شنبه, ۹ فروردین, ۱۳۹۹ / 28 March, 2020
مغز انسان
مغز انسان می‌تواند محل لمس شدن را حتی فراتر از بدن هم پیدا کند
مغز انسان می‌تواند محل لمس شدن را حتی فراتر از بدن هم پیدا کند
تحقیقات جدید نشان می‌دهد مغز انسان می‌تواند حتی وقتی محل لمس شدن مستقیما روی بدن نباشد، محل آن را تشخیص دهد. مطالعه جدید نشان می‌دهد که چگونه در دست گرفتن یک جسم می‌تواند با جسم دیگری ارتباط برقرار کند.
۲ روز قبل /
تقلید از کارکردهای مغز انسان ممکن شد
تقلید از کارکردهای مغز انسان ممکن شد
محققان از فناوری هوش مصنوعی برای ابداع ابزاری در مقیاس نانو استفاده کرده‌اند که تقلید از کارکردهای مغز انسان را ممکن می‌کند.
۲ روز قبل / هوش مصنوعی / مغز انسان / سنگاپور /
چرا علی‌رغم هشدارها همچنان برخی به مسافرت نوروزی می‌روند؟
چرا علی‌رغم هشدارها همچنان برخی به مسافرت نوروزی می‌روند؟
شفقنا- علی‌رغم توصیه‌ها و هشدارهای وزارت بهداشت، به نظر می‌رسد همچنان مسافرت‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی میان برخی افراد پابرجاست، این درحالیست که یک روانشناس می‎گوید: مغز انسان افکار ذهن را در مورد مرگ مسدود می‌کند و باعث...
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ /
ویروس کرونا با فعال کردن آبشار ایمنی به کدام اندام‌های بدن آسیب می‌رساند؟
ویروس کرونا با فعال کردن آبشار ایمنی به کدام اندام‌های بدن آسیب می‌رساند؟
ویروس کرونا وقتی به بدن انسان وارد می‌شود ممکن است آبشار ایمنی را در بدن فعال کند. با فعال شدن آن علاوه بر ریه، کبد، قلب، کلیه و احتمالا مغز دچار آسیب می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ /
اضطراب و ویروس کرونا
اضطراب عملکردی انطباقی دارد. همه ترس‌ها به نحوی برای بقا پایه‌ریزی شده‌اند. رفتار احتیاط غریزی که زمینه اضطراب مدرن است ریشه در شرایط زندگی بدوی و به خصوص زندگی قبیله‌ای و گروهی میلیون‌ها سال پیش بشر دارد. به نظر می‌رسد تکامل به صورت ناخواسته در ما ظرفیتی برای اضطراب و اختلال اضطرابی ایجاد کرده است. اجداد ما آموخته‌اند «بهتر است امن باشی تا متاسف» بنابراین هر اضطراب مدرن را می‌توان به یک مکانیسم بقا نسبت داد. تکامل این نیست که ما خوشحال و آرام یا بدون احساس گناه باشیم. تکامل به زنده ماندن مربوط می‌شود و بقا فقط به یک چیز بستگی دارد، انتقال ژن‌ها. ژن‌ها می‌خواهند زنده بمانند حتی اگر فرد در این روند قربانی شود و انسان به صورت …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
چگونه اعتیاد به موبایل را ترک کنیم؟
چگونه اعتیاد به موبایل را ترک کنیم؟
افراد به طور متوسط هر روز چهار ساعت از وقت خود را با گوشی‌های همراهشان می‌گذرانند، ما معتاد به گوشی‌هایمان هستیم، اما این فقط تقصیر ما نیست. اپ‌های به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ترکیب شیمیایی مغز ما را دستکاری می‌کنند تا مدت زمان بیشتری را در آن پلتفرم بمانیم، چون این به نفع آن‌هاست و برایشان سودآوری دارد. هر آنچه در یک اپ می‌بینید نتیجه تصمیم انسان است و نوع طراحی آن به گونه‌ای است که شما را ساعت‌ها سرگرم خود می‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ /
پرهیز از پرتاب شدن به بحران سلامت روان
   [فاطمه شیرزادی ] «در کتاب‌ها می‌توان دید که با سیل طاعون هرگز نمی‌میرد و از میان نمی‌رود و می‌تواند ده‌ها سال در میان اثاث خانه و ملافه‌ها بخوابد، توی اتاق‌ها، زیرزمین‌ها، چمدان‌ها، دستمال‌ها و کاغذپاره‌ها منتظر باشد و شاید روزی برسد که طاعون برای بدبختی و تعلیم انسان‌ها، موش‌هایش را بیدار کند و بفرستد که در شهری خوشبخت بمیرند.» تا همین چند هفته قبل هر کسی این جملات پایانی رمان «طاعون» را می‌خواند، لابه‌لای واژه‌های آلبر کامو بیشتر به دنبال معنایی نمادین و استعاری برای «طاعون» می‌گشت؛ عموم مردم بر این باور بودند که با پیشرفت دانش پزشکی و توسعه مراقبت‌های …
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ /
کرونا وعقب‌راندن روزمرّگی
در زندگی به نوعی یکنواختی عادت کرده‌ایم؛ صبح از خواب بیدار می‌شویم، صبحانه می‌خوریم و به روال عادی زندگی خود ادامه می‌دهیم. جامعه ما تنوع زیادی برای گذراندن اوقات فراغت خود ندارد و درباره این مساله یعنی اوقات فراغت ایرانی‌ها کتاب‌های زیادی چاپ شده است. اما کرونا ما را غافلگیر کرده و این مساله یکنواختی را از بین برده است. از نظر عصب‌شناسان مغز انسان نیاز به محرک دارد؛ اگر برای بینایی‌، شنوایی و در کل برای ‌گیرنده‌های حسی م شکلی ایجاد شود، در اصطلاح آزمایشگاهی به این مساله محرومیت حسی می‌گویند، کل سیستم مغز به هم‌ می‌ریزد. جامعه در روزمرّگی کرخت شده بود حالا محرکی به نام کرونا آمده است که شاید بتواند ما را بیدار کند و در خانه ماندن …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ /
کودکان ۴ ساله فکر دیگران را می‌خوانند
