شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی دنیا را بشناسید


پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی دنیا را بشناسید

مهم‌ترین پرسشی که ممکن است فکر هر دانشجویی را به خود مشغول کند، این است که آیا رشته‌ای که برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب کرده، بازار کار قابل اطمینانی در جامعه دارد تا …

مهم‌ترین پرسشی که ممکن است فکر هر دانشجویی را به خود مشغول کند، این است که آیا رشته‌ای که برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب کرده، بازار کار قابل اطمینانی در جامعه دارد تا بعد از فارغ‌التحصیلی بتواند در کوتاهترین زمان شغل مناسب خود را پیدا کند؟

این پرسش‌ها دغدغه مشترک همه دانشجویان در سراسر دنیاست. اگر هنوز رشته تحصیلی دانشگاهی خود را انتخاب نکرده‌اید، بد نیست این مطلب را که به پرطرفدارترین و پول‌سازترین رشته‌های دانشگاهی در تمام دنیا اختصاص دارد، بخوانید.

حسابداری

امروزه رشته حسابداری جزو پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دنیا محسوب می‌شود، در دنیای امروز یک حسابدار حرفه‌ای و باتجربه حتی برای مدتی کوتاه هم بیکار نمی‌ماند، رشته حسابداری همیشه و در هر حال بازار کار دارد.

متوسط حقوق سالانه یک حسابدار حرفه‌ای گاهی به ۵۰ هزار و ۳۱۶ دلار (حدود ۱۷۰ میلیون تومان) هم می‌رسد.

مدیریت

امروزه کارخانه‌ها، شرکت‌ها و موسسات بسیاری در دنیا برای به‌دست آوردن یک مدیر باتجربه، متخصص و حرفه‌ای با یکدیگر رقابت می‌کنند زیرا داشتن یک مدیر لایق شانس بزرگی است که نباید آن را از دست داد، یک مدیر موفق در کارش سالانه حداقل ۵۳ هزار و ۴۸ دلار (حدود ۱۸۰ میلیون تومان) درآمد دارد.

علوم رایانه

رشته‌های مرتبط با کامپیوتر سال‌های اخیر بازار بسیار خوبی داشته و به‌دلیل ارتباط با حرفه‌های خاص و نیاز به مهارت‌های منحصربه‌فرد، همیشه مورد توجه علاقه‌مندان به این رشته قرار ‌گرفته‌ است.

علوم ارتباطات

نه فقط در دنیا بلکه در کشور ما نیز طی سال‌های اخیر رشته تحصیلی علوم ارتباطات متقاضیان فراوانی پیدا کرده است. تا وقتی نیاز به ارتباطات، اخبار و اطلاعات در دنیای امروز احساس می‌شود، رشته تحصیلی علوم ارتباطات اجتماعی نیز همچنان جزو رشته‌های پرطرفدار خواهد ماند.

طراحی گرافیک

رنگ و لعاب دادن به صفحات در فضای مجازی یا کتاب‌ها و روزنامه‌ها، کار جذابی است که فقط فارغ‌التحصیلان رشته طراحی و گرافیک از عهده آن برمی‌آیند.

با توجه به اهمیتی که این رشته و بازار کار آن در دنیای امروز پیدا کرده است، پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای این رشته تحصیلی حد فاصل سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ با افزایش ۶۱ درصدی مواجه باشد.

مهندسی مکانیک

گرچه بازار کار مهندسان مکانیک نسبت به فارغ‌التحصیلان حسابداری یا علوم رایانه رونق کمتری دارد ، اما حقوق و مزایای مهندسان مکانیک شاغل بالاتر است.

متوسط حقوق سالانه مهندسان مکانیک شاغل ۶۰ هزار و ۷۳۰ دلار است.

مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت در عین حال که از جذاب‌ترین رشته‌های تحصیلی دانشگاهی دنیاست، جزو سخت‌ترین رشته‌ها هم محسوب می‌شود.

امروزه در سراسر دنیا شرکت‌های حفاری برای اجرای پروژه‌های خود به نیروهای متخصص و باتجربه نیازمندند و این رشته نیز در تمام دانشگاه‌های معتبر جدی گرفته شده است.

پوران محمدی