سه شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۹ / 20 October, 2020
موزامبیک
دیار خوابگردی
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
دیار خوابگردی
رمان «دیار خوابگردی» نوشته میا کوتو را مهدی غبرایی به فارسی برگردانده و به تازگی از سوی نشر افق منتشر شده است. آنتونیو امیلیو لیته کوتو که با نام میا کوتو شناخته می‌شود، متولد ژوئیه ۱۹۵۵ در موزامبیک است. او از نویسندگان سفیدپوست این‌کشور است و جایزه ادبی کاموس، یعنی مهم‌ترین جایزه ادبی پرتغالی را در کنار جایزه نیواشتات انترناسیونال در کارنامه خود دارد. او پسر یکی از مهاجران پرتغالی است که در دهه ۱۹۵۰ به این‌کشور کوچ کرده بود. میا کوتو در ۱۴ سالگی، برخی از اشعارش را در روزنامه محلی چاپ کرد. موزامبیک …
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
روسای گروه‌های دوستی پارلمانی مجلس یازدهم مشخص و نهایی شدند
روسای گروه‌های دوستی پارلمانی در دور یازدهم مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.گروه‌های دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی در دور یازدهم، در ۲۵ گروه و با ۱۲۰ کشور دنیا تشکیل شده است. انتخابات هیات رئیسه گروه‌های دوستی پارک لمانی نیز برگزار و روسای گروه‌ها مشخص شدند.اسامی روسای انتخاب شده به این شرح استسوریه و لبنان: محمدباقر قالیباف / روسیه، عراق، کویت، بورکینافاسو و نیجر: سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی / آذربایجان، اوکراین، ایسلند، نپال و موریتانی: علی نیکزاد ثمرین / چین، پاکستان، آلبانی، زامبیا و پاراگوئه: احمد امیرآبادی فراهانی / ‌ارمنستان، لهستان‌، چک، کامرون و ماداگاسکار: سید‫مهدی فرشادان / عمان، بلغارستان، سوئد، اسلواکی و گینه‌کوناکری: عباس مقتدایی / ترکیه، گرجستان، مقدونیه شمالی، مولداوی و اوگاندا: عادل …
درخواست خانواده صیادان زندانی در موزامبیک از ظریف/ نان‌آورانمان را به خانه برگردانید
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / استان سیستان و بلوچستان / خانواده / درمان / زندان / وزیر امور خارجه ایران
درخواست خانواده صیادان زندانی در موزامبیک از ظریف/ نان‌آورانمان را به خانه برگردانید
اقتصاد نیوز : در حالی که بیش از ۴۰ درصد از کل صید ماهی ایران را صیادان استان سیستان و بلوچستان صید می‌کنند، آیا انتظار پیگیری وضعیت صیادان گرفتار شده در موزامبیک از سوی دیپلمات‌ها، وکلا و نظامیان ایران زیاده‌خواهی است؟
خانواده صیادان زندانی در موزامبیک:
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
خانواده صیادان زندانی در موزامبیک:
در حالی که طبق آمارهای رسمی بیش از  40 درصد از کل صید ماهی ایران از طرف صیادان استان سیستان و بلوچستان تامین می‌شود آیا انتظار پیگیری وضعیت صیادان گرفتار شده در کشور موزامبیک از سوی دیپلمات‌ها، وکلا و نظامیان ایران زیاده‌خواهی است؟
لبنان خواستار دستگیری کاپیتان و مالک کشتی حامل نیترات آمونیوم شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / خبرگزاری رویترز / لبنان / گرجستان / موزامبیک
لبنان خواستار دستگیری کاپیتان و مالک کشتی حامل نیترات آمونیوم شد
تهران- ایرنا- لبنان از پلیس بین الملل (اینترپل) خواست، کاپیتان روس و مالک کشتی را که با انتقال مواد منفجره (نیترات آمونیوم) به بندر بیروت باعث انفجار ماه اوت در این بندر و کشته شدن حدود ۲۰۰ تن شد، دستگیر کند.
«دیار خواب‌گردی»؛ داستان موزامبیک، کشوری خسته از جنگ
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
«دیار خواب‌گردی»؛ داستان موزامبیک، کشوری خسته از جنگ
تهران- ایرنا - مهدی غَبرایی، به‌تازگی، رمان «دیار خواب‌گردی»، نوشته میا کوتو، نویسنده سفیدپوستِ پرتغالی‌زبان اهل موزامبیک را در نشر افق به فارسی برگردانده است.
