پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

چهل هفته بارداری، دانستنی ها


تا حالا فکر کرده‌اید که چرا نوزادان در حدود 40 هفته بارداری به دنیا می‌آیند؟
شاید اولین جواب این باشد که بعد از این زمان سر نوزاد بیش از حد رشد کرده و بزرگ می‌شود و دیگر  نمی‌تواند از کانال زایمان عبور کند پس باید هر چه زودتر بیرون آید.
اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد یک دلیل پیچیده‌تر برای این زمان که تقریباً در همه انسان‌ها در یک حول و حوش است وجود دارد. بچه‌ها درست قبل از اینکه بدن مادر وارد مرحله خطرناکی از سوخت و ساز شود به دنیا می‌آیند. اندازه‌ی لگن علت تفاوت اصلی سن بارداری انسان با سایر پستانداران است.
 
البته با توجه به اندازه بدن ما مدت بارداری انسان کمی طولانی‌تر از حد انتظار است و حتی نوزاد متولد شده انسان بزرگتر از سایر پستانداران است.
در واقع عرض لگن تعیین‌کننده‌ی سن بارداری است. همچنین نه ماه زمان مناسب اتمام بارداری است زیرا انسان بیشتر از این مدت نمی‌تواند برای بارداری انرژی بگذارد. 40 هفته بارداری باعث کندتر شدن دوره تکامل فرزند آدمی نسبت به سایر پستانداران می‌شود.
شامپانزه در یک ماهگی می‌تواند سینه‌خیز رود در حالی که فرزند انسان در 7 ماهگی این توانایی را به دست می‌آورد. برای به دست آوردن توانایی‌های تکاملی یک نوزاد شامپانزه توسط نوزاد آدمی به 16 ماه بارداری نیاز است.