دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

HB خودرویی از خانواده ترایومف


HB خودرویی از خانواده ترایومف
موستانگ نام یکی از افتخارات کمپانی فورد می باشد که به علت موفقیت در طراحی و فروش ، نسل های بعدی آن نیز تولید شده و این اتومبیل به یکی از شاخص ترین اتومبیل های اسپرت در آمریکا و بعدها در کشور های اروپایی تبدیل شد. ظاهر کاملا اسپرت، قدرت، شتاب و سرعت بالای این اتومبیل تنها چند دلیل از دلایل موفقیت این اتومبیل می باشند.
پس از طراحی و تولید Mustang در سال ۱۹۶۴ ، کمپانی و گروه های تیونینگ کار زیادی اقدام به تقویت و باز سازی این اتومبیل کردند.
Sallen کمپانی آمریکایی ای می باشد که اتومبیل های سوپر اسپرت در رده اتومبیل هایی همچون فراری را تولید می کند. این کمپانی امسال با گسترش خط تولید خود و همچنین به خاطر تجلیل از راننده افسانه ای ریس، آقای Parnelli Jones ، اقدام به طراحی و تولید موستانگ ( با تعداد کم ) با نام وی کرده است.
آقای Steve Saleen در مورد این اتومبیل چنین گفته است: "Parnelli Junes یک اسطوره در مسابقات ریس آمریکا در دهه های ۵۰، ۶۰ و ۷۰ بوده است که او تقریبا در تمامی مسابقاتی که در آنها شرکت کرده، موفق به کسب رتبه اول شده است. از جمله مسابقات استقامت ۵۰۰ کیلومتری. ۱۹۷۰ سالیست که مسابقات SCCA Trans am بیشترین هیاهو را در بین دیگر مسابقات بر پا کرد که در همین مسابقات، Parnelli به همراه اتومبیل Mustang Boss ۳۰۲ خود توانست علیه رقبای قدری چون Mark Donahue و Dan Gurney مقام قهرمانی را به دست آورد". او افزود "آشنایی من با آقای Jones به سال ۱۹۸۷، یعنی سالی که او برای تیم ما در مسابقات SCCA تولید کنندگان شرکت کرد بر می گردد و فکر نمی کنم که هیچ شخص دیگری قادر به موفقیت در این مسابقات و لایق نام گذاری این اتومبیل به نام او به جز آقای Parnelli Jones باشد".
آقای Jones نیز در ادامه سخنان آقای Saleen چنین گفت: "این افتخار بزرگی است که من هم اکنون نام خود را بر روی یک Saleen می بینم. این اتومبیل منحصر به فرد ذهن مرا به سال های گذشته بر می گردانده و اشتیاق مرا برای راندن آن در پیست بر می انگیزد. من مطمئنم این اتومیبل، خودرویی خاصی برای من و برای هر کس که آن را خواهد راند می باشد".
● پیشرفته و معتبر
در ۱۹۷۰ تماشاچیان شاهد هنر نمایی Parnelli و Boss ۳۰۲ نارنجی رنگ با کاپوت مشکی خود بودند که او به عنوان نفر اول از خط پایان گذشت.
و امروز این موستانگ آینه ای از همان اتومبیل می باشد. البته با این تفاوت که این اتومیبل با یک پیشرانه کاملا جدید با نام Saleen ۳۰۲ ( به معنای حجم موتور ۳۰۲ اینچ مکعب ) و چیدمان V۸ برای سیلندرها تولید شده است. این پیشرانه قدرتی برابر با ۳۷۰ اسب بخار را در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۳۷۰ پوند ـ فوت در ۴۰۰۰ دور در دقیقه را به چرخ های آن منتقل می سازد. ولی بازدهی بالای این اتومبیل تنها در قدرت موتور آن خلاصه نشده و دارای یک سری مشخصات دیگر نیز هست که می توان از آنها به سیستم سوپاپ با تراکم بسیار بالا، پیستون ها، شاتون ها و میل سوپاپ های فورج و فلایویل آلومینیومی سبک اشاره کرد.
● کلاسیک و مدرن !!!
این سالین موستانگ تنها با یک رنگ تولید خواهد شد!!! نارنجی.
ظاهر و رنگ بندی این موستانگ دقیقاً شبیه اتومبیل مسابقه ای آقای Jones می باشد. همراه با نوار سیاه رنگ روی کاپوت، نوار جلویی کاپوت با طراحی ریس، پنل های نارنجی رنگ کناری، آرم دایره ای شکل با شماره ۱۵ بر روی درهای آن، باله سیاه رنگ و بوت صندوق عقب مشکی همراه با خروجی های دوبل اگزوز.
ادغام مشخصات کلاسیک و مدرن خود را به طور برجسته در این اتومبیل نشان می دهد، به طوری که سیستم تعلیق پیشرفته آن بر پایه سیستم تعلیق پیوسته مدل قبل و مدل های ریس طراحی شده است که بهترین هندلینگ را ارائه می سازد.
فنرهای عالی و ضربه گیر ها با کمک تایرهای مخصوص اطمینان خاطر راننده را در پیچ های تند به همراه دارند.
رینگ های این اتومبیل در جلو و در عقب ۱۹ اینچ سوار بر لاستیک هایی با سایز ۲۷۵ در جلو و ۲۸۵ در عقب همراه با دیسک های ترمز ۱۴ اینچی می باشند.
● تصویر مسیر مسابقه
پس از سوار شدن به این اتومبیل و نشستن روی صندلی های نارنجی و مشکی مسابقه ای که انسان را به درون خود می کشند، گرفتن فرمان موستانگ ( که از اولین نسل دارای ۳ پره می باشد ) همراه با آرم Saleen و اسم Parnelli در وسط آن ، تعویض دنده ها توسط دسته دنده استیل، نگاه کردن به پشت آمپرهای دو قلو و تو گود با رنگ مشکی و پس از آن راندن در پیست مسابقه، آقای Jones و آقای Saleen را به دهه های قبل باز گرداند!
● فروش ۳۰۲
نمایندگی های فروش مجاز Saleen Ford آماده فروش این اتومبیل از پاییز امسال به عنوان مدل ۲۰۰۷ هستند. قیمت پیش بینی شده توسط کمپانی برای این اتومبیل حدود ۰۰۰/۵۰ دلار آمریکا برای تولید با تعداد محدود آن می باشد.
منبع : پارسی فا