پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

کراکودایل دندی - 'Crocodile' Dundee


کراکودایل دندی - 'Crocodile' Dundee
سال تولید : ۱۹۸۶
کشور تولیدکننده : استرالیا
محصول : جان کورنل
کارگردان : پیتر فیمن
فیلمنامه‌نویس : پل هوگان، کن شیدی و کورنل، برمبنای داستانی نوشته هوگان.
فیلمبردار : راسل بوید.
آهنگساز(موسیقی متن) : پیتر بِست.
هنرپیشگان : هوگان، لیندا کوزلووسکی، جان میلن، دیوید گالپیلیل، ریچی سینگر، مگی بلینکو، استیو راکمن، گری اسکیلتن، مارک بلوم، جان اسنایدر، مایکل لومبارد و رجینالد ول جانسن.
نوع فیلم : رنگی، ۹۸ دقیقه.


«سوچارلتن» (کوزلووسکی)، گزارشگر مجله «نیوزدیِ» نیویورکبه استرالیا آمده تا داستان شخصیتی افسانه‌ای به‌نام «مایکلج. کراکودایل دندی» (هوگان) را دنبال کند. «سو» به شهر دور افتاده واک‌ابات کریک می‌رود و با دوست و همکار «دندی»، «والتر رایلی» (میلن) - صاحب تورهای مسافرتی «نِور نِور» - ملاقات می‌کند. در اینجا «دندی» با کراکودایلی زیر بغلش سرمی‌رسد و به «سو» پیشنهاد می‌کند تا نقطه دورافتاده‌ای را که در آنجا کراکودایل غول‌پیکری به او حمله کرده بوده، نشانش دهد. «سو» و «دندی» پیاده به مناطق بکر می‌روند و با شکارچیان مست کانگورو، مارهای زهرآگین و ی کراکودایل برخورد می‌کنند. پس از ملاقات با دوست بومی «دندی»، «نِویل» (گالپیلیل)، «سو»، «دندی» را متقاعد می‌کند که با او به نیویورک برود. «دندی» ابتدا در هتلی مجلل اقامت می‌کند، بعد برای ناهار در یک رستوران گران ایتالیائی به «سو» و دوستش، «ریچارد میسن» (بلوم) ملحق می‌شود. بعدتر به آدم‌های منحرف و زنان خیابان‌گرد برمی‌خورد و مرد پااندازی (اسنایدر) را کتک می‌زند. در یک مهمانی مجلل با آدم‌های متظاهر شهری آشنا می‌شود. «سام چارلتن» (لومبارد)، پدر «سو»، او را به یک مهمانی «خوش‌آمدگوئی» دعوت می‌کند. وقتی «ریچارد» رسماً نامزدی‌اش را با «سو» اعلام می‌کند، «دندی» خشکش می‌زند. «دندی» مهمانی را ترک می‌کند و راننده‌ای به‌نام «گاس» (ول جانسن) او را در برودوی پیاده می‌کند. مرد پاانداز و دو نفر از نوچه‌هایش به او حمله می‌کنند، ولی «گاس» نجاتش می‌دهد. روز بعد، «سو» تلفن می‌زند تا همه چیز را توضیح دهد، ولی صدای تلویزیون نمی‌گذارد که «دندی» صدای زنگ تلفن را بشنود. «دندی» برای پیاده‌روی می‌رود و به ایستگاه مرکزی مترو می‌رسد. «سو» به هتل می‌آید و دنبال او می‌رود و روی سکوی شلوغ ایستگاه به «دندی» می‌گوید که دوستش دارد.
* این پُرفروش‌ترین فیلم استرالیائی در آمریکا، اثری است با داستانی کاملاً تکراری از خود هوگان که البته ساده و صمیمی روایت می‌شود و به همین جهت نیز تماشایش به‌خصوص برای کودکان خالی از لطف نیست. هوگان برای آنکه پیش از پخش فیلم خود را به تماشاگران غیراسترالیائی بشناسند، در بسیاری از آگهی‌های تجارتی ویژه توریست‌ها، به شکل رایگان ظاهر می‌شود. در 1988 دنباله‌ای بر آن به‌عنوان محصول مشترک آمریکا و استرالیا به کارگردانی جان کورنل و همکاری هوگان به‌روی پرده می‌رود.