روایت اسارت ۱۲ صیاد ایرانی در موزامبیک؛ آقای ظریف دست بجنبانید
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روایت اسارت ۱۲ صیاد ایرانی در موزامبیک؛ آقای ظریف دست بجنبانید
جام جم/ هنوز یک ماه از انتشار خبر آزادی آخرین گروه از صیادان کنارکی اسیر در دست دزدان دریایی سومالی نگذشته که این بار خبر اسارت 12 صیاد ایرانی توسط پلیس کشور موزامبیک، منتشر شد. ماجرای اسارت این صیادان تازه نیست، اما فیلم‌ها و تصاویر آن‌که توسط پلیس موزامبیک و خود صیادان زندانی ضبط‌شده، به‌تازگی در اینترنت بارگذاری شده است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
288 روز اسارت در قاره سیاه
   [مریم رضاخواه] 12 مرد ماهیگیر بیست‌وچهارم آذر ۱۳۹۸ جفت هیچ آوردند. لنج شان خاکستر شد و خودشان هم اسیر.برای تور ماهی پا به آب های آزاد گذاشته بودند.قماری که پایانش اسارت بودو اسارت.در نزدیکی ساحل جمهوری موزامبیک لنج 12 صیاد آتش می گیردو می سوزد. تنها راه نجات‌شان رسیدن به خشکی بود. با قایق نجات به ساحل رفتند اما در تور گارد ساحلی موزامبیک گرفتار شدند. از آن روز سیاه 288 روز می گذرد، حالا خانواده این صیادان نامه ای منتشر کرده اند؛ نامه‌ای خطاب به آقای ظریف. خواستار آزادی مردان دریا هستند‌. در این نامه به شرایط نامناسب نگهداری این صیادان و قطع ارتباط با آنها اشاره شده است. هر چند که تا کنون تلاش‌هایی برای رهایی اسیران ماهیگیر در موزامبیک انجام شده اما این رایزنی‌ها …
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
دزدانی که صیاد صید می‌کنند!
همواره صیادان و ماهیگیران و ملوانان بلوچ، کم مورد اخاذی، غارت، اسارت‌های طولانی‌مدت و شکنجه‌های بسیار سخت جسمانی و روحی و روانی کشورهای آفریقایی و دزدان دریایی قرار نگرفته‌اند. در تازه‌ترین این حوادث اوایل سال گذشته یک لنج حامل چهارده صیاد و ملوان بلوچ ایرانی که به قصد صید ماهی وارد آب‌های آزاد شده بودند توسط ماموران جمهوری موزامبیک به اتهام ورود به آب‌های قانونی خویش بازداشت و پس از آن بلافاصله روانه زندان‌های این کشور واقع در جنوب قاره آفریقا شدند. اکنون با گذشت نزدیک به یک سال از اسارت این ماهیگیران و تشدید نگرانی‌ها در خصوص وضعیت سلامت و وخامت حال آنان، خانواده‌های صیادان در بند با نگارش نامه‌ای به محمدجواد ظریف خواستار پیگیری فوری و …
۱۲ صیاد ایرانی گرفتار زندان موزامبیک / نامه به ظریف برای آزادی (+عکس)
۱۳۹۹/۰۷/۰۴
۱۲ صیاد ایرانی گرفتار زندان موزامبیک / نامه به ظریف برای آزادی (+عکس)
۱۲ صیاد ایرانی از حدود یک سال قبل تاکنون در زندان کشور موزامبیک هستند. حالا خانواده آن‌ها در نامه‌ای به ظریف خواستار تلاش برای آزادی این زندانیان شده اند.
نامه مهم به ظریف برای آزادی ۱۲ زندانی
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / امور خارجه / جمهوری اسلامی ایران / خانواده / نیروهای امنیتی / وزارت امور خارجه
نامه مهم به ظریف برای آزادی ۱۲ زندانی
اقتصادنیوز : خانواده‌های ۱۲ صیاد بلوچ ایرانی که حدود یک سال قبل توسط مأمورین جمهوری موزامبیک بازداشت و زندانی شده‌اند، طی نامه‌ای به ظریف، خواستار «پیگیری عاجل و جدی» وزارت امور خارجه ایران برای آزادی این صیادان شدند.
