سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

با شماره یک جدید درباره احتمالات و ابهامات قفس توری


با شماره یک جدید درباره احتمالات و ابهامات قفس توری
بعد از پنج سال تكراری در قفس توری، همه در انتظار ظهور یك شماره یك جدید هستند. نه اینكه بتوان از خیر روزهای خوب ابراهیم میرزاپور گذشت، نه، اما بالاخره نتیجه اعتماد و آن همه موقعیت ها و فرصت های سوخته می توانست شماره یك دوست داشتنی تری باشد، چیزی دندان گیرتر كه روی خط دروازه باعث دلگرمی و قوت قلب ما شود.
منظور احمد عابدزاده نیز نیست كه شاید دیگر امیدی برای تولد دوباره اش باقی نمانده. ولی به هر حال میرزاپور هم هیچ وقت بالاتر و بالاتر نرفت. همان جا ماند تا به اندازه های ستاره شدن و بزرگی نرسد و مهمتر اینكه محبوب نباشد... و حالا نوبت وحید طالب لو است. اگر میرزاپور درست پنج سال قبل به واسطه حاشیه های تمام نشدنی پرویز برومند به شماره یك رسید، وحید موقعیت جدید را مدیون یكی دو فصل نسبتا خوبی است كه پشت سر گذاشته. بی حاشیه تر از همه و مطمئن تر از بقیه. با این همه نود دقیقه متوسط جلوی سوریه همه را به شك انداخته. آیا وحید انتخاب خوبی است و آیا می توان به او اعتماد كرد و جواب، فراز و نشیب همه این سال ها است. «به او فرصت بدهید. درست مثل خود میرزاپور.»
● روزنامه ها را دیدی
▪ نه، چطور مگه
● میرزاپور گفته كه با وحید نباید مثل من برخورد كنید.
▪ خب، من تلاش خودم را كردم. درباره حرف های بقیه هم حرفی ندارم.
● از بازی راضی هستی
▪ بازی خوبی بود. بچه ها فوتبال خوبی ارائه كردند، اما متاسفانه نتیجه اصلا قابل توجه نبود. همه تا دقیقه ۸۸ كه گل را نخورده بودیم، به به و چه چه می كردند، اما با یك گل همه چیز عوض می شود.
● خب، ترس حذف شدن وجود دارد.
▪ من كه این طوری فكر نمی كنم.
● یعنی برای بازی با كره استرس نداری
▪ واقعا نه. حتی بیشتر از قبل انگیزه دارم. تازه ما به غیر از كره یك بار دیگر با سوریه مسابقه می دهیم.
● و اگر حذف شدیم
▪ می دانید مشكل ما چیست الان یك مربی ایرانی روی نیمكت تیم ملی نشسته و به همین دلیل همه انتظار دارند یك هفته ای تیم نتیجه بگیرد. اگر مربی ایرانی هم مثل خارجی ها قرارداد ببندد و تا آخر قراردادش فرصت كار كردن داشته باشد و حتی بتواند قرارداد را فسخ كند، این اتفاقات نمی افتد.
● بابت امیر قلعه نویی ناراحتی
▪ به نظر من با توجه به تغییراتی كه در كادر مدیریتی فدراسیون افتاده و نیز عوض شدن چهره تیم ملی و البته غیبت چند لژیونر، باید واقع بینانه به ماجرا نگاه كرد.
● درباره خودت چی
▪ برای خودم ناراحت نیستم. من كه از زیر تمرین در نرفتم و زیر باد كولر نخوابیدم كه خودم را شماتت كنم.
● به هر حال روی گل اشتباه داشتی.
▪ بله، اما از این اتفاقات می افتد. آدم كه هر روز تصادف نمی كند، هر ده سال شاید یك بار تصادف كند. ولی واقعا می گویم پیش وجدان خودم ناراحت نیستم. این اشتباه اول من نیست و آخری اش هم نخواهد بود.
● قبول، اما موقع بدی بود. بعد از چند سال پشت خط ماندن بالاخره انتظارها بیشتر بود.
▪ خب، مگر من چند بازی ملی دارم نهایتا دو سه تا. اگر قرار است من دروازه بان تیم ملی باشم، پس باید روی من سرمایه گذاری شود. گذشته از این مگر چندتا اشتباه كردم غیر از گل مورد دیگری هم بود
● جوزده شده بودی
▪ نه، من در استقلال همه بازی های بزرگ را بازی كرده ام و با تماشاچی هم بیگانه نیستم. روی گل هم فقط در محاسبه اشتباه كردم.