دانشمندان «موسسه ماکس پلانک» در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند کودکان چهار ساله می‌توانند درک کنند که دیگران به چه چیزی فکر می‌کنند.به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، نظریه ذهن(Theory of Mind) که گاه به اختصار ToM نیز یاد می‌شود، در روانشناسی عبارت است از توانایی نمود دادن وضعیت‌های ذهنی از قبیل باورها، مقاصد، خواسته‌ها، وانمود کردن‌ها و دانش و غیره به خود و دیگران و همینطور درک این‌ که دیگران نیز دارای باورها، خواسته‌ها و نیاتی متفاوت از ما هستند. حال دانشمندان دریافته‌اند کودکان در یک سن خاصی قادر به درک و فهمیدن افکار دیگران هستند.تاکنون متخصصان نمی‌توانستند بسیار مطمئن سنی خاص را مشخص کنند که نشان دهند کودکان در این سن این قابلیت را دارند، اما اخیرا دانشمندان «علوم شناختی و مغز انسان …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ /
انقلاب کشاورزی بزرگ‌ترین فریب تاریخ بود
انقلاب کشاورزی بزرگ‌ترین فریب تاریخ بود
پیدایش کشاورزی پدیده‌ای بسیار تدریجی بود که صدها و هزاران سال به درازا کشید. چنین نبود که یک گروه انسان که با گردآوری قارچ و مغز میوه و شکار آهو و خرگوش ارتزاق می‌کردند، ناگهان در روستایی دائمی ساکن شوند و مزرعه‌ای را شخم بزنند، گندم بکارند و از رودخانه برای آبیاری آن آب بیاورند. این تغییر به طور گام به گام ایجاد شد و هر گام تغییرات جزئی در زندگی روزمره به وجود آورد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
چرا شایعه با شیوع کرونا اوج می‌گیرد؟
چرا شایعه با شیوع کرونا اوج می‌گیرد؟
در موقعیت هایِ پر ابهام و تهدید آمیز، ساختار مغز انسان به تولید وحشت و شایعه گرایش دارد. این مساله می‌تواند با پیامد‌های حاد اجتماعی همراه شود.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / ویروس جدید کرونا / شایعه / اپیدمی کرونا / مرگ و میر کرونا /
گام مهم دانشمندان سوئدی در درک بهتر مغز انسان
گام مهم دانشمندان سوئدی در درک بهتر مغز انسان
محققان "موسسه کارولینسکا"(Karolinska Institutet) سوئد در مطالعه اخیرشان یک گام به درک بهتر مغز انسان نزدیک شده‌اند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / مغز / موسسه کارولینسکا /
تصویربرداری لرزه‌ای و ارائه تصاویر دقیق از مغز
تصویربرداری لرزه‌ای و ارائه تصاویر دقیق از مغز
محققان "امپریال کالج لندن" و "کالج دانشگاهی لندن" اخیرا اظهار کرده‌اند فناوری تصویربرداری لرزه‌ای می‌تواند تصاویر دقیقی از مغز انسان ارائه دهد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / مغز / تصویربرداری لرزه‌ای /
درمان آزمایشی بیماری پارکینسون
حرکات غیرعادی بدن مبتلایان به بیماری پارکینسون انجام امور روزانه به وسیله آنها را بسی دشوار می‌کند. ولی یک داروی آزمایشی توانسته این مشکل را در میمون‌های مبتلا به بیماری پارکینسون کمتر کند. به گزارش نیواطلس، داروی یادشده به‌دلیل نتایج امیدوارکننده روی میمون‌ها، قرار است در آینده نزدیک روی انسان‌ها هم آزمایش شود. لوودوپا روی مغز انسان اثرهای نامطلوبی دارد و اگر چه جلوی تقلیل سلول‌های دوپامین مغز را می‌گیرد، ولی به مرور زمان و با گذشت 5سال سبب اختلال حرکتی و لرزش دست‌ها، پاها و غیره می‌شود. پژوهشگران …
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ /
خواص و مضرات زنجبیل برای بدن/تاثیر زنجبیل بر انواع بیماری
خواص و مضرات زنجبیل برای بدن/تاثیر زنجبیل بر انواع بیماری
زنجبیل یکی از قدیمی‌ترین مواد دارویی در جهان است که در زمره مفیدترین و پرکاربردترین ادویه جات قرار داشته و سرشار از مواد مغذی و ترکیبات زیست فعالی است که برای مغز و بدن انسان مزایای فراوانی را به همراه دارند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / زنجبیل / کرونا /
فیلم | جراحی یک تومور مغزی هنگام ویولون زدن
فیلم | جراحی یک تومور مغزی هنگام ویولون زدن
در انگلیس، یک ویولونیست در هنگام عمل، با ویالون زدن به جراحان کمک کرد تا آسیب مغزی وارده بر اثر جراحی تومورها از بین بروند. جراحان با استفاده از این روش اطمینان حاصل کردند که مناطقی از مغز که مسئول حرکات پیچیده دست است را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / پزشک / مغز انسان / سلامت /
این کرم‌ها نمی‌میرند
کارائیب: کرم‌های پهن از خانواده پلانارین (planarian) با ترمیم نامحدود سلول‌های بدن و حتی مغز خود به جانور‌های نامیرا در میان دانشمندان مشهورند. به‌گزارش دیلی‌‌میل، این کرم‌های آبی در آزمایشگاه هم هنگامی که تکه‌تکه شدند، 20هزار کرم از گونه خود را تکثیر کردند. اکنون دانشمندان قصد دارند از این ویژگی‌ بی‌مانند کرم‌های پلانارین برای بهبود عملکرد سلول‌های بدن انسان استفاده کنند.  
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ /
وحشت برای مغز مفید است!
وحشت برای مغز مفید است!
