پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا


بازسازی و نوسازی


بازسازی و نوسازی
شاید ازدواج موفقی دارید ولی در آرزوی ازدواج عالی‌تری هستید. شاید دوست دارید كه كودكانتان كارها و تكالیف خانه را با موفقیت و بدون تذكر انجام دهند.
شاید میان سختگیری و آزاد گذاشتن فرزندانتان مردد هستید و نمی‌دانید كه چطور نظم خانوادگی را برقرار كنید. نگرانی‌های اقتصادی ممكن است داشته باشید. ممكن است دو یا چند شغل داشته باشید و شما و همسرتان شب را در كنار هم مانند دو موجود بی‌روح سپری كنید. ممكن است روحیه خانوادگی ستیزه‌جویانه باشد و یا دچار انفصال عاطفی شده باشید.
ممكن است آن احساسی را كه در هنگام ازدواجتان داشتید از بین رفته و یا در حال از بین رفتن است، یا احساس خلاء و تنهایی می‌كنید، یا در باطن جنگی سرد در جریان باشد. آنچه اهمیت حیاتی دارد این است كه خانواده خود را با هیچ خانواده دیگری مقایسه نكنید.
بعضی از افراد گمان می‌كنند كه خانواده‌های دیگر بی‌عیب و نقص هستند در حالی كه هر خانواده‌ای گرفتاری‌ها و مشكلات و موانع خاص خود را دارد. هر قدر شما نابسندگی‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته باشید باز هم می‌توانید یك زندگی بهتر را در ذهن تصور كنید.
امروزه دنیا تغییر كرده و فشارهای بیشتری وجود دارد، از این‌رو ساختن خانواده موفق انرژی، شوق و رغبت، بینش و عزم اراده بسیار می‌طلبد و برای برطرف ساختن موانع به وقت زیاد، تفكر، برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی امور نیازمندید.جامعه دیگر مثل سابق از خانواده حمایت نمی‌كند، زندگی تا حد زیادی مبتنی بر فناوری است و بسیار سریع، پیچیده و نگران‌كننده شده است. بنابراین پدر یا مادر بودن مستلزم یك زندگی فداكارانه است. البته فراموش نكنید آزمون‌های زندگی، شما را تلطیف می‌كند و شما نیروی خلاق زندگی خود هستید و می‌توانید عامل تغییر باشید.
طبق قانون آنتروپی (فسادپذیری و تنزل تدریجی یك نظام) هر چیزی كه به حال خود رها شود، سرانجام از هم می‌پاشد و فاسد می‌شود. همه چیز نیاز به توجه و مراقبت دارد و ازدواج نیز از این قاعده مستثنی نیست.
برای حفظ طراوت و شادابی خانواده سنتها را حفظ كنید. سنتها شفای دردهای خانواده هستند. در مورد فعالیت‌های طراوت بخش با هم تبادل نظر كنید. فعالیت‌هایی مانند با هم تفریح كردن، با هم یاد گرفتن، با هم عبادت كردن، با هم كار كردن و با هم خدمت كردن، با هم خندیدن و با هم عشق ورزیدن.
با بچه‌ها ورزش كنید، بازی كنید، پیاده‌روی بروید، در كلاس ورزشی ثبت‌نام كنید. اهمیت ورزش و سلامت را به یكدیگر یادآوری كنید.
بچه‌ها را تشویق كنید در فعالیت‌هایی كه به پرورش استعدادهایشان كمك می‌كند، شركت كنند. با فرزندانتان برای یادگیری مهارتهای جدید داوطلب شوید. آنچه را كه دوست دارید بچه‌ها بدانند، به آنها یاد بدهید. اهمیت كار كردن، كتاب خواندن و انجام وظایف را.
بچه‌ها را در برنامه ریزی برای تعطیلات خانوادگی دخالت دهید. با بچه‌ها برای به یاد ماندنی كردن وقت شام كار كنید. به نوبت میز غذا را بچینند و تزئین كنند و حتی موضوع گفت‌وگو را انتخاب كنند و همه دور میز شام حضور یابند و در این مورد ثابت قدم باشید.
با قرعه‌كشی نام كسی را از صندوق بیرون آورید و خانواده را وادار كنید در طول آن هفته با او مهربان باشند و به او كمك كنند.خانواده یك تجربه است: تجربه كردن «ما» و ساختن یك فرهنگ است: فرهنگ «ما». خانواده حركتی است از «من» بسوی «ما» یعنی از استقلال بسوی وابستگی به هم.
وقتی كه شادی شما در گرو شادی دیگران باشد می‌فهمید كه از «من» ‌بسوی «ما» حركت كرده‌اید. یكی از دستاوردهای خانواده بر دوش كشیدن مسائل مشترك است و دیگر اینكه «ما» با هم رشد می‌كنیم و «ما» با هم یاد می‌گیریم.
منبع : مرکز اطلاع رسانی خانواده شمیم