جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

ورزش دو باعث باهوشی می شود


ورزش دو باعث باهوشی می شود
بر طبق مطالعات صورت گرفته دویدن برای مغز هم نوعی ورزش به حساب می آید. اشخاصی که ورزش دو انجام می دهند در تستهای ذهنی و هوشی که از آنها گرفته می شود نمرات بالاتری کسب می کنند. دکتر کیسوکوباتا سرپرست مطالعات دانشگاه فوکوشی ژاپن اعلان کرد : پیشرفت حاصل موقعی مورد قبول واقع شد که دونده ها ورزش را قطع کردند و با کاهش اثرات سودمند آن مواجه شدند . این یافته در اجلاس علمی سندیگو مورد بررسی قرار گرفت مطالعات اخیر نشان داده که فوائد اینگونه ورزش هم عضلانی و هم مغزی است محققان دانشگاه اورهام ، اوایل امسال گزارشی ارائه دادند مبنی بر اینکه دانشجویان سال آخری که ۴ ماه برنامه ورزشی دو انجام داده بودند پیشرفت چشمگیری در حافظه و دیگر مهارتهای فکری و عملکردی نشان دادند همچنین مطالعات نشان داده که ورزشهای منظم و مداوم به کاهش افسردگی نیز کمک می کند.
تیم کوباتا در مطالعات خود ۷ جوان سالم انتخاب کردند آنها برای مدت ۱۲ هفته و هر هفته ۲ الی ۳ بار برای مدت ۳۰ دقیقه ورزش دو انجام دادند. برای مقایسه مهارتهای حافظه از دونده ها هم قبل از برنامه دویدن و هم در طی سه ماه و هم بعد از سه ماه دویدن، یک سری تست که اساس کامپیوتری داشت گرفته شد .بعد از ۱۲ هفته ورزش دو ، واکنش آنها طی تکمیل فعالیتها افزایش نمره بود که در خاتمه ۳ سه ماه ، افزایش قابل ملاحظه ای مشاهده شد.
کوباتا گفت این تستها نشان داده که دونده ها در عملکردهای پیشین خود هم پیشرفت داشته اند ، همینطور وقتی آنها دویدن خود را قطع کردند ، نمرات افت کرد .
دقیقاً اینکه ورزش چطور به قویتر شدن قوای فکری کمک می کند ، مشخص نیست .اما تحقیقات قبلی نشان داده که جریان سالم خون و اکسیژن از مغز محافظت می کند ، محققان ژاپنی متذکر شدند همانطور که نمرات تست دونده ها در طول دوره ورزش بالاتر می رفت ، اکسیژن دریافتی آنها نیز افزایش می یافت .
یافته های اخیر ممکن است در مسن تر ها نیز صادق باشد در گزارش انجمن علمی ، کوباتا اظهار کرد : این تحقیق ممکن است برای دکترها سودمند باشد و آنها با کمک ورزش و دویدن روشی برای درمان بیماری آلزایمر و بالا بردن عملکرد فکری پیدا کنند.
● دویدن روزانه ، مانع آلزایمر می شود
ورزش به مغز در پاسخ به محرکهای خارجی کمک می کند و در سلامت سلولهای مغزی اثر می گذارد
بر اساس ادعای محققان داروسازی ایروین ، هر روز دویدن قبل از آنکه در حفظ تناسب اندام کمک کند ،از خرابی سلولهای مغز که از عوارض آلزایمر است جلوگیری می کند . محققان اعلام کردند که ورزش مداوم ، وضعیت ژن هایی که در قسمتی از مغز به حافظه و حفاظت سلولهای مغزی مرتبط می شود را کنترل می کند .حفاظت از این قسمت توسط بیماری آلزایمر از بین می رود .
محققان انیستیتو مغز دکتر کارل کتمن و نیکل برکتولد بعد از سه هفته آزمایش که چرخش گردونه توسط موشها بود دریافتند که وضعیت سلولهای مغزی آنها در بعضی از ژنها افزایش یافته و در دیگر ژنها کاهش یافته است .خیلی از این ژنها مسئول پاسخ مغز به فشار روانی ، یادگیری و عمده آنها به واکنش های خارجی مربوط می شد .
بر طبق مطالعات کوتمن ، جلوگیری از بیماری آلزایمر جز فوائد ورزش ذکر شده است اما مشخص نشده که چرا و چگونه ورزش از نابودی سلولهای مغز که منجربه آلزایمر می شود جلوگیری می کند وی همچنین افزود مطالعات ما برای اولین بار ارتباط بین ژنهایی که کنترل هورمون های رشد را بر عهده دارند را با ژنهایی که توانایی تحریک پذیری توسط ورزش را دارند نشان داده است . وی گفت : ما فکر می کنیم با این ارتباط روشی برای کاهش خطرات تضعیف حافظه و بیماری آلزایمر می توان پیدا کرد .
بیش از ۴ ملیون آمریکایی به بیماری آلزایمر مبتلا هستند که نوعی ناتوانی و آشفتگی عقلی پیشرونده است که با از بین رفتن حافظه و عملکرد مغزی همراه است. دلیل بیماری آلزایمر مشخص نیست و محققان موارد معالجه و جلوگیری از بیماری را بررسی می کنند .
دانشمندان کتمن و برکتولد اخیرا متذکر شده اند که ورزش ممکن است مانع آلزایمر شود.
با استفاده از تکنیکهای بسیار پیشرفته "gene chip," آنها یافته اند که بعد از ۳ هفته چرخ رانی موش ها در قفس وضعیت و فعالیت ژنها ، در یک منطقه از مغز به نام هیپوکامپ که با عملکرد مغز مثل حافظه ، فکر ویادگیری در ارتباط است عوض شد. این تغییر واضح در وضعیت ژنها ، توانایی هیپوکامپ برای پاسخ به واکنش های خارجی را افزایش داد و مغز را قادر ساخت تا بیشتر با شرایط تغییر کرده مطابقت کند .
وی گفت : ما از اینکه فعالیت در هیپوکامپ متمرکز شده بود متعجب شدیم و احتمال می دادیم که ورزش عمدتاً روی منطقه حرکتی اثر گذارد نه روی عملکردهای والای مغز . همچنین انواع مختلف ژنهای تنظیم کننده فعالیت های مغز را یافتیم که تحت تاثیر ورزش قرار گرفته بودند.
همچنین مطالعات نشان داده که دویدن عامل رشد را در مغز موشها افزایش داده و قدرت یادگیری موش ها را در بازی مارپیچ بالا می برد .
محققان هم اکنون تاثیر متقابل انواع گوناگون ژن موجود در هیپوکامپ که ظاهرا توسط ورزش کنترل می شود را مورد بررسی قرار داده اند و در پی یافتن شواهد بیشتری هستند که بدانند چگونه فعالیت های فیزیکی می توانند روی عملکرد مغز در جریان گذشت عمر اثر کند و نقشی در جلوگیری از بیماری آلزایمر داشته باشد.
انیستیتو USI روی درمان پیری مغز و زوال عقل( DEMENTIA) کار می کند دانشمندان ، پرستاران ، تکنسینها و دانشجویان متعددی را از رشته های مختلف جمع کرد تا درباره علت ، روش درمان و روش جلوگیری از آلزایمر و دیگر اختلالات مغزی مثل جنون و دیوانگی (DEMENTIA) مطالعه کند. این انیستیتو همچنین مرکز تحقیق آلزایمر است که برآورد کلینیکی بر روی بیمارانی که دچار آلزایمر هستند انجام می دهد و تحصیل، تحقیق و آموزش را از لحاظ مالی تامین می کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانسایت باتوسایر منابعسایت تجارت نیوزسایت الفسایت همشهری‌آنلاینسایت فرادیدسایت اصلاحات نیوزروزنامه توسعه ایرانیروزنامه ایران