دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا


فین بزرگ - کاشان


این آبادی از توابع شهرستان كاشان است و در یك منطقه‌ دشتی با آب و هوای معتدل خشك قرار دارد. مردم این آبادی به زبان فارسی سخن می‌گویند و پیرو مذهب اثنی عشری هستند. اقتصاد فین براساس كشاورزی و قالی‌بافی استوار شده است.
فین قدمت تاریخی دیرینه‌ای دارد و آثار متعددی در آن به یادگار مانده‌اند. زیارتگاه‌هایی چون بقعه چهل دختر، شاهزاده قاسم و بناهای چهار مسجد و باغ تاریخی فین در این روستا واقع شده‌اند. مهم‌ترین اثر تاریخی این آبادی باغ و عمارت تاریخی فین است.
این بنای تاریخی در 6 كیلومتری جنوب كاشان و در مجاورت روستای فین قرار دارد. این باغ به علت قتل امیركبیر كه در حمام كوچك آن در سال 1268 هـ.ق اتفاق افتاد، معروف شده است. این باغ نمونه‌ای از كاخ‌‌های دوران صفوی است كه در دوره‌های زندیه و قاجاریه، الحاقاتی بدان افزوده شده است. بناهای این باغ عبارتند از : سردر ورودی، برج و بارو، شتر گلوی صفوی وسط باغ، شتر گلوی فتحعلی‌ شاهی، اتاق شاه‌نشین جنوب شرقی باغ، موزه غرب باغ، حمام‌های كوچك و بزرگ و كتابخانه شرق باغ.
شتر گلوی شاه عباسی : بنای دو طبقه‌ای است كه تقریباً در وسط باغ و در مقابل سردر بزرگ واقع شده است. بر روی دیوارهای آن هنوز آثار نقاشی‌های زیبا دیده می‌شود. از دیگر بناهای داخل باغ، شتر گلوی فتحعلی شاهی است كه در سال 1226 هـ.ق ساختمان آن به پایان رسیده است. داخل این بنای سرپوشیده، مناظر نقاشی بسیار زیبا، همچنین كتیبه‌ای گچی به خط نستعلیق دیده می‌شود.
بقعه شاهزاده ابراهیم فین نیز از ابنیه دوران قاجار است كه در 3 كیلومتری جنوب كاشان قرار دارد. بنای اولیه آن به وسیله خاله بیگم از اهالی فین احداث شده است. این بنا گنبد كاشی‌كاری فیروزه‌ای رنگ، گلدسته‌های زیبا، صحن مفرح، ایوان آئینه‌كاری، و نقاشی‌هایی بی‌نهایت جالب و جذاب دارد. در اطراف رواق و سقف ایوان، نقش‌هایی حاوی مجالس مذهبی بر روی گچ كشیده شده است. داخل بقعه و ایوان نیز آئینه‌كاری مفصلی در دو طرف ازاره‌های اطراف آن با خشت‌های كاشی تزئین شده است.
فین هم از نظر تاریخی، هم از نظر مذهبی و هم از نظر فرهنگی و هنری اهمیت قابل توجهی دارد و واجد ارزش‌های جهانگردی است.