به اعتقاد دانشمندان فنلاندی، مشاهده فیلم‌های ترسناک می‌تواند فعالیت مغزی انسان را تقویت کند. با افزایش میانگین نگرانی، مغز نیز فعالیت بیشتری پیدا می‌کند و دیدن صحنه‌های ترسناک یا انتظار تماشای صحنه‌های ترسناک، همواره مغز را آماده نگه می‌دارد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / وحشت / مغز / پارسی خبر /
برای تقویت مغز، بادام بخورید
برای تقویت مغز، بادام بخورید
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد از تاثیر بادام بر مغز و ذهن انسان یاد کرد و مربای این میوه را یکی از موثرترین راهکارها دانست.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ /
کشف کلید هوشیاری مغز
کشف کلید هوشیاری مغز
 آنچه ما درباره کارکرد مغز و بدن انسان می‌دانیم در برابر آنچه نمی‌دانیم به میزان غیرقابل باوری کم است. در این بین هوشیاری خود یکی از رموز کمتر شناخته شده علم است. این مورد از آنجایی عجیب است که در برخی حواس این تنها چیزی است که می‌توانیم اطمینان داشته باشیم وجود دارد. اصلا مهم نیست که زندگی شما مصنوعی است یا واقعی ، به هر حال مغز در حال دریافت یک تجربه ذهنی است و این شاید تنها حقیقتی باشد که از آن مطمئن هستیم. این تجربه ذهنی می‌تواند به روش‌های مختلفی از کار بیفتد؛  با رفتن به یک خواب عمیق، یک ضربه …
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ /
درمان تومورهای مغزی با کمک سلول‌های کشنده طبیعی
درمان تومورهای مغزی با کمک سلول‌های کشنده طبیعی
محققان توانستند با موفقیت فاز آزمایشگاهی و حیوانی درمان تومورهای مغزی با کمک سلول‌های کشنده طبیعی بدن را پشت سر بگذارند و منتظر مجوز لازم و تامین منابع مالی برای اجرای فاز انسانی این طرح هستند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فناوری / مغز انسان / تومور مغزی /
پادکست: آدم‌های معمولی که ناگهان نابغه شدند
پادکست: آدم‌های معمولی که ناگهان نابغه شدند
مغز انسان جزو اسرارآمیزترین اعضای بدن انسان است؛ در این قسمت از پادکست زومیت به مواردی نادر از واکنش مغز می‌پردازیم که براساس شواهد موجود، یک انسان معمولی به ناگاه تبدیل به یک نابغه می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ /
با باقیمانده بافت مغز پس از جراحی چه می‌توان کرد؟
با باقیمانده بافت مغز پس از جراحی چه می‌توان کرد؟
پرفسور رابین لاول بج پژوهشگر موسسه کریک در لندن می‌گوید: "درست است که بین اندازه، شکل و پیچیدگی مغز موش و انسان تفاوت وجود دارد و این مغز‌ها به بدن‌های متفاوتی متصلند. اما هیچ عصب‌پژوهی را نمی‌شناسم که غیر از این فکر کند. این ادعای او که آن‌ها تفاوت‌ها را نادیده نمی‌گیرند واقعا مسخره است. "
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / بافت مغز / مغز / جراحی مغز /
کاشتنی‌ها در آستانه ورود به مغز با هدف بازیابی خاطرات
کاشتنی‌ها در آستانه ورود به مغز با هدف بازیابی خاطرات
اگر به تحولات چند ساله اخیر دنیای پزشکی به ویژه در حوزه علوم اعصاب نگاهی داشته باشید، به خوبی مشاهده می‌کنید که دانشمندان پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در رابطه با مغز داشته‌اند. به‌طوری که اکنون دانشمندان به دنبال به‌کارگیری کاشتنی‌هایی در مغز هستند که به افراد اجازه می‌دهد بر ناتوانی‌های جسمی خود غلبه کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی دانشمندان بر درمان بیماری آلزایمر و صرع است. صرع بیماری است که میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و در بعضی موارد داروهایی که بیماران مصرف می‌کنند دیگر جواب‌گوی مشکل آن‌ها نیست. از طرفی تصادفات شدید، ضربه‌های سنگین و قرار داشتن در وضعیت‌های سخت و استرس‌زا باعث شده تا افرادی که در چنین محیط‌هایی هستند صدمات شدید مغزی را متحمل شوند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ /
ویدئو / ایده‌ای بلندپروازانه برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر
ویدئو / ایده‌ای بلندپروازانه برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر
در روزهای اخیر یکی از شرکت‌های متعلق به «الون ماسک» (مالک شرکت‌هایی همچون اسپیس‌ایکس و تسلا) ایده بلندپروازانه‌ای برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر ارائه کرده است. از سوی دیگر، محققان ابزارهای رباتیک تازه‌ای طراحی کرده‌اند تا در جراحی‌های فوق میکروسکوپی مورد استفاده قرار گیرد. با بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / بسته اخبار علم و فناوری / الون ماسک / اتصال مغز انسان به کامپیوتر /
ایران در علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول است/ ترکیه را پشت سر گذاشتیم
ایران در علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول است/ ترکیه را پشت سر گذاشتیم
مشاور دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی گفت: ما در حوزه علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول هستیم و توانستیم در سه سال اخیر ترکیه را پشت سر بگذاریم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / محمدتقی جغتایی / علوم شناختی / ستاد علوم شناختی / انقلاب اسلامی ایران / علوم اعصاب / مغز انسان /
ساخت رابط عصبی باریک تر از مو برای نصب در مغز
ساخت رابط عصبی باریک تر از مو برای نصب در مغز
شرکت نورالینک، متعلق به الون ماسک، رشته هایی ۱۰ بار نازکتر از موی انسان ساخته که در مغز نصب و رابط بین مغز و رایانه می شوند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / الون ماسک / نوآوری / مغز /
اتصال مغز انسان به رایانه امسال محقق می‌شود
اتصال مغز انسان به رایانه امسال محقق می‌شود
