سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

انفجار در ساختمان نخست وزیر جمهوری اسلامی: قتل باهنر و رجایی (در این روز ۳۰ اوت)


سی ام اوت مصادف است با سالروز قتل محمد جواد باهنر سومین نخست وزیر جمهوری اسلامی در انفجار عمدی دفتر نخست وزیری در سال ۱۹۸۱ (هشتم شهریور۱۳۶۰ خورشیدی). باهنر نخستین كرمانی بوده …

سی ام اوت مصادف است با سالروز قتل محمد جواد باهنر سومین نخست وزیر جمهوری اسلامی در انفجار عمدی دفتر نخست وزیری در سال ۱۹۸۱ (هشتم شهریور۱۳۶۰ خورشیدی). باهنر نخستین كرمانی بوده است كه در طول تاریخ ایران تا مقام ریاست دولت بالا رفته بود.

در این رویداد، علاوه بر باهنر، چند تن دیگر از جمله محمدعلی رجایی رئیس جمهور وقت جان سپردند. انفجار، اندكی پس از آغاز جلسه شورای امنیت كشور روی داده بود. طبق گزارش های منتشره، رجایی در آغاز جلسه باهنر را به عنوان نخست وزیر به حاضران در جلسه معرفی كرده بود و گفته بود كه از آن پس جلسات شورای امنیت كشور به ریاست باهنر تشكیل می شود. این گزارش ها حكایت دارد كه مواد منفجره در یك كیف قرار داده شده بود كه به صورت بمب ساعتی عمل كرد. چون رئیس حراست نخست وزیری (مسئول ضبط مذاكرات جلسه و گزارش های مطرح شده در آن) اندكی پیش از انفجار، به طور غیر منتظره از جلسه و ساختمان نخست وزیری خارج شده بود و دیگر اثری از او به دست نیامد، انگشت اتهام به سوی او اشاره شده است. گفته شده است كه كیف حاوی مواد منفحره نیز متعلق به او بود. وی با آن كیف و ضبط صوت بزرگ خود به اطاق جلسه رفته بود.

محمد جواد باهنر كه از فعالان انقلاب سال ۱۳۵۷ بود هنگام فوت ۴۴ ساله بود. وی پیش از انقلاب از مدرسان و مولفان فقه و شرعیات اسلامی در وزارت فرهنگ (بعدا آموزش و پرورش) كشور بود.

قبل از انفجار نخست وزیری، چند توطئه از این دست در تهران برضد مقامات جمهوری اسلامی صورت گرفته بود از جمله انفجار در جلسه سران حزب جمهوری اسلامی و نیز انفجاری که منجر به مجروح شدن آیت الله خامنه ای شده بود. مقامات جمهوری اسلامی این سه انفجار را کار عوامل یک گروه دانسته اند.