توقفِ زندگی
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
توقفِ زندگی
[راضیه زرگری] تأثیر شیوع کرونا ویروس بر جوامع و اقشار مختلف به یک اندازه نبوده است؛ به نظر می‌رسد این ویروس بین فقیر و غنی، پیر و جوان و زن و مرد تمایز قایل می‌شود اما درواقع تفاوت‌ها در نابرابری‌های پیشین ریشه دارد. این آسیب‌پذیری‌های مقطعی و نسلی شبکه پیچیده‌ای از ارتباطات متقابل را ترسیم می‌کند که به چندین فاکتور بستگی دارد؛ عواملی مانند جنسیت، سن، نژاد، وضع جسمی و وضع درآمد. با توجه به این موضوع، یک برنامه بین‌المللی مطابق با تمرکز مداوم بر برابری جنسیتی و حقوق دختران، تحقیقاتی را برای بررسی ویژه تأثیر همه‌گیری فعلی بر روی دختران و زنان جوان انجام داده و داده‌ها را از بیش از 7هزار دختر در 14 کشور جمع‌آوری کرده است. این گزارش همچنین شامل بخش‌هایی از مصاحبه با زنان جوان است که به وسیله یک برنامه …
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
«دیار خوابگردی» در کتابفروشی‌ها
کتاب «دیار خوابگردی» نوشته میا کوتو با ترجمه مهدی غبرایی منتشر شد. به گزارش «ابتکار»، این کتاب در ۲۷۲ صفحه با قیمت ۴۸هزار تومان توسط نشر افق منتشر شده است.در نوشته پشت ‌جلد کتاب آمده است: «یک روز یکی از آن پستانداران عظیم خود را به ساحل رساند. آمده بود تا روی شن‌ها بمیرد. به زحمت نفس می‌کشید، انگار دنیا را در درون دنده‌هایش جا می‌داد. نهنگ از توان‌افتاده در آستانه مرگ بود و مهلتش به سر رسیده بود. مردم هجوم بردند تا تکه‌هایی از گوشت تنش ببرند و قطعه‌قطعه به وزن چندکیلو بردارند. نهنگ هنوز نمرده بود و استخوان‌هایش در پرتو آفتاب برق می‌زد. حالا کشورم را مثل یکی از آن نهنگ‌ها می‌دیدم که به خشکی نشسته تا نفس واپسین را بکشد.»آنتونیو امیلیو لیته کوتو که با نام میا کوتو شناخته می‌شود، متولد ژوئیه ۱۹۵۵ …
غبرایی اولین رمان مهم‌ترین نویسنده موزامبیک را ترجمه کرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
غبرایی اولین رمان مهم‌ترین نویسنده موزامبیک را ترجمه کرد
رمان «دیار خوابگردی» نوشته میا کوتو با ترجمه مهدی غبرایی به تازگی از سوی نشر افق منتشر و راهی بازار کتاب شد.
تسلط تروریست‌ها بر ۲ جزیره در شمال موزامبیک
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / موزامبیک / گروه های تروریستی / وامیزی
تسلط تروریست‌ها بر ۲ جزیره در شمال موزامبیک
شاهدان عینی از تسلط گروههای تروریستی بر جزایر میتوندو و وامیزی در منطقه کابو دلگادو در اقیانوس هند و در شمال موزامبیک خبر دادند.
واکسن سل برای مقابله با کرونا آزمایش می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / کرونا / کرونا / سل / کودکان / مرگ و میر / کووید 19 / مرگ و میر
واکسن سل برای مقابله با کرونا آزمایش می‌شود
مقامات بهداشتی موزامبیک این ماه مطالعه را برای ارزیابی امکان استفاده از واکسن سل برای مقابله با عفونت‌های کووید 19 آغاز می‌کنند.
ارزیابی امکان استفاده از واکسن سل برای مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
ارزیابی امکان استفاده از واکسن سل برای مقابله با کرونا
رادیو موزامبیک گزارش داد: مقامات بهداشتی این کشور مطالعه‌ای را به منظور ارزیابی امکان استفاده از واکسن سل برای مقابله با عفونت کووید-۱۹ در موزامبیک آغاز می کنند.
