سه شنبه, ۸ اسفند, ۱۴۰۲ / 27 February, 2024
مجله ویستا

چهارسوار آخر‌الزمان - THE FOUR HORSEMEN OF THE APOCALYPSE


چهارسوار آخر‌الزمان - THE FOUR HORSEMEN OF THE APOCALYPSE
سال تولید : ۱۹۲۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مترو
کارگردان : رکس اینگرام
فیلمنامه‌نویس : جون ماتیس، بر مبنای رمانی نوشته وینسنته بلاسکو ـ ایبانیس
فیلمبردار : جان سایتس
هنرپیشگان : رودولف والنتینو، آلیس تری، پامروی کانن و والاس بیری
نوع فیلم : سیاه و سفید، حدود ۳۳۰۰ متر. صامت


ـ ریش‌سفید خانواده‌ای آرژانتینی می‌میرد و اعضاء خانواده به آلمان و فرانسه مهاجرت می‌کنند. از جمله، "خولیو" (والنتینو) که به فرانسه می‌رود، استودیوئی راه می‌اندازد و به‌کار نقاشی می‌پردازد. او با دختری به‌نام "مارگریت" به جبهه می‌رود و کور می‌شود و "مارگریت" نیز به صلیب سرخ می‌پیوندد. از طرف دیگر سرانجام "خولیو" نیز به خدمت ارتش درمی‌آید و در خط اول جبهه در اثر تبادل آتش با دشمن (یعنی پسرعمویش که حالا در طرف آلمانی‌ها می‌جنگد) به قتل می‌رسد.
ـ از آثار نمونه‌ای ضد جنگ تاریخ سینمای صامت که ظاهر یک نقاشی رنگ و روغن جان گرفته (و البته سیاه و سفید!) را دارد. با این فیلم پرخرج ۶۴۰ هزار دلاری (که بیش از چهار میلیون دلار سود نصیب کمپانی مترو می‌کند)، والنتینو یک‌شبه به شهرت می‌رسد. اینگرام از شاگردان دیوید وارک گریفیث بود و در چهار سوار... تعالیم استاد را (ز جمله در نوع تعبیه نماهای نزدیک و گرداندن صحنه‌های پرجمعیت) به‌خوبی به‌کار می‌بندد. صحنه‌های به یادماندنی فیلم، رقص تانگوی والنتینو و عبور نمادین چهار سوار آخرالزمان (طاعون، جنگ، قحطی و مرگ) از میان ابرها، در رمان بلاسکو ـ ایبانیس وجود ندارند. وینسنت مینه‌لی نیز، در سال ۱۹۶۲، نسخه سینمائی قابل توجهی را از رمان روی پرده می‌برد.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقسایت مجله شبکهسایت جهان صنعت نیوزسایت پارسینهسایت مشرقخبرگزاری صدا و سیماروزنامه شهروندخبرگزاری ایسناسایت دیدبان ایرانسایت فرارو