شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

یاسوئو فوکودا


یاسوئو فوکودا

یاسوئو فوکودا (۱۹۳۶-)
یاسوئو فوکودا در ژوئیه سال ۱۹۳۶ متولد شد.
او فرزند تاکئو فوکودا از نخست وزیران پیشین ژاپن است. او پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به استخدام شرکت نفتی ماروزن …

یاسوئو فوکودا (۱۹۳۶-)

یاسوئو فوکودا در ژوئیه سال ۱۹۳۶ متولد شد.

او فرزند تاکئو فوکودا از نخست وزیران پیشین ژاپن است. او پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به استخدام شرکت نفتی ماروزن پترلئوم درآمد (اکنون این شرکت بخشی از شرکت نفتی کاسمو اویل محسوب می‌شود).

او پیش از ورود به دنیای سیاست در این شرکت مراتب ترقی را طی کرد و به عنوان رییس یکی از بخش‌های شرکت ماروزن پترولئوم منصوب شد. او از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۴ از طرف این شرکت به آمریکا اعزام شد.

فوکودا در زمان نخست وزیری پدرش در سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ وارد دنیای سیاست شد.در سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۹ نیز مدیریت موسسه کینزایی که در امور تجاری فعالیت می‌کرد را به عهده داشت.

در سال ۱۹۹۰ فوکودا در پی کاندیداتوری خود در انتخابات به مجلس نمایندگان ژاپن راه یافت. او در سال ۱۹۹۷ به عنوان معاون رییس حزب لیبرال دموکرات ژاپن انتخاب شد او همچنین به وزارت کابینه ژاپن رسید و در۷ مه ۲۰۰۴ از مقام وزارت کابینه استعفا داد.

او پس از آن در مجلس سفلی ژاپن سمت نمایندگی خود را حفظ کرد. دلیل استعفای وی جنجال در رابطه با نظام پرداخت حقوق بازنشستگی در ژاپن ذکر شده است.بسیاری او را پس از کناره گیری جونیشیرو کوایزومی نخست وزیر پیشین ژاپن، کاندیدای اصلی ریاست حزب لیبرال دموکرات ژاپن می‌دانستند.[کوایزومی پس از پنج سال رفت]

اما فوکودا در ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۶ تصمیم خود مبنی بر عدم پذیرش این سمت را اعلام کرد و به جای او شینزو آبه به ریاست حزب لیبرال دموکرات و متعاقب آن نخست وزیری ژاپن رسید.

پس از استعفای شینزوآبه از مقام نخست وزیری ، فوکودا در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۷ به ریاست حزب لیبرال دموکرات ژاپن رسید و انتظار می‌رود به دلیل آنکه حزب مذکور دارای اکثریت در مجلس نمایندگان (مجلس سفلای ژاپن) است. یاسوئو فوکودا به عنوان نود و یکمین نخست وزیر ژاپن انتخاب شود.