دستگاهی که مغز انسان را به یک رایانه متصل می‌سازد، احتمالا اواخر امسال برای اولین بار در مغز کار گذاشته خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / ایلان ماسک / اتصال مغز به کامپیوتر / هوش مصنوعی /
حقیقت‌هایی درباره کم خونی که باید بدانیم
کم خونی (آنمی) یک اختلال جدی است که بر شمارش گلبول‌های قرمز خون تاثیر می‌گذارد. بدون درمان مناسب، کم خونی به افت انرژی منجر می‌شود و با گذشت زمان می‌تواند به بروز خطرات سلامت جدی منجر شود. کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون، افت سطوح اکسیژن بدن انسان را به همراه دارد. افراد می‌توانند به دو روش عمده شامل کمبود مواد مغذی و ژنتیک کم خونی را تجربه کنند.بین این دو مورد، کمبود مواد مغذی دلیل شایع‌تری برای کم خونی است. در واقع، حدود نیمی از افراد مبتلا به این شرایط دارای سطوح پایین آهن در بدن خود هستند. ویتامین B۱۲ ماده مغذی دیگری است که افراد مبتلا به کم خونی معمولا با کمبود آن مواجه هستند.انواع ارثی کم خونی معمولا شدیدتر از مواردی هستند که به واسطه کمبود آهن و/یا ویتامین B۱۲ شکل می‌گیرند. از جمله نمونه‌های …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ /
خواص بلوط برای درمان برخی بیماری‌های انگلی
هیداتیدوزیس، یکی از بیماری‌های خطرناک جهان است که به‌واسطه مرحله لاروی کرم پهن انگلی به نام "اکینوکوکوس گرانولوزوس" در بافت ریه، کبد و حتی مغز ایجاد می‌شود.این بیماری در بیشتر نقاط دنیا ازجمله ایران دیده می‌شود و جوامع درگیر را ازنظر بهداشتی و اقتصادی محتمل خسارات زیادی می‌کند. سگ و سگ‌سانان میزبان نهایی انگل یادشده محسوب می‌شوند و انسان به‌عنوان میزبان تصادفی، ممکن است با خوردن آب، سبزی‌ها و مواد غذایی آلوده به تخم انگل، مبتلا شود. اگرچه نوع بالغ این انگل در میزبان اصلی، تهدیدکننده حیات نیست، اما لارو آن در میزبان واسط با ایجاد کیست در بافت‌های مختلف می‌تواند موجب بیماری شدید و حتی مرگ شود.به گفته صدیقه ندری، محقق گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و همکارش، نتـایج بررسی‌ها نشان می‌دهد عصاره …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ /
تکنیک‌های ساده برای ترک سیگار
 همواره درباره عوارض ناخوشایند سیگار فکر کنید و به خود یادآوری کنید که ترک سیگار بهترین تصمیمی است که می‌توانید در زندگی خود بگیرید.    سیگار کشیدن یک عادت مضر و ویرانگر برای سلامت انسان محسوب می‌شود. سیگار حاوی سموم مختلفی است که می‌توانند افراد سیگاری را در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی و سرطان قرار دهند.به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، از هر پنج فرد سیگاری در این کشور، یک نفر جان خود را به واسطه استفاده از آن از دست می‌دهد که سالانه مرگ بیش از ۴۸۰ هزار نفر را شامل می‌شود.در شرایطی که اقدامات مختلفی در راستای کاهش استفاده از سیگار و ترک عادت مضر سیگار کشیدن در جهان انجام می‌شوند، اما آثار اعتیادآور نیکوتین این کار را دشوار می‌سازد.با این وجود، برای …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ /
خطر بالا بودن ویتامین B۱۲ در بدن چیست؟
ویتامین B۱۲ به دلیل نقش آن در ساخت گلبول‌های قرمز و پشتیبانی از عملکرد مغز و اعصاب برای زندگی انسان بسیار حیاتی است. اگر رژیم غذایی فرد به اندازه کافی ویتامین B۱۲ را تامین نکند، پزشک ممکن است مصرف مکمل‌هایی را توصیه کند که برخی از آن‌ها بیشتر از دوز توصیه شده روزانه است. بدن ویتامین B۱۲ را ذخیره نمی‌کند، بنابراین مصرف اضافی مضر نیست. در ادامه خطر بالا بودن ویتامین B۱۲ در بدن و مقدار توصیه شده روزانه را بررسی می‌کنیم. چه مقدار ویتامین B۱۲ زیاد است؟ براساس گزارش اداره کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها حد بالایی برای این ویتامین وجود ندارد، زیرا افراد معمولا ویتامین B۱۲ را به خوبی و بدون عوارض جانبی ناخواسته تحمل می‌کنند. محققان دریافته‌اند که مکمل‌ها حاوی هزار برابر میزان توصیه شده روزانه هستند. …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ /
بررسی باکتری‌هایی که عامل بی‌خوابی هستند
پژوهشگران آمریکایی قصد دارند طی پروژه جدیدی، به بررسی تاثیر باکتری‌ها بر میزان خواب و بیداری بپردازند. به گزارش ایسنا و به نقل از ساینمگ، پژوهشگران دانشگاه ایالتی واشنگتن و دانشگاه ماساچوست در امهرست موفق شدند بودجه‌ای به مبلغ یک میلیون دلار برای بررسی اثر باکتری بر مغز دریافت کنند. آنها قصد دارند در این پژوهش، تاثیر تنوع در سطح باکتری مغز را بر میزان خواب و بیداری و ساعت زیستی بدن مورد بررسی قرار دهند.جیمز کروگر، استاد دانشگاه ایالتی واشنگتن و سرپرست پژوهش گفت: تعداد باکتری‌های موجود در بدن، از میزان سلول‌های آن بیشتر است و می‌تواند خواب، شناخت، حوصله، دمای مغز، اشتها و بسیاری از عملکردهای مغز را تحت تاثیر قرار دهد. ما هنوز درک درستی از نحوه عملکرد باکتری‌ها نداریم.پژوهشگران قصد دارند در این …
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ /
بزرگ‌ترین چالش تاریخ بشریت
بزرگ‌ترین چالش تاریخ بشریت
اره لی‌ین بارو، نویسنده کتاب بزرگ‌ترین چالش تاریخ بشریت، استاد دانشگاه «گرونوبل - آلپ» فرانسه در رشته‌های اخترفیزیک ذره‌ای، سیاه‌چاله‌ها و گیتی‌شناسی است و در مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه نیز تحقیقات خود را دنبال می‌کند. او تا به حال چند جایزه مهم علمی دریافت کرده است. نویسنده در آغاز کتاب توضیح می‌دهد که کارشناس مسائل محیط‌زیست نیست و تنها به‌عنوان یک شهروند نگران دنیا این کتاب را نوشته است. او بر این نکته تأکید می‌کند که مغز انسان در پیش‌بینی‌های درازمدت چندان توانا نیست و به همین علت باید به‌کرات …
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ /
توانایی مغز در تصمیم‌گیری‌های پیچیده چگونه است؟
