پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

آیا ورزش کردن بعد از غذا ضرر دارد؟


آیا ورزش کردن بعد از غذا ضرر دارد؟
اگر فکر می‌کنید که ورزش کردن ، پس از غذا برای شما خطر آفرین است، پس بهتر است از نتایج آخرین تحقیقات انجام شده در این زمینه مطلع شوید:
همیشه تصور می شود که ورزش کردن پس از خوردن غذا موجب دل پیچه و سکته قلبی می‌شود.
اما جالب است بدانید، اکثر افراد در اثر ورزش کردن پس از غذا دچار دل درد نمی‌شوند مگر اینکه زیاد غذا خورده باشند یا ورزش شدیدی انجام دهند.
معده یک کیسه عضلانی است. پس از خوردن غذا دریچه پائینی معده محکم بسته شده و اجازه عبور غذا را نمی‌دهد. غذای موجود در معده موجب انقباض دیواره و در نتیجه مخلوط شدن غذا با شیره های گوارشی می‌شود‌. تا زمانی که عضلات این دریچه، اکسیژن کافی دریافت کنند عمل خود را به درستی انجام می دهند اما زمانی که ورزشهای خیلی سنگن انجام شود یا غذا زیادی خورده شده باشد، ممکن است قلب توانایی نداشته باشد که هم زمان خون کافی به عضلات اسکلتی و عضلات دریچه معده برساند و در اثر خون رسانی کمتر، عضلات اکسیژن مورد نیاز را دریافت نکرده، منقبض شوند که این مسئله در فرد ایجاد ناراحتی می‌کند.
اگر می خواهید به فرم بدنی مورد نظرتان برسید ،در حالیکه خیلی غذا نمی خورید و ورزش‌های خیلی سنگین انجام نمی دهید‌، می توانید قبل از ورزش غذا بخورید و مطمئن باشید هیچ عارضه ای برای شما رخ نخواهد داد.
غذا خوردن پیش از ورزش، باعث می‌شود شما سریع تر وزن کم کنید زیرا در این صورت کالری بیشتری سوزانده می‌شود. پس از غذا، بدن تا حدود ۴ ساعت کالری بیشتری مصرف می‌کند. پس چنانچه بعد از غذا، ورزش کنید بدن شما نسبت به زمانی که غذا خوردن و ورزش را با فاصله انجام می‌دهید، انرژی بیشتری می‌سوزاند.
منبع : تبیان