دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

یک ماجرای آمریکائی - An American Tail


یک ماجرای آمریکائی - An American Tail
سال تولید : ۱۹۸۶
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : دان بلوت، جان پومروی و گارن گُلدمن
کارگردان : بلوت
فیلمنامه‌نویس : جودی فرودبرگ و تونی گیس، برمبنای داستانی نوشته دیوید کرشنر، فرودبرگ و گیس.
فیلمبردار : -
آهنگساز(موسیقی متن) : جیمز هورنر.
هنرپیشگان : -
نوع فیلم : رنگی، ۸۰ دقیقه. نقاشی متحرک.


صداها: کاتیان بلور، دام دِ لوئیز، جان فینگان، فیلیپ گلاسر، ایمی گرین، مادلین کان، پت میوزیک، نیهمایا پرسوف و کریستوفر پلامر.

روسیه، سال 1885. خانواده یهودی «مسکوویتس» روزگار سختی را، تحت ظلم قزاق‌ها، می‌گذرانند، اما خانواده موش «ماوسکوویتس» که در دیوارهای خانه «مسکوویتس‌ها» زندگی می‌کنند، وضعیت بدتری دارند و مورد تهدید گربه‌های قزاق هستند. خانه که ویران می‌شود، «ماوسکوویتس‌ها» به هامبورگ می‌روند و از آنجا سوار کشتی‌ای به مقصد «دنیای نو» می‌شوند. در راه، پسر خانواده، «فیول» (گلاسر) بر اثر توفان‌های دریائی ناپدید می‌شود و همه او را مرده می‌پندارند. خانواده به نیویورک می‌رسند و به کار خیاطی می‌پردازند. اما «فیول» که آب او را به ساحل آورده، با کبوتری به‌نام «هنری» (پلامر) دوست می‌شود. او بعدتر به دست «وارن ت. رَت» (فینگان) اسیر می‌شود و پس از آشنائی با «تونی توپونی» (میوزیک)، فرار می‌کند تا خانواده‌اش را بیابد. «فیول»، سپس دل‌باخته «بریجت» (بلور) می‌شود و با «بانو ماسهایمر» (کان) و «جان درستکار» (راس) سروکار پیدا می‌کند و طی ماجراهائی با گروه گربه‌های مهاجم - تحت فرمان «وارن» - در می‌افتد. در آخر، «فیول» به خانواده‌اش می‌پیوندد.
* این اثر بلوت، سلف ظاهراً به حقِ والت دیزنی، تلفیقی است از دنیای سنتی روابط موش‌ها و گربه‌ها و غم غربت کتاب‌های مصور دوره ملکه ویکتوریا. مایه‌های سیاسی کار (دفاع از یهودیت) پُر رنگ‌تر از دیگر آثار نقاشی متحرک است و حضور استیون اسپیلبرگ، به‌عنوان یکی از تهیه‌کنندگان اجرائی، در تأکید بر صحنه‌های تعقیب و گریزهای خطرناک به‌خوبی محسوس است.