پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

چرخش تخمدان چیست؟ علائم و درمان


چرخش تخمدان وضعیتی است که در آن تخمدان از حالت عادی خود می چرخد. این شرایط برای فرد درد زیادی همراه دارد و باید سریعا به آن رسیدگی شود.
چرخش تخمدان
چرخش تخمدان وضعیتی است که در آن تخمدان و بخش‌هایی از لوله‌های فالوپ دور رگ‌های خون رسان به تخمدان می‌چرخند. در 70 درصد موارد مشکل در زنان بین 20 تا 39 سال دیده می‌شود. خطر ایجاد چرخش تخمدان در طی بارداری و یائسگی بیشتر است. فاکتورهای خطرساز دیگر عبارت‌اند از افزایش طول رباط تخمدان، بزرگ‌تر شدن تخمدان ( بیش از 6 سانتی‌متر )، کیست‌ها یا توده‌های تخمدان و بزرگ شدن جسم زرد در طول بارداری.
بیمارانی که دچار چرخش تخمدان شده‌اند اغلب دردی شدید و ناگهانی در یک سمت از پایین شکم خود حس می‌کنند و در 70درصد موارد این درد با حالت تهوع و استفراغ همراه است. اغلب از سونوگرافی داپلر برای تشخیص این وضعیت استفاده می‌شود.
علت و علائم چرخش تخمدان
علل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث چرخش تخمدان شود، از تغییر در شرایط عادی تخمدان تا اختلالات پیش رفته یا مادرزادی و حتی بیماری‌هایی که روی تخمدان‌ها یا لوله‌ها اثر گذاشته‌اند. تخمدان‌های عادی که تجربه‌ی اسپاسم یا تغییر در رگ‌های خونی در مجرای رحم را داشته‌اند می‌توانند دچار چرخش شوند. برای مثال اگر رگ‌های دهانه‌های رحم که به تخمدان‌ها متصل‌اند منقبض شوند تخمدان‌ها دچار چرخش خواهند شد.
اختلالات گسترش‌یافته در لوله‌های فالوپ مانند بزرگ‌تر شدن لوله‌ها از اندازه‌ی عادی و یا اختلال در لوله‌های متصل‌کننده‌ی رحم به تخمدان‌ها باعث چرخش تخمدان خواهند شد. بیماری‌هایی مانند کیست‌های تخمدان یا فیبروم، تومور تخمدان با لوله‌ها و زخم در هریک از تخمدان‌ها یا لوله‌ها سبب چرخش تخمدان خواهد شد.
علائم شناخته‌شده‌ی چرخش تخمدان درد شدید و یک‌طرفه در زیر شکم است که به پشت، پهلوها و ران پا تیر می‌کشد. حالت تهوع، استفراغ، اسهال و یبوست می‌تواند با درد همراه باشد. شاید بخش‌های زیر شکم بیمار حساس شده، کمی تب و افزایش ضربان قلب نیز داشته باشد.
تشخیص چرخش تخمدان
تشخیص چرخش تخمدان اغلب در اورژانس و توسط پزشک از روی دردهای شدید و ناگهانی بیمار داده می‌شود. ازآنجایی‌که در 20 درصد موارد چرخش در زنان باردار اتفاق می‌افتد پزشک ابتدا برای شما تست بارداری خواهد داد. مشاهدات سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن به دیدن حالت تخمدان و تشخیص پزشک کمک می‌کند. اغلب تشخیص با لاپاراسکوپی تأیید می‌شود.
درمان چرخش تخمدان
چرخش تخمدان نیاز به درمان دارد. گاه برای درمان نیاز به جراحی است و در مواردی که شدت کمی دارند از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. داروهایی برای کنترل درد به بیمار داده می‌شود.
پیشرفت
اگر چرخش تخمدان سریع تشخیص داده‌شده و درمان شود وضعیت خوبی خواهد داشت. بااین‌وجود اگر در تشخیص تأخیر وجود داشته باشد چرخش بدتر شده و جریان رگ‌های خونی به تخمدان‌ها متوقف می‌شود. نتیجه‌ی این مرگ بافت تخمدان خواهد بود. همچنین تشخیص دیر مشکل ممکن است باعث شود زن در باردار شدن با مشکل مواجه گردد.