● یعنی می گویی استرس نداشتی به هر حال طبیعی است كه به تو هم مثل میرزاپور فرصت داده شود.
▪ نه، به هیچ وجه. درست است كه موقعیت تیم ملی و استقلال متفاوت است، اما من كاملا عادی بودم.
● حالا چطور
▪ نه، روحیه ام را از دست نمی دهم. اما به دو دلیل اعصابم خرد است. اول به خاطر آقای قلعه نویی كه بنده خدا زیر فشار است و دومی هم مردم.
● فكر می كنی برای بازی با كره شانس داری
▪ كارشناسان می گفتند من می توانستم در جام جهانی هم بازی كنم. حالا بازی با كره چقدر اهمیت دارد من تلاش خودم را می كنم. در تمرینات این روزها رقابت خوبی وجود دارد.
● با قلعه نویی صحبت نكردی
▪ نه، اما اخلاق امیرخان طوری است كه اگر كسی تلاش كند، حقش را می دهد.
● فكر نمی كنی با توجه به انتقادات وارده كمی پا پس بكشد
▪ ایشان خیلی تاوان جوان ها را داده. در خود استقلال چقدر من و جوان های تیم اشتباه كردیم اما نتیجه چی شد بعد از سه سال قهرمان شدیم. مطمئن باشید اگر آقای قلعه نویی ترسو بود به تیم ملی نمی رفت. آن هم در این موقعیت.
● اما حالا شانس تو كمی كمتر شده.
▪ الان در تیم ملی رقابت داغی وجود دارد. هر سه نفر داریم سخت كار می كنیم. قطعا میرزاپور هم شانس دارد. به هر حال با ۶۴ بازی ملی نمی توان به راحتی از خیرش گذشت. اما به عقیده من قبلا فقط ما در صورتی می توانستیم بازی كنیم كه میرزاپور یا مصدوم شود و یا اخراج ولی حالا شانس ها مساوی تقسیم شده.
● یعنی قبلا رقابت واقعی نبوده
▪ به هر حال سلیقه مربی این بود كه از یك نفر استفاده شود.
● این عقیده فخرالدین بود یا خود برانكو
▪ نمی دانم. این مسائل به من مربوط نمی شود. اما بگوویچ انصافا تمرینات خوبی می داد. ولی زیاد به نقاط ضعف و قوت گلرها توجه نمی كرد.
● همین نكته كوچكی نیست
▪ بله، اما آقای بابازاده در استقلال بعد از هر بازی روی اشتباهات ما كار می كردند.
● فكر می كنی چقدر زمان می خواهد تا به شرایط استقلال برسی
▪ نگاه كنید، می خواهم یك نكته بگویم كه شاید حتی به ضررم تمام شود. من كلا در لیگ ۶۰ تا بازی هم نداشتم. ولی در این سه چهار ساله روند رو به جلویی داشتم. اما ما سعی می كنیم همیشه از آخر شروع كنیم. خب این درست نیست. این جوری نمی توان برداشت خوبی داشت.
جواب سئوال را ندادی.
● بازی با سوریه همه چیز را مشخص می كند. من پشت دفاع را جمع كردم. در جریان بازی بودم و با صادقی و حاج محمود و البته نیكبخت هماهنگی خوبی داشتم. تا لحظه گل هم روی همه توپ ها عكس العمل مناسبی داشتم. شاید اگر آن توپ هم گل نمی شد، روی ضربه ایستگاهی یا تك به تك گل می خوردم.
▪ به تركیه نمی روی
● نه، در تهران هستیم. صبح هم آقای قلعه نویی زنگ زد، گفت برویم سر تمرین تیم امید.
▪ بوستانی :وحید سوپرمن نیست
مربی دروازه بانان تیم ملی معتقد است در صورتی كه كادر فنی پیشین این تیم فرصت بازی در اختیار سایر دروازه بانان به غیر از میرزاپور قرار می داد اكنون تیم ملی ایران صاحب چندین دروازه بان قدرتمند می بود.