داعش یک شهر در موزامبیک را تصرف کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۸
داعش یک شهر در موزامبیک را تصرف کرد
عناصر گروه تروریستی داعش با نفوذ در آفریقا به تازگی شهری را در کشور موزامبیک تصرف کرده‌اند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
لبنان و پیمان اجتماعی جدید
موج انفجار مضاعف بیروت که جان 158 نفر را گرفت و بیش از 6 هزار زخمی و 300 هزار آواره بر جای گذاشت اکنون به ساختار سیاسی لبنان رسیده است. تمام آخر هفته فریادهای «انقلاب» لبنانی‌های عصبانی که بیش از هر زمان دیگری خواستار استعفای دولت که از نظر آنان بی‌کفایت، فاسد و به ویژه مسوول این حادثه است در خیابان‌های بیروت طنین‌انداز بود. درگیری بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان به چنان حدی از خشونت رسید که نخست‌وزیر، حسان دیاب برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس را پیشنهاد داد و سرانجام در تاریخ بیستم مرداد استعفای خود و دولتش را رسما اعلام کرد که به طریقی اعتراف به ناکارآمدی دولت و به‌ طور گسترده بی‌کفایتی کل ساختار سیاسی سنتی لبنان محسوب می‌شود.  چگونه …
کشتی «روسوس» چگونه باعث فاجعه انفجار بندر بیروت شد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / انفجار بندر بیروت / انفجار در بیروت / بندر بیروت / لبنان
کشتی «روسوس» چگونه باعث فاجعه انفجار بندر بیروت شد؟
مشرق نوشت: فاجعه بندر بیروت که سه شنبه هفته گذشته رخ داد و در عرض چند ثانیه بیش از ۸۰ درصد از این بندر را نابود کرد، ارتباط مستقیمی پیدا می‌کند، با قضیه کشتی «روسوس» که به ظاهر با پرچم کشور «مولداوی» و محموله ۲۷۵۰ هزار تنی نیترات آمونیم سفر دریایی اش را از مبدأ کشور «گرجستان» به مقصد کشور آفریقایی موزامبیک آغاز می‌کند.
شرکت موزامبیکی: نیترات آمونیوم توقیف شده در بندر بیروت متعلق به ما بود
۱۳۹۹/۰۵/۱۸
شرکت موزامبیکی: نیترات آمونیوم توقیف شده در بندر بیروت متعلق به ما بود
یک شرکت ویژه ساخت مواد منفجره در موزامبیک به شبکه «سی ان ان» اعلام کرد بار توقیف شده در بندر بیروت که منجر به انفجار مهیب اخیر شد، متعلق به این شرکت بوده است.
توتال فرانسه وارد بزرگترین قرارداد تأمین مالی در قاره آفریقا شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / توتال
توتال فرانسه وارد بزرگترین قرارداد تأمین مالی در قاره آفریقا شد
توتال اعلام کرد که به منظور تامین 14.9 میلیارد دلار از بودجه مورد نیاز برای یک پروژه گاز در شمال موزامبیک قراردادی را با این کشور امضا کرده است.
کشته شدن 8 نفر از کارگران پروژه توتال فرانسه در موزامبیک
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / توتال
کشته شدن 8 نفر از کارگران پروژه توتال فرانسه در موزامبیک
افراد مسلح در موزامبیک اخیراً هشت کارگر یک پروژه 20 میلیارد دلاری گاز مایع که طرف قرارداد یک پیمانکار فرعی با شرکت توتال فرانسه بودند را به قتل رسانده اند.
بزرگترین واردکننده گاز طبیعی جهان ۱۴ میلیارد دلار در تولید موزامبیک سرمایه گذاری می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / ژاپن / موزامبیک / گاز طبیعی / سرمایه گذاری
بزرگترین واردکننده گاز طبیعی جهان ۱۴ میلیارد دلار در تولید موزامبیک سرمایه گذاری می‌کند
دولت ژاپن با مشارکت بخش خصوصی حدود ۱۴.۴ میلیارد دلار (معادل ۱.۵ تریلیون ین) در توسعه گاز طبیعی مایع موزامبیک سرمایه‌گذاری خواهد کرد. 
چرا گویش مردم برزیل "پرتغالی" است؟!
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / اخبار "برزیل"
چرا گویش مردم برزیل "پرتغالی" است؟!
بسیاری از مردم جهان تصور می‌کنند، زبان پرتغالی فقط در ۲ کشور پرتغال و برزیل کاربرد دارد در حالیکه این زبان در ۹ کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد از جمله از پرتغال، برزیل، موزامبیک و ...
(تصاویر) عملیات انتقال ۲۴ شیر؛ بزرگترین پروژه احیای زیستگاه
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / شیر / آفریقای جنوبی / زیستگاه / حیات وحش / موزامبیک
(تصاویر) عملیات انتقال ۲۴ شیر؛ بزرگترین پروژه احیای زیستگاه
بزرگترین پروژه احیای زیستگاه شیرهای آفریقایی از آفریقای جنوبی به موزامبیک با انتقال 24 شیر صورت گرفت.
اینترنت بالونی Loon آلفابت در موزامبیک فعال می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
اینترنت بالونی Loon آلفابت در موزامبیک فعال می‌شود
اینترنت بالونی شرکت Loon به‌صورت محدود و در چند منطقه از موزامبیک به کاربران امکان دسترسی به اینترنت 4G خواهد داد.
