دلایل ما برای رفتن به سراغ HP جنبه تجاری داشت. این کالج دارای یک تاریخچه طولانی با Tru۶۴ است، همچنین در مجموع با سیستم‌های HP، و بر این عقیده است که HP محصولات خود را پشتیبانی خواهد نمود. Kenneth Farmer، یک مدیر و ناظر سیستم‌های سابق که فروم کاربر Tru۶۴.org را اداره می‌نماید، این گونه انتظار دارد که کاربران به اجرای این سیستم ادامه دهند "تا آخرین لحظه که آنها پشتیبانی آن را متوقف سازند."

نویسنده: Patrick Thibodeau
مترجم: امین ایزدپناه
منبع : علم الکترونیک و کامپیوتر