دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

فرقه‌ای مسیحی برخلاف اصل


فرقه‌ای مسیحی برخلاف اصل
فرقه مسیحی چند همسری را مجاز و قمار و شراب را حرام اعلام کرد.
وارین جیفر رهبر کلیسای مورمن ها در ایالت یوتا و آریزونای آمریکا به جرم اعلام تعدد زوجات و حرام بودن مشروبات و داشتن ۴۰ زن و ۵۶ فرزند در دادگاه محاکمه و حکم اولیه حبس ابد برای وی اعلام شد . وی بعد از چند سال تعقیب سال گذشته در لاس واگاس بدام پلیس افتاد. وی متهم به تشویق مردم به ازدواج در سنین زیر ۱۸ سال و تعدد زوجات است و خود وی چند همسر زیر ۱۴ سال داشته است که شکایت یکی از آنها منجر به تعقیب وی گردید.
● مورمونیسم چه فرقه ای است؟
مورمون ها با اینکه جماعت خود را به نام (( کلیسای عیسی مسیح وابسته به مقدسین روزهای آخر )) ( The Church of Jesus Christ of Latter- day Sanints ) میخوانند٬ این فرقه از زمان تاسیس خود٬ رشد زیادی داشته و دلیل این رشد نیز فعالیتهای تبلیغی گسترده آنان بوده است. بسیاری از جوانان کلیسای مورمون مدت ۲ سال را در کشورهای مختلف به این امر اختصاص میدهند.
امروزه تعداد مورمونها بالغ بر ۶ میلیون نفر میباشد که اکثریت آنان در ایالت یوتای امریکا زندگی میکنند. آنان با برخورداری از وضعیت مالی بسیار خوب و سازماندهی عالی٬ در اکثر کشورهای دنیا شعبه دارند. این فرقه مدعی است که در حال حاضر سی هزار مبلغ در سراسر دنیا به نشر این فرقه مشغول هستند و سالانه در کشورهای مختلف جهان ۱۸۰۰۰۰ نفر به تعدادشان اضافه میگردد. این مبلغین حقوق از کسی دریافت نمی کنند بلکه معاش خود را با انجام کارهای متفرقه تامین می نمایند. آنان ده یک درآمد خود را به کلیسا هدیه میدهند و ماهی یکبار روزه می گیرند. به مشروبات الکلی٬ چای٬ قهوه و کوکاکولا لب نمی زنند و استعمال سیگار و هرگونه مواد مخدری ممنوع میباشد. ۷۱ درصد مردم ایالت یوتا مورمون هستند و بعلت تبلیغ شعار " فرزند بیشتر زندگی بهتر و صواب بیشتر" جمعیت این ایالت بیشترین رشد را در آمریکا دارد.
● بنیانگذار و تاریخ کلیسای مورمون
بانی این فرقه شخصی به نام " ژوزف اسمیت " متولد ۱۸۰۶ در شهر ورمونت است. در این زمان٬ امریکا از لحاظ اقتصادی و مذهبی روزهای بحرانی را می گذرانید. کلیساهای باپتیست و متودیست به گروهای مختلف تقسیم شده بودند. ظهور جماعت ها و نهضت های جدید نیز که هواخواه بیداری بودند٬ به این ناآرامی ها دامن می زد. اشخاص زیادی این سوال را مطرح می کردند که براستی اصل و نژاد امریکائی ها از کجاست؟ و این ایده که آنان از یکی از اسباط گمشده اسرائیل هستند٬ طرفدار زیادی داشت. با نقل مکان به شهر نیویورک٬ خانواده اسمیت کلیسای پرزبیتری را برای عضویت انتخاب کردند .
در سال ۱۸۲۰ اسمیت ادعا نمود در حالیکه در مزرعه پدرش در حال دعا بود٬ ناگهان خدا و مسیح بصورت دو انسان بر او ظاهر شدند و یکی از آنها فرمود: (( این پسر حبیب من است٬ از او بشنوید. )) در آنجا بود که خدا به او نشان داد که همه کلیساها در اشتباهند و او نباید به هیچکدام از آنها بپیوندد.
در سال ۱۸۲۳ هنگامیکه اسمیت هجده ساله بود٬ مدعی شد فرشته ای بنام مورونی او را از وجود و محل لوحه های قدیمی که توسط پیامبری بنام " مورمون " نوشته شده بود مطلع ساخت. در کنار این لوحه ها٬ عینکی با دو سنگ گرانبها که بعنوان شیشه هایش در قاب نقره ای جا داده شده بود٬ قرار داشت که اسمیت آنها را با "اوریم و تومیم" که در سفر خروج ۲۸: ۳۰ امده است٬ تطبیق کرد. با اینکه اسمیت از تحصیل چندانی برخوردار نبود٬ اما ادعا کرد که با کمک آن عینک موفق شد تا به رموز الواحی که ادعا کرده بود به زبان مصری اصلاح شده ( Reformed Egyptian ) است٬ پی ببرد. او با نشستن در پشت پرده ای٬ این کتاب را در مدت سه سال ترجمه کرد. پس از اتمام ترجمه٬ الواح طلایی به فرشته برگردانده شدند. بر اساس این ادعا الواح ترجمه شده در سال ۱۸۳۰ تحت عنوان کتاب مورمون ( The Book Of Mormon ) انتشار یافت.
پس از انتشار این کتاب بود که ژوزف اسمیت با تنی چند از پیروانش٬ کلیسای جداگانه ای را بعنوان کلیسای مورمون تاسیس کردند. بعدها رسولان دیگری چون پطرس٬ یعقوب و یوحنا نیز بر اسمیت ظاهر شدند و او را به مقام " کاهن ملک صدیق " ارتقا دادند.