پایان شگفتی‌سازی طوفان زرد به دست پلنگ موزامبیکی
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / کره شمالی / پرتغال / جام جهانی / با فوتبال در روزهای بدون فوتبال
پایان شگفتی‌سازی طوفان زرد به دست پلنگ موزامبیکی
تهران- ایرنا- پرتغال با درخشش اوزه‌بیو، فوق ستاره خود توانست باخت سه بر صفر برابر کره شمالی را در جام جهانی ۱۹۶۶ با برد پنج بر سه عوض و به نیمه‌نهایی این رقابت‌ها راه پیدا کند.
شبه نظامیان ۵۲ روستایی را در موزامبیک کشتند
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / موزامبیک
شبه نظامیان ۵۲ روستایی را در موزامبیک کشتند
پلیس موزامبیک اعلام کرد، حدود ۵۲ روستایی در استانی واقع در شمال این کشور به دست شبه نظامیان کشته شدند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
درحاشیه
ایران در فهرست وام صندوق پول نبود [شهروند] صندوق جهانی پول دیروز پرخبر بود. این نهاد مالی نخستین فهرست دریافت‌کنندگان وام کرونا را منتشر کرد که البته نام ایران در بین این 25 کشور نبود. صندوق پول اعلام کرده است که روند پرداخت وام را تا 80 کشور ادامه می‌دهد. به جز این، صندوق جهانی پول پیش‌بینی جدید خود را از رشد اقتصادی آن‌هم بعد از شیوع کرونا منتشر کرد. براساس پیش‌بینی تازه صندوق پول از رشد اقتصادی جهان، کرونا جهان را با بدترین بحران اقتصادی در 90‌سال گذشته مواجه می‌کند و اقتصاد جهان در ‌سال 2020 بیشتر از 3‌درصد کوچک می‌شود.  ایسنا به نقل از رویترز گزارش داده است که صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد با هدف تأمین مالی فوری برای مقابله با …
هشدار WHO درباره افزایش داروهای تقلبی کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۲
هشدار WHO درباره افزایش داروهای تقلبی کرونا
از مالزی تا موزامبیک نیروهای پلیس ده ها هزار ماسک و داروی تقلبی کشف و ضبط کردند که عرضه بسیاری از آنها با عنوان داروهای درمان و مقابله کروناویروس بوده است.
از دلال موزامبیکی تا یادآوری حمایت از تیم ملی ایران
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / تیم ملی فوتبال ایران / سرمربی تیم ملی / کارلوس کی روش / مارک ویلموتس / دراگان اسکوچیچ / منتقدین تیم ملی / یادداشت / آرتین زهرابی / ویژه
از دلال موزامبیکی تا یادآوری حمایت از تیم ملی ایران
ممنون و سپاسگزار همه آنهایی هستیم که سزاوارانه امروز حمایت از سرمربی تیم ملی را به ما خاطرنشان می کنند! البته این دوستان نمی دانند تیم ملی خط قرمز همیشگی ما بوده است.
ایران غرق در حادثه
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
ایران غرق در حادثه
ایران در سال2019 میان 7 کشوری قرار گرفت که پرهزینه‌ترین بلایای طبیعی مربوط به آب و هوا را در طول تاریخ خود تجربه کرده‌اند. طبق داده‌های پایگاه اطلاع‌رسانی بلایای طبیعی بین‌المللی، 7کشور پرهزینه‌ترین بلایای طبیعی مربوط به آب و هوا در طول تاریخ خود را در سال2019 تجربه کرده‌اند. جز ایران، کشورهای موزامبیک، پرتغال، آنگولا، زیمبابوه، باهاماس و آمریکا پرهزینه‌ترین حوادث مربوط به آب و هوا را پشت سر گذاشتند. در ایران، سال نوی 1398 با هفته‌ها باران و سیلاب آغاز شد که موجب کشته‌شدن 77 نفر و به‌بار‌آمدن 8.3میلیارد …
۱۳۹۸-۱۱-۰۵
عقبگرد شفافیت
سازمان شفافیت بین‌المللی شاخص ادراک فساد بین ۱۸۰ کشور جهان در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد. طبق داده‌های این سازمان، امتیاز ایران ۲۸ است که نسبت به سال ۲۰۱۸ تغییری ندارد؛ اما رتبه ایران با سقوط هشت پله‌ای، از ۱۳۸ به ۱۴۶ تنزل یافته و نام آن در کنار کشورهایی همچون آنگولا، موزامبیک و بنگلادش دیده می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ریخت و پاش عجیب در عروسی به سبک مردم کومور