توانایی مغز در تصمیم‌گیری‌های پیچیده چگونه است؟
محققان موسسه فناوری کالیفرنیا در آمریکا، در بررسی‌های خود روی الگوریتم‌های یادگیری تقویتی متا، به چگونگی انطباق‌پذیری مغز در برخورد با پیچیدگی و تردیدهای تصمیم‌گیری یا یادگیری موضوعی پی بردند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / مغز انسان /
 سخنی از پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ اثبات شد
  از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی، «بیماری‌های دهان و دندان» است که تبعات منفی آن می‌تواند دیگر بخش‌های بدن از جمله مغز انسان را درگیر خود سازد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / بهداشت دهان و دندان /
چگونه می‌توان مغز را درجهت کاهش نگرانی هدایت کرد؟
چگونه می‌توان مغز را درجهت کاهش نگرانی هدایت کرد؟
نگرانی و اضطراب درمورد وقایع آینده ریشه در تاریخ تکاملی انسان دارد؛ ولی روش‌هایی برای مقابله‌با آن وجود دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ /
این ماده غذایی به «مغز» کودکان کمک می‌کند
این ماده غذایی به «مغز» کودکان کمک می‌کند
نتایج به دست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف برخی از مواد غذایی به کودکان کمک می‌کند تا قدرت مغز خود را افزایش دهند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / کودکان / سلامت / آهن / سبزیجات / مغز انسان /
پیش بینی بیماری هانتینگتون با هوش مصنوعی
پیش بینی بیماری هانتینگتون با هوش مصنوعی
ای بی ام سیستم هوش مصنوعی جدیدی را ابداع کرده که با استفاده از آن می‌توان پیشرفت بیماری هانتینگتون را پیش بینی کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / هوش مصنوعی / مغز / مغز انسان /
پوستر و تیزر «زخم معده» منتشر شد/ سوت ممتدِ مغز انسان معاصر
پوستر و تیزر «زخم معده» منتشر شد/ سوت ممتدِ مغز انسان معاصر
نمایش «زخم‌ معده» به کارگردانی سجاد دستیار در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه می‌رود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / نوفل لوشاتو / تئاتر ایران / تیزر / پوستر /
کشف یک سلول ایمنی جدید و امیدبخش
محققان دانشگاه کاردیف یک سلول تی ایمنی بدن را با توانایی هدف قرار دادن انواع سلول‌های سرطانی و اجتناب از وارد کردن آسیب به سلول‌های سالم کشف کرده‌اند که می‌تواند منجر به توسعه یک درمان جهانی برای انواع سرطان شود.به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه فوق‌العاده از یک گروه بین‌المللی از دانشمندان، نوع جدیدی از سلول‌های ایمنی را با توانایی هدف قرار دادن و از بین بردن اغلب سلول‌های سرطانی کشف کرده است. این کشف قبلاً غیرممکن به نظر می‌رسید، اگرچه هنوز هم روی انسان آزمایش نشده است، اما امکان ایجاد تحول و یک انقلاب در ایمنی درمانی را به عنوان یک درمان جهانی برای سرطان فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های اخیر در درمان سرطان، توسعه یک روش ایمنی‌درمانی یا ایمونوتراپی موسوم به CAR-T است. این …
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ /
زخم‌ معده در عمارت نوفل لوشاتو
زخم‌ معده در عمارت نوفل لوشاتو
نمایش زخم معده به نویسندگی و کارگردانی سجاد دستیار از ششم بهمن هرشب ساعت ۱۸ در عمارت نوفل ‏لوشاتو به روی صحنه می‌رود.محمد نیک‌منش، زهره بختیاری و مهری کاظمی در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.«‎زخم معده» روایت انسان معاصر و سرگشتگی او در حجم عظیم و سریع وقایع عصر پسامدرن است. عصری ‏که عاملیت انسان به حداقل رسیده و بشر به موجودی از خودبیگانه بدل شده که مرزهای بدن خود را هم ‏نمی‌شناسد. انسانی که نمی‌داند این سوت ممتد در مغزش و دردی که می‌کشد از زخم معده است یا جنینی ‏که برساخته‌ شرایط موجود در مغز اوست‎. دیگر عوامل این نمایش عبارت‌اند از‎: دستیارکارگردان: امین رحیمی، مدیر تبلیغات و مشاور رسانه:   سحر نراقی، …
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ /
جانباختن ۱۸۶نفر در ۱۱۷ روز بر اثر گازگرفتگی در ایران
طی ۱۱۷ روز گذشته در ۳۱ استان کشور حدود ۱۸۶ نفر بر اثر مسمومیت با گاز co جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش ایسنا، بر اساس آمار اعلام شده از سازمان اورژانس کشور؛ اورژانس پیش بیمارستانی طی ۱۱۷ روز گذشته در استان‌های تهران به ۹۱۰ نفر، در فارس به ۵۳۴ نفر، در خراسان رضوی به ۴۱۴ نفر و در آذربایجان شرقی به ۲۵۱ که دچار مسمومیت با گاز CO شده بودند خدمات ارائه داده است. سازمان اورژانس کشور با اشاره به مسمومیت ۴۲۴۹ نفر در ۳۱ استان کشور اعلام کرد: ۳۱۰۳ مسموم توسط آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستان به مراکز درمانی منتقل شدند که از این تعداد ۴۳۴ نفر در استان‌ تهران ، ۳۶۶ نفر در فارس ، ۳۶۲ نفر در خراسان رضوی و ۲۳۲ نفر در آذربایجان شرقی دارای بیشترین آمار بوده‌اند. بنا بر اعلام اورژانس کشور، بیشترین میزان …
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ /
چرا گاهی کابوس و خواب‏های عجیب و غریب می‏بینیم؟
چرا گاهی کابوس و خواب‏های عجیب و غریب می‏بینیم؟
انسان‌ها یک‏سوم از عمر خود را در خواب سپری می‌کنند که مقدار بسیار زیادی محسوب می‌شود. گرچه از گذشته خواب‌ها و معنای پنهان آن‌ها برای انسان جالب توجه بوده، اما علم رویا‌شناسی چندان پیشرفتی نداشته و به همین دلیل اطلاعات زیادی به دست ما نمی‌دهد. اما به لطف پیشرفت تکنولوژی، مطالعه روی مغز در هنگام خواب امکان‌پذیر شده و دانشمندان و روان‏شناسان سرتاسر دنیا دائماً نتایج تحقیقات خود را به اشتراک می‌گذارند. بدین ترتیب پرده‌ای که این دنیای پر رمز و راز را پوشانده به تدریج کنار می‌رود و ما به شناخت بیشتری از این مبحث جذاب دست پیدا می‌کنیم.