به گفته كریم بوستانی تیم ملی ایران برای این بازی به تازگی تشكیل شده بود و ما پس از دوازده روز بدنسازی كارهای تاكتیكی را شروع كردیم. بی تردید در این زمان نمی توان یك تیم را صددرصد برای مسابقه آماده كرد. با این وجود از نظر تاكتیكی عملكرد بدی نداشتیم و در صورتی كه موقعیت هایمان به گل تبدیل می شد شاید سه یا چهار گل به حریف می زدیم.
وی افزود: گلی كه تیم ایران دریافت كرد تنها به دلیل اشتباه دروازه بان نبود بلكه اشتباهات از میانه میدان آغاز شد. یك بازیكن توپ را از دست داد و سپس در پشت محوطه جریمه مجبور به خطا شد. دروازه بان توپ را به كرنر فرستاد اما بر روی ضربه كرنر در شرایطی كه در منطقه جریمه یارگیری شدیدی باید وجود داشته باشد و در حالی كه دو مدافع با مهاجم سوریه ای حركت می كردند بازیكن تیم سوریه موفق تر بود و توانست ضربه سر را بزند.
بوستانی یادآور شد: خروج طالب لو از دروازه اشتباه بود چرا كه این توپ برای او نبود اما این موضوع كه تیم ایران بر روی توپ هایی كه به تیر دوم ارسال می شود ضعف دارد را قبول ندارم چرا كه ما بر روی این موضوع كاملا كار كرده بودیم و پیش از این ضربه نیز چند فرصت كرنر و خطای مشابه نصیب سوریه شد كه مدافعان و دروازه بان ما اجازه استفاده از آن را ندادند، در واقع گلی كه ایران دریافت كرد جزء اتفاقات فوتبال بود.
مربی دروازه بانان تیم ملی خاطرنشان كرد: فرصت كم آماده سازی، دیر آمدن لژیونرها و از دست دادن موقعیت های گلزنی عواملی بود كه دست به دست هم داد تا این بازی را با پیروزی پشت سر نگذاریم. در صورتی كه رسول خطیبی فرصت های خود را گل می كرد می توانستیم سوریه را شكست دهیم.
بوستانی در مورد بازی با كره جنوبی نیز خاطرنشان كرد: نگرانی چندانی وجود ندارد. طبق سوابق فوتبال ایران تیم ملی ما همواره در برابر تیم های بزرگ بهتر كار كرده است و تصور می كنم با دست پر از كره و سوریه بازمی گردیم. در بازی تهران، سوریه دفاع می كرد و توانست با یك بازی فیزیكی نتیجه مورد نظر خود را بگیرد اما در كره این تیم به ما حمله می كند و می توانیم بهتر فوتبال بازی كنیم.
بوستانی همچنین گفت: طالب لو یك دروازه بان جوان است و در یكی از نخستین بازی های ملی اش همانطور كه برای بسیاری از دروازه بانان اتفاق می افتد اشتباهی داشت. بی تردید نباید انتظار داشته باشیم كه طالب لو یك روزه به سوپرمن تبدیل شود. این بازیكن نیاز به تجربه دارد. ابراهیم میرزاپور نیز پس از چهار سال حضور مداوم در تیم ملی صاحب تجربه بالایی شده است و بی تردید نباید با یك بازی این دروازه بان جوان را مورد انتقاد قرار داد.
وی افزود: در واقع انتقاد به كادر فنی گذشته تیم ملی وارد است كه از این بازیكنان استفاده نكردند. كادر فنی گذشته حتی در بازی های دوستانه و تداركاتی معمولی نیز میرزاپور را در درون دروازه قرار می داد. زمانی كه ما در بعضی از بازی ها حریفان را با بیش از هفده گل شكست می دادیم نیز میرزاپور درون دروازه بود و این ترس كادر فنی گذشته سبب شد تا دروازه بانان ما اكنون صاحب تجربه نباشند.
وی افزود: گزینه من برای بازی با سوریه طالب لو و رودباریان بودند اما نظر اول من طالب لو بود و اكنون نیز از این نظر دفاع می كنم.
بوستانی در مورد استفاده از ابراهیم میرزاپور نیز خاطر نشان كرد: در صورتی كه میرزاپور تا زمان بازی با كره جنوبی به شرایط ایده آل برسد از وی استفاده می كنیم، در هر صورت بهترین و آماده ترین گزینه در روز بازی با كره درون دروازه ایران می ایستد.
صدرا مهرابی
منبع : روزنامه شرق