اسمیت در سال ۱۸۴۳ تعدد زوجات را متداول کرد و البته این امتیاز تنها برای خودش و به عنوان یک معیار موقت بود. او حتی در ۱۸۴۴ خودش را برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید نمود. پس از مرگ بنیانگذار٬ رهبری این فرقه به شخصی بنام بریگهام یانگ ( ۱۸۷۷- ۱۸۰۱ ) که از قدرت رهبری فوق العاده ای برخوردار بود٬ واگذار شد. رهبر جدید در این فکر بود که برای محافظت از آزار و اذیت دشمنان٬ نقشه مهاجرت جدیدی را طرح کند. به همین منظور در سال ۱۸۴۶ مورمون ها٬ شهر ناوو را ترک نمودند و بطرف غرب حرکت کردند و پس از تحمل سختی های زیادی به " دریاچه نمک بزرگ " ( Great Salt Lake ) رسیدند که بعدها به " یوتا " ( Utah ) معروف شد. در آنجا شهرکی بنام " سالت لیک " بنا کردند که بعنوان مرکز فرماندهی این فرقه شناخته شد. باید این نکته را نیز متذکر شد که کلیسای مورمون٬ سخنان پیامبران زنده خویش را از جمله مکاشفات ژوزف اسمیت در حد کتب مقدسه معتبر می داند.
● اصول عقاید :
این گروه معتقدند که کتاب مقدس در صورتی کلام خداست که بصورت صحیح ترجمه و تفسیر گردد. آنها کتاب مورمون را بدون شک کلام خدا می دانند و احترامی بیش از کتاب مقدس برای آن قائلند. در کنار این کتب٬ پیام های انبیای امروز این کلیسا نیز کاملاً معتبر است٬ حتی اگر با اصول کتاب مقدس در تضاد باشد.
بنظر آنهاعیسی مسیح با انسانهای دیگر تفاوت چندانی ندارد. بر طبق این استدلال٬ کلیسای مورمون مسیح را " برادر ارشد ما " معرفی می کند. مسیح بی گناه و در هدف با خدا یکی است٬ اما او خدای مجسم شده نیست. او از رابطه جنسی خدا و مریم بدنیا آمده است. عیسی از تعدد زوجات حمایت نموده و در روی زمین با مریم٬ مرتا و مریم مجدلیه ازدواج نموده و بچه دار شده است.
داستان آفرینش به این صورت است که طرح ساختن زمین توسط شورایی از خدایان ریخته شد. سپس این خدایان مدت شش روز مشغول ساختن زمین شدند. عیسی مسیح تحت نظارت پدر ( الوهیم ) و به یاری دیگر برادران خود میکائیل ( روح آدم در دنیای روح٬ میکائیل نام داشت )٬ روح نوح٬ روح ژورف اسمیت٬ موسی٬ یعقوب٬ پولس رسول٬ یوحنا و دیگر مقدسین آینده٬ کره زمین را بنا کردند.
گناه اولیه آدم به معنای سقوط ( هبوط ) نیست. گناه آدم ضروری و باعث برکت بود زیرا که در نتیجه آن گناه٬ ما قادر به شناخت نیک و بد شدیم. اگر این گناه در جهان اتفاق نمی افتاد ما برکاتی چون تشخیص خوبی و بدی٬ آوردن فرزند و لذت نجات مسیح را نداشتیم.
همه انسانها رستاخیز خواهند نمود و آنانیکه با تشریفات کلیسای مورمون ازدواج آسمانی بجا آوردنده اند٬ همسران خویش را در آن دنیا نیز خواهند داشت. این پیمان ازدواج ابدی است و فرزندان حاصل از این ازدواج نیز آسمانی ملکوتی خواهند بود. هیچ ازدواج تازه ای دیگر وجود نخواهد داشت.
در زمان آخر٬ ده سبط اسرائیل گرد هم خواهند امد و اورشلیم جدید ( صهیون ) در قاره آمریکا برقرار خواهد گردید. مسیح خودش بر زمین سلطنت خواهند نمود و زمین به صورت بهشت جلال یافته احیا خواهد شد.
تعالیم کلیسای مورمون از آغاز تاکنون دستخوش تغییرات زیادی گشته است. انبیای زنده این کلیسا بارها نظرات انبیای قبل از خود را نقض کرده اند. بعنوان مثال بریگهام یانگ بر این اعتاد بود که ادم همان خدای پدر است که در اثر رابطه جنسی با مریم باکره٬ پدر جسمانی مسیح گردید. این تعلیم چند سال بعد توسط یکی دیگر از انبیای این فرقه رد شد.
ایمان در کلیسای مورمون چنین تعریف شده است:
" اعتقاد به این حقیقت که عیسی نجات دهنده و ژوزف اسمیت پیامبر حقیقی و راستین خداست. " مقام اسمیت در کلیسای مورمون بسیار بالاست٬ بطوریکه در کنار ایمان به عیسی برای نجات٬ وساطت ژوزف اسمیت نیز نقش مهم و حیاتی را بازی می کند. امروزه بانی این فرقه حتی مقام بسیار بالاتری از یک پیامبر را در این کلیسا داراست.
در کتاب مورمون پیشگوییهایی قید شده که نادرستی آن آشکار گردیده است. از جمله در قسمتی از این کتاب درباره قوم یهود آمده است که وقتی آنان به مسیح ایمان بیاورند٬ آنگاه طبق عهدی که خدا با اجدادشان بسته بود به سرزمین موروثی خود بازگشت خواهند نمود. امروزه می بینیم که قوم یهود به فلسطین برگشته اند بدون اینکه به مسیح ایمان آورند.
محمد عجم
نوشته: محمد عجم