دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

برترین پسوندهای اینترنتی


برترین پسوندهای اینترنتی
براساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط سایت http://www.ipwalk.com، كه یكی از مراجع معتبر در زمینه اعلام آمارهای ثبت دامنه و میزبانی وب در اینترنت است، تا پایان ماه مه میلادی، بیش از ۷۰ میلیون domain در اینترنت ثبت شده است كه از این تعداد ۴۹ میلیون دامنه توسط كاربران آمریكایی به ثبت رسیده است. قریب به ۸۰ درصد كل دامنه های ثبت شده در اینترنت بر روی پسوند مشهور دات كام .com قرار دارد. پسوند دات نت net. تنها ۷ میلیون دامنه اینترنت را شامل می شود و پسوند جدید دات اینفو info. قریب به ۳ میلیون دامنه در اینترنت در اختیار دارد. آلمان، كانادا، انگلستان، چین به ترتیب با ۴، ۳ ، ۲.۳ و ۷۱ میلیون دامنه، چهار كشور دامنه خیز در اینترنت به شمار می روند. براساس گزارش جدید شركت تحقیقات اینترنتی ipwalk پسوند رسمی كشور آلمان یعنی de. بیشترین تعداد دامنه را در میان سایر پسوندهای كشورهای جهان در وب به خود اختصاص داده است. پسوند دات كام به دلیل مشهوریت اش، رتبه نخست پسوندها را در اختیار دارد، مسئله شگفت آوری نیست. اما باید توجه داشت كه در میان بیش از ۱۵۰ پسوند ملی كشورها ccTLD Country Code Top Level Domain)، پسوند de. آلمان، رتبه نخست را در اختیار دارد و این شاخص ۶ محور را دربرمی گیرد:
۱ آلمانی ها بیش از كشورهای اروپایی برای اینترنت و اطلاع رسانی تحت وب اهمیت قائل هستند.
۲ تعداد كاربران وب گرد آلمانی از دیگر همسایه های اروپایی آنها بیشتر است.
۳ صاحبان صنایع و اصناف آلمان برای راه اندازی پایگاه اینترنتی و اطلاع رسانی جهان اهمیت ویژه ای قائل هستند.
۴ آلمانی ها به راه اندازی یك وب سایت تحت پسوند ملی خود در اینترنت توجه شایانی دارند.
۵ زبان و ادبیات آلمانی به عنوان زبان و ادبیاتی فراگیر و موثر در دنیای وب به زودی جایگاه ویژه ای خواهد یافت.
۶ كارگزاران ثبت دامنه بر روی پسوند de. از گردش مالی خوب بهره مند می شوند و این مسئله، از خروج ارز از كشور آنها در برابر ثبت دامنه بر روی پسوندهای عمومی جلوگیری می كند.
اگر می خواهید در مورد ثبت دامنه بر روی این پسوند و همچنین whois سایت های آلمانی ثبت شده بر روی پسوند رسمی كشور آلمان اطلاعاتی كسب كنید، به نشانی www.nic.de مراجعه كنید. همان طور كه می دانید پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران كه سابقا به عنوان مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات ایران www.IPM.ac.ir شهرت داشت، كارگزار رسمی ثبت دامنه بر روی پسوندهای ایران ir/.co.ir/.org.ir/.net.ir/.gov.ir است و اكنون ده ها كارگزار فرعی این مركز، توانایی ثبت دامنه بر روی این پسوند به طور مستقل را دارا هستند. برای ثبت دامنه ای بر روی پسوند ملی ایران، هزینه ای حدود ۹ هزار تومان به صورت سالانه از شما اخذ می شود. البته این نرخ برای كارگزارهای فرعی متفاوت است. امتیاز ثبت دامنه بر روی پسوندهای ملی آن است كه شما اعتبار ملی خود را در پایگاه ارائه می كنید و همچنین كمی با قانون بیشتر در اطلاع رسانی تحت وب به نسبت پسوندهای gtld گام برمی دارید. برای ثبت پایگاهی مثل www.yourname.ir، به نشانی www.nic.ir مراجعه كنید. اكنون براساس امكانی كه پژوهشگاه فراهم كرده است، امكان ثبت دامنه به صورت فارسی را نیز خواهید داشت.
تقریبا ۲۰ هزار دامنه بر روی پسوند رسمی ایران در اینترنت به ثبت رسیده است كه از زمان تسهیل ثبت دامنه بر روی این پسوند، شمار ثبت كنندگان افزایش یافت. اكنون بسیاری از شركت ها و سازمان های دولتی ایران در وب از پسوند رسمی ایران در نامگذاری دامنه بهره می جویند و این رویكرد روز به روز در حال افزایش است. البته هنوز در میان هزار سایت دولتی ایران درصد قابل توجهی از پسوندهای عمومی استفاده می كنند. ولی به هر حال رویكرد به سمت تغییر پسوند، فراگیر و جدی شده است كه به فال نیك می گیریم.
براساس آمارهای اعلامی سایت www.webhosting.info، ایرانیان از داخل ایران یا خارج از ایران حدود ۶۰ هزار دامنه تاكنون به ثبت رسانده اند كه تقریبا یك درصد كل دامنه های ثبت شده در اینترنت را شامل می شود. خیلی ها دوست دارند نام وبلاگ یا سایت خود را بر روی دامنه ای با پسوند ایرانی ارائه دهند. اما شاید روش كار را به خوبی نمی دانند و این هزینه ثبت برای آنها گزاف به نظر برسد. پیشنهاد می كنیم جهت شهرت بیشتر سایت های ایرانی با پسوندir . و فراگیر شدن این قضیه، پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران در اقدامی تخفیف های ویژه ای را برای سایت داران و عموم علاقه مندان به راه اندازی وبلاگ فراهم كند. گفتنی است مشهورترین سایت های فارسی كه بر روی پسوند ir. قرار دارند پایگاه های مانند خبرگزاری ایسنا isna.ir، خبرگزاری ایرناirna.ir، سایت ریاست جمهوری president.ir، سایت رهبری leader.ir و وب سایت مجلس در نشانی majlis.ir هستند.
منبع : روزنامه شرق