۱۳۹۸-۱۰-۲۸ /
باکتری روده در خدمت درمان پارکینسون
به گفته محققان، باکتری خاص پروبیوتیکی که در روده انسان وجود دارد، می‌تواند از تجمع غیرطبیعی یک پروتئین جلوگیری کند که به سیستم عصبی انسان آسیب زده و در نهایت باعث تشدید بیماری پارکینسون می‌شود. به گزارش نیواطلس، علت گسترش بیماری پارکینسون، مرگ گسترده سلول‌های مغزی به‌علت آسیب دیدن شبکه عصبی آن است. یکی از علل این مسئله تجمع پروتئینی در بدن به نام alpha-synuclein است. این پروتئین سمی شبکه عصبی مغز را تخریب می‌کند و مقابله با آن از طریق یک باکتری روده، امیدوارکننده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ /
غذاهای عجیب و غریب از سراسر جهان
فکر می‌کنید که معده قوی و مقاومی دارید که هر چیزی را هضم می‌کند؟! اگر می‌خواهید که مطمئن شوید در ادامه با ما همراه باشید تا لیستی از غذا‌های عجیب و غریبی را به شما نشان دهیم که امتحان هرکدام از آنها، قطعا چالشی جدید برای معده شما خواهد بود!> شیراکو (Shirako)، ژاپنبه گزارش عصر ایران، «شیراکو» در زبان ژاپنی به معنی «بچه‌های سفید» است، ولی در اصل از جانوران دریایی و کیسه‌های اسپرم ماهی بادکنکی، قلابچه ماهی یا ماهی کاد است. ظاهر این غذا شبیه مغز کوچک شده و مینیاتوری انسان است و طعم شیرینی همانند فرنی دارد. این غذا با سس مخصوصی که از تخمیر بدن همین ماهیان به دست می‌آید، سرو می‌شود.> چشم‌های ماهی تن، ژاپندر ژاپن حتی چشم‌ ماهیان نیز دور انداخته نمی‌شود و به عنوان یک غذای ارزان در رستوران‌ها سرو …
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ /
چطور سلامت روان خود را حفظ کنیم؟
شاید روزی نباشد که تلویزیون یا رادیو را روشن کنیم یا گشتی در اینترنت بزنیم و با سیلی از اخبار بد و متاثرکننده مواجه نشویم، از حملات تروریستی، جنگ و فجایع طبیعی گرفته تا سوانح رانندگی، قتل و گم شدن کودکان. اما گاهی شرایطی رقم می‌خورد که خود را در میانه بمبارانی از اخبار بد می‌یابیم و این خبرهای بد به قدری زیاد می‌شوند که فرصتی برای پیدا کردن خود در این شرایط ناگوار به دست نمی‏آوریم.بدیهی است که اضطراب اولین واکنش ما به اخبار بد است. البته اضطراب تا حدی مفید هم هست. چرا که ما را هوشیار می‌کند، به ما توانایی حل کنش‌گرایانه مسائل را می‌دهد و ما را ترغیب می‌سازد عاقلانه گام برداریم تا از خود و عزیزان‌مان مراقبت کنیم. اما اضطراب اگر از یک نگرانی سازنده فراتر رود و تبدیل به مشکلی دائمی شود، در بهترین …
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ /
کشف سیگنالی جدید در مغز که تا به‌حال مشاهده نشده بود
کشف سیگنالی جدید در مغز که تا به‌حال مشاهده نشده بود
محققان موسسات در آلمان و یونان مکانیسمی را در سلول‌های قشر بیرونی مغز کشف کردند که یک سیگنال خاص دسته‌بندی شده را به تنهایی تولید می‌کند و می‌تواند روش دیگری برای انجام عملکردهای منطقی نورون‌های فردی ارائه دهد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / سلامت / مغز انسان /
کشف نوع جدیدی از سیگنال در مغز
کشف نوع جدیدی از سیگنال در مغز
دانشمندان نوعی سیگنال را در سلول‌های مغز انسان کشف کرده‌اند که از قدرت محاسباتی این عضو حکایت می‌کند؛ درحالی که پیش‌تر اثری از این سیگنال مشاهده نشده بود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ /
ترشح دوپامین موجب چاقی می شود
ترشح دوپامین موجب چاقی می شود
به گفته محققان، بخش لذت و خوشی مغز ارتباط تنگاتنگی با ساعت بیولوژیکی بدن انسان دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ /
ویدئو / تلاش تازه «اسپیس‌ایکس» برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای
ویدئو / تلاش تازه «اسپیس‌ایکس» برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای
از تازه‌ترین تلاش‌های «اسپیس‌ایکس» برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای تا بررسی مغز کودکانِ دچار کمبود توجه، از یافته‌های دانشمندان برای بهبود سلامتی انسان، تا دستاوردهای تازۀ ناشی از تلاش بی‌وقفه انسان در فضا؛ این‌ها بخشی از مهمترین خبرهای حوزه علم و فناوری در یک هفته اخیر است. با بسته تازه اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / بسته اخبار علم و فناوری / اینترنت ماهواره ای /
مغز می‌تواند نابینایی را درمان کند!
یک مطالعه جدید توسط دانشمندان دانشگاه «استنفورد» می‌تواند زمینه‏ساز یک روش جدید برای درمان نوعی رایج از نابینایی شود.به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد(AMD) یکی از شایع‌ترین علل نابینایی در دنیای غرب است. این بیماری به ویژه در سنین ۵۰ سال به بالا دیده می‌شود و درمانی برای آن وجود ندارد.با این حال، پیشرفت‌های اخیر در ایمپلنت‌های شبکیه مصنوعی می‌تواند به درمان موثر این بیماری منجر شود. اکنون تحقیقات جدید امید بیشتری را برای کسانی که از AMD رنج می‌برند، فراهم کرده است.محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه Bar-Ila- دریافتند که مغز افرادی که کاشت شبکیه مصنوعی انجام می‌دهند، ممکن است قادر به ادغام هر دو اطلاعات برگرفته از ایمپلنت و سایر قسمت‌های شبکیه باشد. این یافته ممکن …
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ /
براندازان نظام بدن؛ چه غذاهایی، چه اندام‌هایی را از کار می‌اندازند؟
براندازان نظام بدن؛ چه غذاهایی، چه اندام‌هایی را از کار می‌اندازند؟
سمیرا رحیمی ـ روزنامه‌نگار افزایش طول عمر، به تعویق انداختن کهولت سن، بهبود عملکرد مغز و ‌مقاوم‌سازی بدن دربرابر بیماری‌ها، اینها چند نمونه از تأثیراتی است که متحول ساختن سبک زندگی می‌تواند بر سلامت و زندگی انسان داشته‌باشد. تحول سبک زندگی می‌تواند شامل تغییر شغل، کاهش اضطراب، افزایش تحرک بدنی، ترک سیگار یا الکل و تغییر رژیم غذایی باشد. توجه به سلامت به واسطه افزایش آگاهی فردی در جوامع مختلف روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و به واسطه رواج یافتن این سبک، تفکر و رویکرد زندگی، اطلاعات مرتبط با …
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ /
چرا مغز انسان به ورزش نیاز دارد
چرا مغز انسان به ورزش نیاز دارد
 بررسی تاریخچه‌ی تکاملی انسان و فعالیت مغز او هنگام انجام فعالیت‌های هوازی مورد نیاز برای جستجوی غذا، نشان می‌دهد که فعالیت جسمی برای سلامت مغز مهم است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ /
شامپانزه‌ها با شنیدن موسیقی می‌رقصند
شامپانزه‌ها با شنیدن موسیقی می‌رقصند
موسیقی و رقص دو هنر جهانی و دارای تاریخ باستانی هستند. یکی از خصوصیات موسیقی تأثیر آن بر حرکت است. انسان برخی اوقات هنگام گوش دادن به موسیقی بدن خود را حرکت می‌دهد که این موضوع نشان از ارتباط تنگاتنگی بین نواحی شنوایی و حرکتی در مغز دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / شامپانزه / موسیقی /
اولین پیوند سر انسان تا سال ۲۰۳۰ انجام می‌شود
اولین پیوند سر انسان تا سال ۲۰۳۰ انجام می‌شود
تهران- ایرنا- یک جراح مغز و اعصاب انگلیسی ادعا می‌کند که اولین پیوند سر انسان در دهه آینده انجام می‌شود؛ وی معتقد است که می‌داند چگونه می‌توان حس آگاهی یک فرد را به بدن فرد دیگر منتقل کرد تا کارآمد باشد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سلامت / پیوند عضو / انگلستان /
۱۰ سال تا نخستین پیوند سر انسان | بلندپروازی یا گام بلند سوی جاودانگی؟
۱۰ سال تا نخستین پیوند سر انسان | بلندپروازی یا گام بلند سوی جاودانگی؟
یک جراح و متخصص مغز و اعصاب ادعا کرد نخستین پیوند سر انسان تا سال ۲۰۳۰ انجام می‌شود و به این ترتیب انقلابی در علم پزشکی و جاودانه شدن انسان شکل می‌گیرد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ /
حوزه و دانشگاه به منزله مغز جامعه هستند
حوزه و دانشگاه به منزله مغز جامعه هستند
استاندار آذربایجان شرقی گفت: اگر جامعه را به وجود انسان تشبیه کنیم، حوزه و دانشگاه به منزله مغز جامعه هستند و این دو، در تعامل و هماهنگی با یکدیگر است که خواهند توانست جامعه را راهنمایی و هدایت کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / استانی-سیاسی /
ابداع یک نانو ابزار با رفتاری شبیه به مغز انسان
ابداع یک نانو ابزار با رفتاری شبیه به مغز انسان
یک گروه بین‌المللی از دانشمندان، نوعی ابزار در مقیاس نانو ابداع کرده‌اند رفتاری شبیه به مغز انسان دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / مغز / رایانه / شناخت / نانوسیم /
کشف نحوه آسیب دیدن مغز به علت رادیوتراپی سرطان
کشف نحوه آسیب دیدن مغز به علت رادیوتراپی سرطان
نتایج بررسی های جدید محققان دانشگاه راچستر نشان می دهد که چگونه رادیوتراپی با هدف درمان بیماری سرطان در عمل به سلولهای مغز انسان آسیب می زند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / رادیوتراپی / سرطان / سیستم ایمنی /
هوای مغزتان را داشته باشید
هوای مغزتان را داشته باشید
اگر در این روزها که هوای آلوده، مهمان ناخوانده و ناخوشایند ریه‌های ماست، احساس کاهش تمرکز، فراموشی و کاهش قدرت یادگیری در خود و فرزندانتان می‌کنید، جای تعجب ندارد، چرا که تحقیقات انجام شده، نشان می‌دهد که عملکرد مغز انسان مانند دیگر ارگان‌های حیاتی بدن، به‌شدت تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ /
تقویت شنوایی با قرار گرفتن در تاریکی
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که قرار گرفتن موش‌ها در تاریکی می‌تواند حس شنوایی آنها را تقویت کند. به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌الرت، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، موش‌ها را برای مدتی طولانی در تاریکی قرار دادند و نتایج جالبی را مشاهده کردند. موش‌ها در این آزمایش، به توانایی فوق‌العاده‌ای در شنیدن دست یافتند و نسبت به صداهای اطراف خود، حساس‌تر شدند.این نوع حس جبران‌کننده، بارها پیش از این پژوهش حتی در انسان‏ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است اما این پژوهش جدید، درک بهتر و جامع‌تری از رخدادهای درون مغز را ارائه می‌دهد.در این آزمایش، شش موش به مدت هفت روز در تاریکی نگه داشته شدند و ۹ موش دیگر طی این مدت، در چرخه متداول روز و شب زندگی کردند. نورون‌های مغز موش‌هایی که طی …
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ /
مترجم ذهنی رایانه‌ای برای تبدیل فکر به کلمه!
محققان دانشگاه براون با ابداع یک رابط کاربری میان رایانه و مغز برای اولین بار موفق به استخراج کلمات انگلیسی از ذهن انسان‌ها بدون نیاز به ادای آنها توسط افراد شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تک اکسپلوریست، محققان با انجام این بررسی توانستند یک الگوریتم رمزگشایی جدید برای ذهن‌خوانی افراد و دسترسی بی‌واسطه به شبکه عصبی آنها بیابند. برای انجام این بررسی دو ایمپلنت در ابعاد نخود که دارای ۹۶ آرایه میکروالکترودی است روی مغز یک داوطلب نصب شد تا فعالیت نورون‌های مغزی ثبت شود. از این طریق ضبط و ثبت کلمات انگلیسی که در ذهن این فرد جریان داشت، ممکن شد. فعلا از این طریق شناسایی و استخراج کلمات ساده‌ای مانند درخت، خوب، شمال، برنامه و... از ذهن انسان ممکن شده و محققان امیدوارند بتوانند از این طریق در …
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ /
چرا بعضی‏ها راست‏دست و بعضی‏ها چپ‏دست هستند؟
اولین‏باری که در کودکی مدادی را در دست گرفتید احتمالاً احساس کردید با یکی از دست‌های‏تان راحت‏تر هستید و نقاشی کشیدن با آن برای‏تان ساده‌تر است.جز دو دست‌ها – یعنی همان کسانی که با هر دو دست راست و چپ خود راحت هستند – آدم‌ها معمولاً یک دست مسلط (و همین‏طور یک سمت مسلط در بدن) دارند که به آن‌ها در انجام کارهای روزمره کمک می‌کند. اما چرا این طور است و بعضی‌ها راست‏دست می‌شوند و بعضی هم چپ‏دست؟بیشتر آدم‌ها – یعنی ۸۵ تا ۹۰ درصد جمعیت دنیا – راست‏دست هستند و هیچ کجای دنیا چپ‏دست‌ها در اکثریت قرار ندارند. این نابرابری جمعیتی مشکلاتی در طول تاریخ برای چپ‏‏دست‌ها ایجاد کرده. آن‌ها همیشه مجبور بوده‌اند از قیچی‌ها، میزها، چاقوها و دفترهایی استفاده کنند که در اصل برای راست‏دست‌ها طراحی شده‌اند. بسیاری از …
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ /
«مرکز مغز» دانشگاه علوم پزشکی ایران ایجاد می شود
«مرکز مغز» دانشگاه علوم پزشکی ایران ایجاد می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با انتصاب دکتر محمدتقی جغتایی به عنوان مسئول برنامه جامع علوم اعصاب و شناختی دانشگاه، وی را مسئول ایجاد مرکز مغز (Brain center) ایران کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / علوم اعصاب / مغز انسان / دانشگاه علوم پزشکی ایران / محمدتقی جغتایی /
شناسایی نورون‌های ناشناخته مغز انسان با کمک خرچنگ‌ها!
