شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

احترام به افکار عمومی


احترام به افکار عمومی
معلوم نیست غلا‌محسین الهام در خود چه توانایی و قدرتی را سراغ دارد كه بر دانش و خرد عقول وقعی نمی‌نهد؟ آنچه از فحوای رفتار ایشان برمی‌آید، آن است كه وی برای خود قدرتی مستوفی و تواضع و صداقتی افزون قائل است، وگرنه دلیلی ندارد كه وقتی بخش وسیعی از افكار عمومی در جامعه، نمایندگان مجلس شورای اسلا‌می، رسانه‌ها و مطبوعات، تلقی‌شان از مشاغل نامبرده مبتنی بر چندشغله بودن ایشان است، به این حقیقت تمكین نكنند.
اینگونه رفتارها ضمن آنكه شایسته مقام اجتماعی‌ یك وزیر نیست، این شائبه را به وجود می‌آورد كه برخی از دولتمردان بیش از آنكه شیفته خدمت باشند، دلداده پست و قدرت هستند. داستان چندشغله بودن مردان رئیس‌جمهور در قبل هم مساله‌ساز شده بود. محمود زریبافان هم با فشار افكار عمومی و نمایندگان مجلس شورای اسلا‌می و آنگاه كه از راهیابی به شورای شهر تهران بازماند به دبیری هیات دولت اكتفا كرد.
از سوی دیگر به نظر می‌رسد وقت مجلس شورای اسلا‌می و نمایندگانش مفیدتر از آن است كه نمایندگان برای مقابله با یك بدعت اداری توسط یك فرد مجبور به ارائه طرحی دوفوریتی شوند. شایسته آن بود كه جناب الهام وقتی با اصرار نمایندگان مردم روبه‌رو شده بود، داوطلبانه از مشاغلی كه شائبه چندشغله بودن از آن مستفاد می‌شود، كناره‌گیری نمایند. تجربه ثابت كرده است كه عموما وجدان جامعه بسیار كمتر اشتباه می‌كند. كافی است به برخی پیامك‌هایی كه در ماه‌های اخیر در تلفن‌های همراه بین مردم ردوبدل می‌شود توجه گردد.
تعجب آن است كه جناب رئیس‌جمهور نیز در میزگرد زنده تلویزیونی با شوخی می‌گوید اینگونه پیامك‌ها به دست ایشان هم رسیده است؛ اینكه حتی رئیس‌جمهور می‌خواهد جناب الهام را در امور ورزشی نیز به كار گیرد! باید به تجارب علمی و مدیریتی و خردجمعی ارباب فكر در جامعه احترام بگذاریم. حوزه مسوولیت‌ها در جهان امروز، بسیار تخصصی، حساس و وقت‌گیر است. بسیاری از مدیران در انجام كارهای خود با ناتوانی‌های فراوانی روبه‌رو هستند. هر یك از دستگاه‌های اجرایی مشكلا‌ت خاص خود را دارند.
به نظر می‌رسد تدریس در دانشگاه، سخنگویی دولت، وزارت دادگستری، حقوقدان شورای نگهبان، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر و... مشاغل حساس، وقت‌گیر و مهمی هستند. حداقل آن است كه نه در حوزه قاچاق و نه در دادگستری، شرایط به سامان نیست. ضمن آنكه انتقادات فراوانی هم بر عملكرد شورای نگهبان وارد است. از دیگر حوزه‌ها هم خداوند باخبر است. با این همه بهتر آن است كه فضا برای خدمت دیگران از سنخ همان اصولگرایان همفكر دولت و نه اصلا‌ح‌طلبان، هم فراهم شود و هر كس به خوبی و درستی به مسوولیت‌های مشخص خود رسیدگی نماید.
منبع : آریایی