شنبه, ۲ تیر, ۱۴۰۳ / 22 June, 2024
مجله ویستا

در سرزمین مرتفع بتاز - Ride The High Country


در سرزمین مرتفع بتاز - Ride The High Country
سال تولید : ۱۹۶۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مترو ـ گلدوین ـ مایر.
کارگردان : سام پکین‌پا.
فیلمنامه‌نویس : ن. ب. استون جونیر.
فیلمبردار : لوشن بالارد.
آهنگساز(موسیقی متن) : جرج باسمن
هنرپیشگان : راندولف اسکات، جوئل مکری، ماریت هارتلی، ران استار، ادگار بوکانان، ر.ج. آرمسترانگ، جنی جکسن، جیمز دراری و وارن اوتس.
نوع فیلم : رنگی، ۹۴ دقیقه.


"استیو جاد" (مکری) کلانتر سابق پا به سن گذاشته، مأمور اسکورت یک محموله طلا از معدن به بانکی در شهر می‌شود و برای کمک، هم‌قطار قدیمی‌اش "گیل وستروم" (اسکات) را که اکنون با اجرای برنامه‌های نمایشی روزگار می‌گذراند، همراه دو دوست جوانش، اجیر می‌کند. اما "گیل" در واقع متر صد است تا در اولین فرصت طلاها را به سرقت ببرد...
٭ دومین فیلم پکین‌پا و آخرین فیلم اسکات در واقع وسترنی است درباره سپری شدن دوران غرب قدیمی، و شخصیت‌هایش مأموران سابق قانون هستند که حالا باید به تأمین معاش خود بیندیشند و هرچند از لحاظ صوری، به اندازه وسترن‌های بعدی او سنت‌شکنانه نیست اما عمیقاً بحران ناهمگونی قهرمان با زمانه را که دغدغه اصلی پکین‌پا در اغلب آثارش بود، باز می‌تاباند و تزلزل قراردادهای اخلاقی وسترن سنتی را در تقابل و شباهت دو قهرمان اصلی‌اش عیان می‌کند. ضمن این‌که ـ به‌ویژه در فصل متعاقب عروسی در دهکده معدنچیان ـ خشونت غیر منتظره و تأکیدی نامعمولی ـ با توجه به ژانر وسترن ـ برعنصر جنسیت دارد. پکین‌پا با استفاده از اسکات و مکری در نقش حرفه‌ای‌های کهنه کار، چهره سینمائی آشنای گذشته آنان را با ظرافت دگرگون می‌کند. نام دیگر فیلم تفنگ‌ها در بعدازظهر است.