شناسایی نورون‌های ناشناخته مغز انسان با کمک خرچنگ‌ها!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا با بررسی عملکرد…
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / نورون / سیستم عصبی / مغز / خرچنگ /
مقابله با آلزایمر از طریق مهار پالس‌های رگ‌های خونی
مقابله با آلزایمر از طریق مهار پالس‌های رگ‌های خونی
در شرایطی که هنوز ابهام‌های زیادی در مورد نحوه شکل‌گیری پلاک‌های بیماری آلزایمر در مغز انسان وجود دارد، محققان روش جدیدی را برای مقابله با شکل‌گیری این پلاک ها در مغز شناسایی کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ /
بدترین غذاها برای مغز
بدترین غذاها برای مغز
مغز احتمالاً مهمترین ارگان بدن است. مطمئنا انسان نمی‌تواند بدون بعضی از اعضای بدنش زندگی کند، اما مغز بی‌شک از همه آن‌ها مهم‌تر است، چون تمام اعضای بدن را کنترل می‌کند. و نه تنها باعث می‌شود قلب به تپیدن ادامه دهد و ریه‌ها نفس کشیدن را از سر بگیرد، بلکه می‌توان مغز را مخزن همه چیزهایی دانست که ویژگی‌های منحصر به فرد او را می‌سازد. در واقع تمام افکار، احساسات و خاطرات در مغز ساکن هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ /
چاپ کتابی درباره سازوکار ذهن و چگونگی تفکر
کتاب «زندگی پنهان ذهن» نوشته ماریانو سیگمان با ترجمه ماندانا فرهادیان توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش مهر، کتاب «زندگی پنهان ذهن» نوشته ماریانو سیگمان به‌تازگی با ترجمه ماندانا فرهادیان توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این‌کتاب در سال ۲۱۰۷ در لندن چاپ شده است.نویسنده کتاب می‌گوید که هدفش از نگارش این‌اثر، این است که ذهن را کشف کند تا به درک عمیق‌تری از انسان، از خردترین کنج‌های نهانی که او را می‌سازند برسد. او در این‌راه به اینکه انسان در اولین روزهای زندگی‌اش چگونه به مفاهیمی می‌رسد، چگونه به تصمیم‌های مهمش شکل می‌دهد، چگونه رویا می‌بیند و چگونه خیال و تصور می‌کند می‌پردازد. همچنین به این‌که چرا احساسات خاصی دارد، مغزش چگونه دگرگون می‌شود و انسان هم چگونه …
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ /
استفاده از هوش مصنوعی برای حل مشکلات عصبی در آینده
استفاده از هوش مصنوعی برای حل مشکلات عصبی در آینده
محققان می گویند در آینده می توان از هوش مصنوعی برای حل مشکلات سیستم عصبی بدن انسان استفاده کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / هوش مصنوعی / مغز انسان / مغز و اعصاب /
سفرهای فضایی چه تأثیری روی ذهن انسان دارند؟
سفرهای فضایی چه تأثیری روی ذهن انسان دارند؟
سفر فضانوردها به سیاره‌های منظومه‌ی شمسی ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها به طول بینجامد؛ بنابراین این مأموریت‌ها چه تأثیری بر مغز آن‌ها خواهد گذاشت؟
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ /
پس از ۸ سال تلاش، عامل مغزی حال بد کشف شد
پژوهشگران در مطالعه اخیرشان یک گیرنده در مغز که با حال بد و احساسات منفی در انسان مرتبط است را کشف کردند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ /
ارتباط مستقیم مغزها برای اولین‏بار در دنیا میسر شد
ارتباط مستقیم مغزها برای اولین‏بار در دنیا میسر شد
دانشمندان برای اولین‏بار به شیوه‌های جدیدی برای برقراری ارتباط مستقیم مغز یک انسان با مغز انسان دیگر دست یافتند. شاید این فناوری یک نوع تله‌پاتی باشد! به هر حال، مغز انسان یک اندام فوق‌العاده قدرتمند است و پیشرفت علمی ارتباط مغز با مغز بر حسب کسی که طرف مقابل شماست می‌تواند تهاجمی‌ترین ترفند باشد، آینده نوع بشر را رقم بزند یا حتی وحشتناک‌ترین توسعه در تاریخ بشر روی کره زمین به شمار رود.
۱۳۹۸-۰۸-۲۱ /
چالش آپگرید مغز
چالش آپگرید مغز
دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند تا چند سال دیگر امکان افزایش توانایی‌هایی مغز انسان با استفاده از ایمپلنت‌های مغزی به‌وجود می‌آید اما این ماجرا چقدر اخلاقی است و چه منافع و مشکلاتی را با خود به همراه دارد؟
۱۳۹۸-۰۸-۲۰ /
افکار شما مغز را مدیریت می کند
افکار شما مغز را مدیریت می کند
مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد که افکار انسان می‌تواند تغییرات محسوسی روی مغز داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ /
ساخت اولین اطلس هولوگرافیک مغز
ساخت اولین اطلس هولوگرافیک مغز
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه کیس وسترن آمریکا با همکاری محققان شرکت مایکروسافت توانستند اولین اطلس هولوگرافیک از مسیرهای آکسونی مغز انسان را بسازند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / سلامت مغز / سلول عصبی / هولوگرافی /
شبیه‌سازی سیستم بینایی با کمک شبکه‌های عصبی عمیق
شبیه‌سازی سیستم بینایی با کمک شبکه‌های عصبی عمیق
پژوهشگران آمریکایی و آلمانی، نوعی شبکه‌ عصبی عمیق ابداع کرده‌اند که می‌تواند سیستم بینایی مغز انسان را شبیه‌سازی کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / بینایی / مغز / هوش مصنوعی / نورون /
کشف موجودی شبیه مغز انسان در استرالیا + عکس
کشف موجودی شبیه مغز انسان در استرالیا + عکس
در سواحل اقیانوس در استرالیا آبزی مرموزی پیدا شد که شبیه مغز انسان است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ /
کشف سریع «رگ برآمدگی» مغز با هوش مصنوعی
کشف سریع «رگ برآمدگی» مغز با هوش مصنوعی
یک شرکت ژاپنی ابزار هوش مصنوعی جدیدی ابداع کرده که قادر به شناسایی سریع موارد رگ برآمدگی در مغز انسان است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / هوش مصنوعی / مغز انسان / ژاپن / سکته مغزی /
عملکرد مغز برای حل مسئله چقدر پیچیده است؟
میلیاردها نورون در مغز فعال‌اند و انسان را قادر می‌سازند مسائل پیچیده‌ای را حل کند. دانشمندان ادعا می‌کنند برخلاف تصور، روند حل مسئله در مغز چندان پیچیده هم نیست.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •