شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

شهری افسانه ای در دل كویر


كلوتهای شهداد كه از آن به عنوان بزرگترین شهر كلوخی جهان نام برده می شود در فاصله ۴۵كیلومتری شرق و شمال شرق شهداد شهرستان كرمان قرار دارد. مساحت این منطقه بیش از ۱۱هزار كیلومتر …

كلوتهای شهداد كه از آن به عنوان بزرگترین شهر كلوخی جهان نام برده می شود در فاصله ۴۵كیلومتری شرق و شمال شرق شهداد شهرستان كرمان قرار دارد. مساحت این منطقه بیش از ۱۱هزار كیلومتر مربع می باشد.به گفته كارشناسان گودترین نقطه ایران با ۵۶متر ارتفاع از سطح دریا در این كلوتها قرار دارد.كلوتهای شهداد یك عارضه طبیعی، بكر، زیبا و دیدنی هستند كه در اثر عوامل فرسایش طی سالیان دراز شكل گرفته و یك شهر افسانه ای را در دل دشت لوت بنا كرده اند.به گفته بیابان شناسان بیابان دشت لوت شهداد عجایب و شگفتیهایی دارد كه مردم ایران آنها را نشناخته اند. همچنین در هیچ جای دنیا كلوتهای زیبایی مانند كلوتهای شهداد وجود ندارد .به دلیل وجود تپه های تخم مرغی شكل در كویر شهداد كه به طور منظم چیده شده اند و همچنین نبود هیچ گونه حیات موجود زنده حتی باكتری، كویر شهداد را «كره ماه» نام نهاده اند .یكی از ژنرالهای انگلیسی در ایران در زمان قدیم پس از دیدار از كلوتها در خاطراتش می نویسد: آثار مهم كلوتها از عجایب طبیعت است و كسی كه از این منطقه عبور می كند از شگفتی آن به خود می لرزد و تصور می كند از میان قلعه هاو قصرهای جن و پری می گذرد و به نظر می رسد كه انسان در ساخت و ساز آنها دست داشته است.در داخل این كلوتها و در فاصله ۲۰كیلومتری آن منطقه ای عجیب تر با نام «گندم بریان» وجود دارد.

طول این منطقه ۴۸و عرض آن ۱۰كیلومتر و مساحت تقریبی آن ۴۸۰كیلومتر مربع می باشد.سطح این منطقه از گدازه های آتشفشانی سیاه رنگ پوشانده شده و رنگ تیره آن حرارت تابش خورشید را بیش از حد معمول جذب می كند.

در این منطقه به علت گرمای زیاد دانه گندم به حالت برشته و بو داده در می آید و به همین لحاظ به آن عنوان «گندم بریان» اطلاق شده است.این نقطه از كویر را كه دمای آن در تابستان به ۱۰۰ درجه سانتیگراد می رسد به عنوان گرمترین نقطه كره زمین ارزیابی می كنند. رود شور از دیگر جاذبه های بیابان لوت است كه به صورت مارپیچ از كوههای بیرجند سرچشمه می گیرد و با پیمودن ۲۰۰كیلومتر در اعماق كویر و حرارت بالای ۵۰درجه سانتیگراد به گود نمك در داخل كلوتها می ریزد.آب این رود بسیار شور است به حدی كه بعضی مواقع حركتش به سختی محسوس می شود و به دلیل بالا بودن غلظت نمك مانند ماست جاری است.وجود چنین آثار و شگفتیهای طبیعی در اعماق كویر شهداد و چشم انداز طبیعی، زیبا و منحصربفرد آن نیازمند برنامه ریزی برای جذب گردشگر به این خطه است. شهداد با هفت هزار سال تاریخ مستند یكی از كهن ترین تمدنهای بشری است، كه ۹۰ كیلومتری كرمان به عنوان وسیعترین بخش ایران شناخته شده است.