چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا


ایران، خاستگاه صلح در جهان


ایران، خاستگاه صلح در جهان
نام ایران و ایرانیان همواره از ابتدای تاریخ بشریت با عنوان پیام آور صلح، رحمت و قانونمداری بر تارك زمین درخشیده است، گواه آن را با گذری در لابلای ستون های تودرتوی تاریخ تخت جمشید می توان دید.
سینه ستبر تاریخ در مهد تمدن كه با دیوار دیوار و نقش نقش تخت جمشید پیش روی ما قراردارد، گواهی می دهد كه نام ایران از ابتدا با صلح و قانون، رحمت و مروت گره خورده است.
گوشه هایی از تاریخ ایران كه اكنون در قالب الواح و ستون های تخت جمشید، خاستگاه تمدن پارسی نمایان است، صلح، قانون، محبت وخیرخواهی برای جهانیان را برابر چشم جهانیان قرار داده است، نشانه هایی كه كسی را یارای انكارش نیست.
خیرخواهی برای مردم و ملل، دعوت به صلح و قانونمداری و توجه به حقوق شهروندی از جمله مواردی است كه از سنگ نوشته های تخت جمشید استنتاج می شود.
در این كتیبه ها به روشنی مشخص است كه مردم به رعایت قانون و پرستش اهورا مزدا دعوت شده اند. تخت جمشید را همگان به درستی خاستگاه تاریخ و تمدن كهن پارسی و یاد آور عظمت و غرور ملی ایرانیان می دانند.
اكنون در بهاری دیگر، زمانی كه تاریخ، جامه ای نو با سالی جدید شمسی بر تن كرده است، تخت جمشید بیش از پیش پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.
هزاران نفر گردشگر وقت می گذارند، اینجا می آیند تا تاریخ را از نزدیك ببینید و توجه كنند كه ایران، درتاریخش، عظمت، پاكی، خلوص، مروت، خیرخواهی، صلح، قانونمداری و بهترین ها را برای دیگران به ارمغان آورده است.
در مرور بخش هایی از وصیتنامه داریوش بزرگ، وقتی به قانون، محبت و انسان مداری می رسیم، پایه های صلابت ایران و ایرانیان بیشتر پیش چشمان نمایان می شود.
تخت جمشید كه در فهرست آثار و میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین یونسكو بر آن نظارت دارند، هر سال پذیرای هزاران نفر از دوستداران میراث كهن ایرانی ، میهمانان نوروزی و علاقه مندان به تاریخ و تمدن پارسی است.
براساس آمارهای موجود تخت جمشید هم ردیف آرامگاه حافظ در شیراز از جمله مكان هایی است كه بیشترین آمار بازدیدكننده را دارد.
مجموعه تاریخی تخت جمشید مشتمل بر كاخ هایی است كه دردوره پادشاهان ایران باستان بنا نهاده شده است و گرچه سرانجام این بارگاه با عظمت به دست اسكندر مقدونی به آتش كشیده شد و از میان رفت، اما عظمت و شكوه آن همچنان ماندگار است.
تاریخ بنای تخت جمشید به ۵۱۲ پیش از میلاد مسیح باز می گردد و براساس آنچه درمتون تاریخی آمده است ساخت این مجموعه تاریخی كهن۱۵۰سال به طول انجامیده است.
داریوش اول در سال ۵۱۸ قبل از میلاد بنای تخت جمشید را آغاز كرد و تالار آپادانا و كاخ تچر را بنیان نهاد، این دو كاخ كه هنوز قسمت هایی از آن بر جامانده است، زیباترین بخش سنگی مجموعه تخت جمشید است كه بیننده را مسحور عظمت و شكوه خود می كند.
پس از داریوش، خشایارشاه پسرش تالار هدیش را در مجموعه كهن تخت جمشید بنا نهاد و طرح تالار بزرگ صد ستون نیز در زمان همین شاه ایرانی بنیان گذاشته شد.
اردشیر اول دیگر شاه ایرانی تالار صد ستون را تكمیل ساخت كه از آن برای پذیرایی ازمیهمانان و اقوام و ملل مختلف كه به تخت جمشید می آمدند استفاده می شده است.
مجموعه تاریخی تخت جمشید كه وسعت آن ۱۲۵هزار متر مربع است، بیش از۲هزار سال در زیرخاك مدفون بوده و در سال های بعد قسمت های مهم آن از زیر خاك بیرون می آید.
عظمت نهفته در سنگ سنگ بنای تخت جمشید، چشم هر انسان ایرانی یا غیر ایرانی را درخودمی گیرد و او را به اوج نقطه تاریخ می برد، جایی كه تنها گزینه ای كه وجود دارد، بشریت است، نژاد و رنگ و سلیقه ها آنجا جایی ندارد.
یكی از اقدام های جالبی كه در تخت جمشید برای عینیت بخشیدن بیشتر به عظمت و تاریخ و تمدن پارسی به اجرا گذاشته شده است، احیای برنامه نور و صدا در تخت جمشید و روایت تاریخ ساخت این بنای كهن با نورپردازی و پخش صدا در دل تاریك شب خاطره شكوه تاریخ و تمدن پارسی است كه تاریخ را در چشم هر بیننده ای نمایان می سازد.
این برنامه كه در شب های مختلف در محل تخت جمشید اجرا می شود، به برنامه نور وصدا موسوم است و نظر مسافران و گردشگران را به خود جلب كرده است.
اكنون نیز، تخت جمشید مانند همیشه همگان را به ویژه در ایام نوروز به سوی خود فرا می خواند.
تخت جمشید در شهرستان مرودشت در۴۰كیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
منبع : روزنامه ایران