مراسم جشن ازدواج در جزیره آفریقایی کومور به طور معمول تا دو هفته طول می‌کشد و ده‌ها هزار دلار هزینه برجای می‌گذارد. به گزارش فرارو، مجمع الجزایر 2 هزار و 200 کیلومتری کومور در جنوب شرقی آفریقا در آب‌های اقیانوس هند و در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد و متوسط درآمد سالانه در آن 1200 دلار است. ساکنان کومور مسلمان هستند و مراسم ازدواج در آنجا به شیوه اسلامی برگزار می‌شود. با این حال مجموعه‌ای از آداب و رسوم سنتی نیز طی دو هفته برگزاری مراسم به نمایش گذاشته می‌شود. برگزاری مراسمات عروسی موجب رونق کسب و کار در کومور شده است. بسیاری از خانواده‌ها هنگام شرکت در عروسی طلا و جواهرات دست ساز به عروس و داماد هدیه می‌دهند و از این رو شغل جواهرسازی در کومور رونق زیادی دارد. حسن عبدو 33 …
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / عروسی لاکچری / عروسی در آفریقا / تصویر روز
عروسی لاکچری در کومور
مجمع الجزایر کومور کشوری آفریقایی است واقع در اقیانوس هند که در ۱۹۰ مایلی شرق ساحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد و متوسط درآمد سالانه در آن ۱۲۰۰ دلار است. در تصاویر روز، عکس‌هایی از رقص و پایکوبی عروسی سنتی مردم کومور را ببینید. مجموعه‌ای از آداب و رسوم سنتی مراسم این جشن عروسی دو هفته برپاست و ده‌ها هزار دلار برای این مراسم خرج می‌شود. برگزاری مراسم عروسی موجب رونق کسب و کار در کومور شده است. بسیاری از خانواده‌ها هنگام شرکت در عروسی طلا و جواهرات دست‌ساز به عروس و داماد هدیه می‌دهند و از این رو شغل جواهرسازی در کومور رونق زیادی دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
حمله یک گروه مسلح به مینی بوسی در موزامبیک
در حمله یک گروه مسلح تندرو به مینی بوسی در شمال موزامبیک تعداد زیادی از افراد کشته شدند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
یک عکس، یک خاطره
مرگ پلنگ ‏شش‌سال پیش در چنین روزی، برابر پنجم ژانویه 2014 میلادی، اوزه بیو، فوتبالیست شهیر پرتغالی و نخستین برنده توپ طلای ‏اروپا در هفتادودو سالگی درگذشت. او که اصلیتی موزامبیکی داشت درخشش فوتبالی را از باشگاه بنفیکا آغاز کرد و آن را تا به ‏دست آوردن عنوان آقای گلی جام‌جهانی 1966 لندن با تیم‌ملی پرتغال ادامه داد. اوزه بیو در فرهنگ فوتبال جهان به «پلنگ ‏سیاه» شهره بود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
توقیف کشتی حامل هروئین و بازداشت شهروندان ایران
کشتی حامل هروئین توقیف گردید و 12 شهروند ایران که مظنون به حمل مواد مخدر هستند، در استان استان کابو دلگادو، واقع در شمال موزامبیک بازداشت شدند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
تصاویر / طبیعت بکر چهارمین جزیره بزرگ جهان را ببینید
جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار جزیره‌ای است واقع در جنوب شرق آفریقا، در میان آب‌های اقیانوس هند، شرق موزامبیک، پایتخت این کشور شهر آنتاناناریوو است. ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است. تجزیه ابرقاره گندوانا در حدود ۱۳۵ میلیون سال پیش بخشی از خشکی که ماداگاسکار جزئی از آن بود را از خشکی پیوسته آفریقا-آمریکای جنوبی جدا کرد. ماداگاسکار ۸۸ میلیون سال پیش از هند جدا شد و پس از آن هیچ گاه به خشکی های دیگر دنیا در اتصال نبوده‌است. این جدایی طولانی باعث شده تا اغلب گیاهان و جانورانش بی‌همتا باشند و در جای دیگری از دنیا پیدا نشوند. هستهٔ جمعیت ماداگاسکار که مالاگاشی نامیده می‌شوند ترکیبی از تیره‌های بانتو زبان آفریقا، عرب‌ها و مالایایی‌ها دانسته می‌شوند که این دو دسته اخیر در پی سفرهای بازرگانی دریایی …
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
زیبایی‌های آفریقای جنوبی در قاب 4K
«آفریقای جنوبی / South Africa» در جنوبی‌ترین قسمت قاره آفریقا و در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند است و دارای خط ساحلی طویلی است که 2500 کیلومتری است. آفریقای جنوبی با کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو هم‌مرز است. این کشور سه پایتخت متفاوت دارد: قوه مجریه در پرتوریا، پارلمان در کیپ تاون، و قوه قضائیه در بلوم فونتین مستقر است. پرجمعیت‌ترین شهر جمهوری آفریقای جنوبی شهر بزرگ ژوهانسبورگ است. زیبایی‌های آفریقای جنوبی را در قاب 4K می‌بینید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / موزامبیک
