سه شنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۸ / 21 January, 2020
مجله ویستا

خارش ناحیهٔ تناسلی


ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
۱. خارش یک هفته ادامه دارد و خوب نمی‌شود.
۲. خارش همراه با قرمزی شدید، زخم، یا ترشح است.
۳. خارش باعث تاول یا زخم شده است.
۴. ناحیهٔ تناسلی به‌شدت می‌خارد و خارش به جاهای دیگر هم سرایت می‌کند.
ـ خارش ناحیهٔ تناسلی نشانهٔ چیست:
اصطکاک و قارچ دو علت عمدهٔ خارش ناحیهٔ تناسلی هستند. مالش پوست باعث ایجاد گرما و عرق شده و لکه‌های حساس، قرمز و خارش‌دار ظاهر می‌شود. افراد چاق و خیلی فعال بیشتر دچار می‌شوند. ناحیهٔ خارش ممکن است به‌صورت لکه‌ای قرمز و کوچک ظاهر شود، اما می‌تواند به التهابی شدید با پوسته‌ریزی یا نقاط حساس و مرطوب در آنجا منجر گردد.
اگر علت قارچ باشد، خارش و قرمزی به‌تدریج ظاهر می‌شود. لکه‌های پوست فلسی شده با حاشیه‌های مشخص حلقه‌ای هستند. خارش قارچی کشالهٔ ران بیشتر در تابستان روی می‌دهد. قارچ‌ها نواحی گرم و مرطوب را برای رشد انتخاب می‌کنند. اما حتماً ایجاد عفونت قارچی نمی‌کنند.
خارش ناحیهٔ تناسلی از شپش عانه یا عامل جرب هم می‌‌تواند ناشی شود. در زنان خارش ممکن است اولین علامت عفونت مخمری باشد، مخصوصاً در افرادی که آنتی‌بیوتیک می‌خورند. و در هر دو جنس، خارش شدید و درد شدید ممکن است نشانهٔ تبخالی تناسلی باشد.
ـ درمان خارش ناحیهٔ تناسلی:
خارش کشالهٔ ران را به‌سادگی می‌توانید درمان کنید، اما پیش از آنکه ملتهب و احتمالاً عفونی شود. خارش‌های شدیدتر را به پزشک گزارش دهید تا داروئی برای تسکین آن بدهد. در اینجا کارهائی برای رفع خارش، قبل از اینکه مشکلی جدی شود، گفته می‌شود. پودر بزنید. برای از بین بردن خارش معمولی کمی پودر نشاستهٔ ذرت بزنید. این پودر زدن سائیدگی پوست را کاهش می‌دهد. پودر تالک هم همین کار را می‌کند، اما زنان باید در استفاده از آن احتیاط کنند، چون استفادهٔ روزانهٔ آن ممکن است گرفتاری‌های دیگر را در پی داشته باشد. گاهی سرطان تخمدان دیده شده است.
پماد بزنید. کرم‌ها و پمادهای بدون نسخه برای درمان خارش کشالهٔ ران وجود دارد. اما برای درمان دقیق باید عامل آن را بشناسید. سائیدگی ممکن است هنگام استفاده از داروهای ضد قارچ تشدید شود، چون اینها اصطکاک را کم نمی‌کنند. پمادهای حاوی اکسیدروی یا هیدروکورتیزون بر خارش کشاله ران در اثر مالش مؤثرند. اما اگر خارش ناشی از قارچ باشد، باید از پمادهای میکونازول یا کلوتریمازول استفاده کرد.
شستشو را فراموش نکنید. عرق مکان مناسبی برای باکتری‌ها فراهم می‌کند که بعداً باعث تحریک و خارش ناحیهٔ تناسلی می‌شوند. اگر هنگام کار زیاد عرق می‌کنید، بلافاصله بعد از کار حمام کنید. اگر در خارج خانه به حمام می‌روید، با خود لباس تمیز و خشک ببرید. خود را خشک کنید. بعد از استحمام کشالهٔ ران را با حولهٔ نرم یا سشوار خشک کنید. لباس‌های تنگ نپوشید که باعث اصطکاک روی پوست شده و جریان هوا بر روی پوست را مانع می‌شود.
پوست را خنک کنید. اگر تازه دچار خارش کشالهٔ ران شده‌اید، با خنک کردن آن پوست آزرده را آرام کنید. چند قطعه یخ را در حوله‌‌ای بپیچید، یا حوله را در آب سرد خیس کنید، و روی ناحیهٔ خارش بگذارید. فقط بعد از این کار پوست را خشک کنید. استراحت کنید. هنگام درمان پوست، کمتر را بروید. راه رفتن اصطکاک را بیشتر می‌کند. لباس راحت بپوشید. برای بهبود سریع‌تر خارش کشالهٔ ران در صورت امکان کمتر لباس بپوشید و از لباس‌هائی استفاده کنید که جریان هوا را به‌خوبی بر پوست فراهم می‌کند. این کار به خشک شدن پوست کمک می‌کند.
ـ چه‌طور از شرّ مزاحمان خلاص شویم:
اگر درمان خارش کشالهٔ ران مؤثر نشد و تحریک ناحیهٔ تناسلی همچنان ادامه دارد، ممکن است گرفتار شپش یا جرب شده باشید. با جرب مقابله کنید. عامل جرب از کرم‌های ریزی است که زیر پوست نقب شده و نه تنها ناحیهٔ تناسلی،بلکه نقاط دیگر بدن، پستان‌ها، کمر، زیر بغل، دست‌ها، را نیز آلوده کرده و علاوه بر خارش، ضایعات پوستی هم ایجاد می‌کنند. هر تماس نزدیک با افراد آلوده آن را منتقل می‌کند.
فقط داروی تجویز شده توسط پزشک می‌تواند جرب را از بین ببرد. اما تمام بدن باید درمان شود، نه فقط ناحیهٔ تناسلی. شپش را دور کنید. برعکس جرب، آلودگی به شپش واضح است. این مزاحمان را به‌راحتی می‌توان دید. شبیه شورهٔ سر هستند ولی حرکت می‌کنند. تمام داروهای بدن نسخهٔ ضد شپش بر آنها مؤثرند. اگر ظرف یک هفته از بین نروند، برای داروی قوی‌تر نزد پزشک بروید. نیز رجوع کنید به: زخم تناسلی؛ خارش مهبل.

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


 از میان خبرها
خبرگزاری برناسایت رویداد 24روزنامه همشهریوبگردیخبرگزاری یورونیوزخبرگزاری ایسناسایت اعتماد آنلاینسایت خبرآنلاینروزنامه خراسانسایت ارانیکو