پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا


دومینیکن


دومینیکن
كشور دومینیكن به مساحت ۴۸ هزار و ۷۲ كیلومتر مربع در منطقه كارائیب بین دریای كارائیب و اقیانوس اطلس شمالی و در شرق كشور هائیتی واقع شده و دو سوم از شرق جزیره اسپانیولا را در بر گرفته است.به گزارش ایسنا ، آب و هوای این كشور دریایی استوایی است، تغییرات دمایی فصلی اندكی دارد و بارش باران نیز در فصل های مختلف، متنوع است.این كشور در میانه كمربند وقوع طوفان های شدید قرار دارد و از ماه ژوئن تا اكتبر در معرض وقوع این قبیل طوفان های مخرب است. همچنین سیلاب های گهگاهی و خشكسالی های دوره ای از دیگر خطرات طبیعی هستند كه این كشور را تهدید می كنند.
مشكلات محیط زیستی این منطقه شامل كمبود آب، فرسایش خاك به درون دریا كه باعث آسیب صخره های مرجانی می شود و نیز تخریب جنگل ها است.این كشور ۹ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت آن سانتودومینگو است و شهرهای سانتیاگو، لاوگا، سان پدرودماكوریس و لارومانا مهمترین شهرهای این كشور محسوب می شوند. زبان اصلی مردم این كشور اسپانیایی و دین اصلی آن ها مسیحیت است.واحد پول این كشور پزوی دومینیكن است.
مهمترین منابع طبیعی در این كشور شامل نیكل، بوكسیت، طلا و نقره است و مهمترین محصولات صادراتی آن شامل نیكل، شكر، طلا، نقره، قهوه، كاكائو، تنباكو و گوشت هستند.كشور جمهوری دومینیكن كه زمانی تحت حاكمیت اسپانیا بود، مستعمره سابق فرانسه است.
این كشور كه زمانی صادراتش وابسته به شكر و سایر محصولات كشاورزی بود هم اكنون به معروفترین مقصد توریستی در منطقه كارائیب تبدیل شده است. توریسم و منطقه های آزاد تجاری در دومینیكن، كارفرمایان اصلی و منابع اصلی درآمد در این كشور هستند.اگر چه اكثریت مردم این كشور تركیبی از نژادهای اروپایی وآفریقایی هستند، اما نفوذ و تاثیر غرب در ساختمان های مستعمره نشین در پایتخت و نیز در هنر و ادبیات این كشور مشهود است. از سوی دیگر میراث آفریقایی به شكل قابل ملاحظه ای در موسیقی این كشور منعكس شده است.مردم دومینیكن در سه جنگ استقلال طلبانه در قرن نوزدهم مبارزه كردند.
شواهد نشان می دهد كه ثروت در این كشور بین گروه های نژادی توزیع شده است. كشور دومینیكن یكی از فقیرترین كشورهای منطقه كارائیب باقی مانده و شكاف عظیمی بین طبقه ثروتمند و طبقه فقیر در این كشور وجود دارد و ثروتمندترین مردم این كشور نواده های سفیدپوست و مستعمره نشین اسپانیایی هستند كه مالك بیشتر زمین های این كشور اند و فقیرترین مردم را نیز نواده های آفریقایی تشكیل می دهند.
بعلاوه اكثریت نژاد تركیبی، بخش اعظم تجارت را در این كشور در كنترل دارند.در حال حاضر لئونل فرناندز، ریاست جمهوری این كشور را بر عهده دارد. این حقوقدان و استاد سابق دانشگاه در دوران جوانی به حزب آزادی دومینیكن ملحق شد. وی به زبان های اسپانیایی، فرانسوی و انگلیسی مسلط است و سه فرزند دارد.
منبع : روزنامه ابرار اقتصادی