حمله تروریستی ۱۰ موزامبیکی را به کشتن داد
تهران - ایرنا - خبرگزاری مستقل موزامبیک روز شنبه گزارش داد که حمله تروریست ها به کامیونی در منتهی الیه شمال این کشور ۱۰ شهروند را به کام مرگ برد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / احزاب مخالف / موزامبیک
«نه» احزاب مخالف به نتیجه انتخابات در موزابیک
تهران - ایرنا - انتخابات سراسری موزامبیک ۲۱ مهر به رغم برخی تنش ها برگزار شد، اما احزاب مخالف دولت به نتیجه آن تمکین نکرده و امروز خواستار برگزاری مجدد انتخابات شدند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / رای گیری / موزامبیک
انتخابات موزامبیک، آزمایشی برای امکان تحقق صلح و دمکراسی
تهران - ایرنا - مردم موزامبیک امروز در حالی پای صندوق های رای رفتند تا در یک آزمون سیاسی سرنوشت ساز مجموعه ای از مسئولان کشورشان را از بالاترین مقام مجریه تا مقننه برای تصمیم سازی های کشور انتخاب کنند که همچنان در این کشور جنوب آفریقا شرایط نه جنگ و نه صلح حاکم است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / موزامبیک
برگزاری انتخابات موزامبیک در سایه تنش‌ها
در انتخابات امروز (سه‌شنبه) موزامبیک، به طور گسترده‌ای انتظار می‌رود حزب "فرلیمو" پیروزی را از آن خود کرده و به دهه‌ها حکمرانی خود در این کشور تداوم بخشد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / نفت و گاز / موزامبیک
گاز موزامبیک؛ بزرگترین سرمایه گذاری خصوصی در آفریقا
تهران- ایرنا- موزامبیک توسعه پروژه گاز طبیعی مایع این کشور را که بزرگترین سرمایه گذاری خصوصی در قاره آفریقا محسوب می شود به یک شرکت آمریکایی واگذار کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / کشورهای فقیر دنیا
۲۵ کشور فقیر دنیا را بشناسید
معیارهای جهانی تشخیص فقیرترین کشورهای جهان نشان می‌دهد اتیوپی، اوگاندا، افغانستان، موزامبیک، ماداگاسکار، نیجریه، بورکینافاسو، مالی، مالاوی، چاد، زیمبابوه، گینه و رواندا جزو کشورهای فقیر جهان به شمار می‌روند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / فقر
فقیرترین کشورهای جهان؛ از جزایر سلیمان تا اوگاندا
اعتمادآنلاین نوشت: معیارهای جهانی تشخیص فقیرترین کشورهای جهان نشان می‌دهد اتیوپی، اوگاندا، افغانستان، موزامبیک، ماداگاسکار، نیجریه، بورکینافاسو، مالی، مالاوی، چاد، زیمبابوه، گینه و رواندا جزو کشورهای فقیر جهان به شمار می‌روند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / نامیبیا / آفریقای جنوبی / رژیم صهیونیستی / آنگولا / موزامبیک
کلیسای آنگلیکن آفریقای جنوبی به جنبش تحریم رژیم صهیونیستی پیوست
تهران- ایرنا- «کلیسای آنگلیکن آفریقای جنوبی» (ACSA) از جنبش بین‌المللی «بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم» علیه رژیم صهیونیستی حمایت کرد و به آن پیوست.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / یونیسف / موزامبیک
طوفان جان یک میلیون کودک موزامبیکی را به خطر انداخت
تهران- ایرنا- صندوق اضطراری بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز سه شنبه اعلام کرد که بروز طوفان در موازمبیک، جان بیش از یک میلیون کودک را در این کشور به خطر انداخته است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / پاپ فرانسیس / موزامبیک / مسیحیان / واتیکان / رقص / آفریقا
(تصاویر) استقبال از پاپ با رقص
رهبر مسیحیان کاتولیک جهان مورد استقبال مردم موزامبیک قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / موزامبیک / پاپ فرانسیس
پاپ فرانسیس سفر خود به آفریقا را آغاز کرد
رهبر کاتولیک‌های جهان تور آفریقایی خود را امروز (چهارشنبه) با ورود به موزامبیک آغاز کرده است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۵
فعال یمنی: عربستان و امارات از هر انقلابی حتی در موزامبیک هراس دارند
فعال زن یمنی برنده جایزه صلح نوبل اظهار داشت که عربستان سعودی و امارات از هر انقلابی، حتی در موزامبیک هراس دارند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۳ / طوفان / طوفان موزامبیک
نیاز ۱۹۰ هزار موازمبیکی به کمک‌های بهداشتی در پی طوفان "کِنِت"
سازمان ملل متحد روز گذشته (پنج‌شنبه) اعلام کرد: نزدیک به ۱۹۰ هزار نفر در موزامبیک پس از وقوع طوفان "کِنِت" در این کشور نیازمند کمک‌های بهداشتی یا در معرض ابتلا به بیماری‌ هستند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
افزایش شمار قربانیان طوفان موزامبیک به 38 کشته
منابع خبری از افزایش تعداد تلفات طوفان هفته گذشته «کِنِت» در شمال موزامبیک به 38 کشته و 39 زخمی خبر دادند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
طوفان در موزامبیک با ۷۷ کشته و زخمی و تخریب ۳۵ هزار خانه
سازمان مدیریت بحران موزامبیک تلفات طوفان «کنث» در این کشور را ۷۷ کشته و زخمی و تخریب ۳۵ هزار خانه اعلام کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
سیل در موزامبیک؛ تعداد جان‌باختگان به ۳۸ نفر رسید
دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرده است که به دنبال جاری شدن سیل در شهر پمبا خانه های بسیاری تخریب شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
کمک های بشردوستانه سازمان ملل به موزامبیک رسید
سازمان ملل در چارچوب کمک های بشردوستانه 13 میلیون دلار کمک مالی در اختیار موزامبیک قرار داد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
سیل ویرانگر در آفریقای جنوبی +تصاویر
طوفان در شمال موزامبیک یک کشته و خسارت‌های مالی بسیاری برجا گذاشت. بنابر اعلام مقامات داخلی طوفان Kenneth که مناطقی از موزامبیک را درنوردیده تاکنون دست‌کم به کشته…
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
طوفان مرگبار کنت در موزامبیک + ویدئو
طوفان سهمگین در موزامبیک باعث مرگ پنج نفر شد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷ / طوفان / طوفان موزامبیک
طوفان در موزامبیک هزاران نفر را فراری داد
طوفان مهیب در موزامبیک ده‌ها هزار نفر را مجبور کرد تا محل زندگی خود را تخلیه کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
طوفان کنت این بار در سواحل شمالی موزامبیک
طوفان کنت پس از عبور از کومور و برجای گذاشتن ۳ کشته به شمال موزامبیک رسید. بیش از یک ماه پیش طوفان آیدای در موزامبیک بیش از هزار کشته برجای گذاشته بود.
۱۳۹۸/۰۱/۱۹
صدها هزار آواره و ۸۴۷ کشته در پی طوفان "آیدای"
صدها هزار نفر در پی طوفان "آیدای" و وقوع سیل‌های پس از آن در موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی آواره شده و با کمبود مواد غذایی، آب آشامیدنی و سرپناه مواجه‌ هستند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۹
زنده ماندن در موزامبیک بعد از سیل‎
میلیون‌ها نفر از مردم موزامبیک که از طوفان ایدای و سیل پس از آن جان به در برده اند، با شرایطی بحرانی برای ادامه زندگی مواجه هستند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۵
تولد معجزه‌آسای کودک موزامبیکی بالای درختی در میان سیل
یک زن موزامبیکی که خانه خود را در طوفان و سیل مرگبار ماه گذشته جنوب آفریقا از دست داده بود، فرزند خود را در میان سیل بالای یک درخت انبه به دنیا آورد. این مادر و دو فرزند خود که هم‌اکنون در یک پناهگاه مخصوص سیل‌زدگان سکونت دارند، مجبور می‌شود دو روز بالای درخت صبر کند تا سطح آب کاهش یافته و همسایه‌ها بتوانند به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و نجات‌شان دهند.
۱۳۹۸/۰۱/۰۶
توزیع کمک‌های غذایی در شرق موزامبیک از سوی نظامیان پرتغالی
توزیع کمک‌های غذایی در شرق موزامبیک از سوی نظامیان پرتغالی
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •