شنبه, ۲ تیر, ۱۴۰۳ / 22 June, 2024
مجله ویستا

پس از ۷ سال, لیورپول واگذار خواهد شد


پس از ۷ سال, لیورپول واگذار خواهد شد

پس از آنكه «شیخ محمد» به عنوان پنجمین مرد ثروتمند جهان مالكیت باشگاه لیورپول را بر عهده گرفت, طرفداران لیورپول بر این باور بودند كه سرمایه این مرد اماراتی می تواند باشگاه را بار دیگر به اوج برساند

پس از آنكه «شیخ محمد» به عنوان پنجمین مرد ثروتمند جهان مالكیت باشگاه لیورپول را بر عهده گرفت، طرفداران لیورپول بر این باور بودند كه سرمایه این مرد اماراتی می تواند باشگاه را بار دیگر به اوج برساند.

مرد اماراتی به دنبال آن بود كه با سرمایه افسانه ای، بخت خود را در عالم فوتبال نیز بیازماید.روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف گزارش داد مرد عرب قصد آن را دارد ظرف مدت حداكثر ۷ سال باشگاه را واگذار نماید.دیلی تلگراف فاش كرد این موضوع در قرارداد منعقده بین باشگاه و

شیخ محمد نیز گنجانده شده است.

شركت سرمایه گذاری دوبی كه سرمایه گذار در ساخت ورزشگاه جدید لیورپول است، این قرارداد را یكی از شفاف ترین قراردادها می داند. ورزشگاه جدید باشگاه لیورپول در استنلی پارك و با سرمایه شركت سرمایه گذاری دوبی احداث خواهد شد.هنگامی كه پس از ۷ سال لیورپول مجدداً فروخته شود، سود زیادی نصیب سرمایه گذار می شود.

همچنین از سوی دیگر طبق آخرین آمار از هر سال سرمایه گذاری چیزی حدود ۲۵ درصد آن احیا می شود و این حكایت از آن دارد كه در این مدت باشگاه تنها به دنبال افزایش سرمایه است و برنامه ای برای جذب بازیكن جدید ندارد.علاوه بر این برخلاف «رومن آبراموویچ» در چلسی، «كلیزرس» در منچستریونایتد و «رندی لرنر» در آستون ویلا، شركت سرمایه گذاری دوبی تنها مالك باشگاه نخواهد بود؛ هرچند قرارداد مالكیت لیورپول به مرحله نهایی نرسیده است اما شركت سرمایه گذاری به دنبال آن است تا در كنار آنها سایر شركت های سرمایه گذاری نیز حضور داشته باشند.

به نظر می رسد چیزی در حدود ۳۰ درصد از ۹۰ درصد سهام سرمایه گذاری اماراتی به سرمایه گذاران شهر لیورپول تعلق بگیرد تا آنها در تیمشان سهمی داشته باشند. برخی از موارد ۷ صفحه ای قرارداد بین سرمایه داران لیورپول توزیع شده است تا آنها در صورت تمایل در مالكیت باشگاه سهیم باشند.

شركت سرمایه گذار دلایل خود را برای حضور در عرصه فوتبال اعلام كرده بود اما به دلیل آنكه این شركت از شركت های خاندان آل مكتوم حاكم و امیر دوبی است این مسأله را تقویت می كند كه حضور این خاندان ثروتمند در لیورپول با حضور «رومن آبراموویچ» در چلسی برابری می كند و هر باشگاهی دوست دارد كه اینچنین سرمایه گذارانی در رأس باشگاه حضور داشته باشند تا بدون دغدغه و فارغ از مسایل مالی بتوانند به فوتبال خود بپردازند.

مسلماً «دیوید مورس» رییس باشگاه لیورپول به این نكته واقف بوده كه دست به انتخاب آل مكتوم به عنوان سرمایه گذار زده است.همچنین آمریكایی هایی كه در تیم هاكی كانادا سرمایه گذاری كرده اند به دنبال در اختیار گرفتن لیورپول بوده اند.

شركت سرمایه گذار حضور در فوتبال انگلستان را «فرصتی» برای پیشرفت می داند و در بیانیه ای پس از در اختیار گرفتن لیورپول نوشته است:«شركت به دنبال فرصت سرمایه گذاری در لیورپول است تا بتواند دارایی های مخفی باشگاه را آزاد كند و در اختیار باشگاه قرار دهد. ما به این معتقدیم كه فرصت های بالقوه زیادی برای حضوری پرفروغ تر در ورزشگاه آنفیلد وجود دارد؛ زیرا آنفیلد در حال حاضر از نظر ورزشگاه و امكانات رفاهی چیزی از سایر باشگاه ها كمتر ندارد.از طرفی دیگر حضور مردان ثروتمند خاورمیانه در لیگ برتر فوتبال انگلستان باعث می شود ذهنیت ورزشی منفی برخی از مردم اروپا نسبت به مردمان خاورمیانه بهبود یابد.

نرخ سود در ابتدای قرارداد ۳/۱۹ درصد اعلام شده است و شركت سرمایه گذار امیدوار است ظرف مدت ۵ سال بتواند نرخ سود خود را به ۲۹ درصد برساند. ۳ بانك ایرلند، آر بی اس و بانك آمریكا تمایل خود را برای سرمایه گذاری اعلام كرده اند.

برای ساخت ورزشگاه جدید ۲۴۰ میلیون پوند بودجه در نظر گرفته شده است و همچنین لیورپول، پیمانكار را ملزم كرده است كه ورزشگاه را در تاریخ مقرر تحویل دهد و هر هفته كه از تحویل بگذرد و تأخیر داشته باشد، پیمانكار ۹۵۰ هزار پوند غرامت بپردازد. ورزشگاه جدید ۶۱ هزار نفر گنجایش دارد كه با ظرفیت ورزشگاه امارات آرسنال برابر است.باید دید تا آخر فصل، لیورپول می تواند به جایگاهش با تكیه بر پول آل مكتوم برسد و همچون چلسی متحول شود یا ...