پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید


عفونت کلیه را سریعا درمان کنید

یکی از بیماری های کلیه که ممکن است باعث از دست رفتن و تخریب کلیه ها شود, عفونت کلیه یا پیلونفریت است در واقع, به علت احتمال بالای آسیب به کلیه ها به دنبال عفونت, درمان عفونت ادراری جزء اورژانس های ارولوژی محسوب می شود

یکی از بیماری های کلیه که ممکن است باعث از دست رفتن و تخریب کلیه ها شود، عفونت کلیه یا «پیلونفریت» است. در واقع، به علت احتمال بالای آسیب به کلیه ها به دنبال عفونت، درمان عفونت ادراری جزو اورژانس های ارولوژی محسوب می شود.پیلونفریت حاد نوعی عفونت باکتریایی کلیه است که سبب التهاب بافت و لگنچه کلیه می شود.

شایع ترین علت ایجاد عفونت حاد کلیه، نوعی باکتری است که از بخش های پایینی دستگاه ادراری به بالا صعود می کند و سبب درگیری کلیه می شود.وجود ریفلاکس ادراری یا برگشت ادرار به کلیه نیز موجب افزایش خطر پیلونفریت حاد می شود.

البته به دنبال عفونت های خونی با عامل میکروبی نیز ممکن است آبسه و عفونت کلیه رخ دهد. خانم ها به علت کوتاه بودن مجرای ادراری و ساختار بدن و نزدیکی سوراخ ادراری به سوراخ واژن و مقعد که هر دو منشا آلودگی محسوب می شود، بیشتر در معرض خطر عفونت کلیه قرار دارند.البته به جز خانم ها، کودکانی که مبتلا به برگشت ادراری هستند نیز در خطر عفونت ادراری قرار دارند.در این دسته از کودکان به علت برگشت ادرار از مثانه به کلیه ها، ادرار عفونی می شود و باکتری را به کلیه ها رسانده و باعث عفونت کلیه و آسیب به آن می شود.

در واقع، امروزه شایع ترین علت از کارافتادن کلیه و آسیب کلیه های اطفال ناشی از برگشت ادرار از مثانه به کلیه و عفونت کلیه ناشی از این برگشت ادراری است. در افرادی که مبتلا به عفونت های مقاربتی از قبیل سوزاک، سیفلیس و ایدز هستند نیز به علت آلوده شدن مجرای تناسلی، باکتری به تدریج به طرف کلیه ها حرکت کرده و کلیه ها را با عفونت درگیر و تخریب می کند.

را ه های انتقال عفونت به کلیه

میکروب های عفونت زا معمولا از قسمت های پایینی دستگاه ادراری به کلیه رفته و ایجاد عفونت می کنند. البته این حالت در صورت وجود انسداد در مسیر ادراری بر اثر سنگ یا اختلال ساختمانی یا اختلال عملکرد دستگاه ادراری و برگشت ادراری بیشتر اتفاق می افتد.البته انتشار عفونت از طریق خون در نوزادان در بروز عفونت کلیه نقش مهمی دارد. انتشار از طریق کانال لنفاوی نیز ممکن، اما نادر است. از سوی دیگر، انتشار مستقیم عفونت از اعضای مجاور مثلا در آبسه داخل شکمی یا بیماری التهابی لگنی ممکن است در مواردی اتفاق بیفتد.

نشانه های عفونت حاد کلیه

اگر به طور ناگهانی دچار تب و لرز، درد یک طرفه یا دو طرفه پهلو و علائمی چون سردرد، درد عضلانی و ضعف عمومی و بی حالی شدید، باید برای بررسی علت بروز این عوارض به متخصص کلیه مراجعه کنید. همچنین سوزش و تکرر ادرار، نیاز فوری به ادرار کردن، ادرار کدر و خونی و بدبو در کنار تهوع و استفراغ باید جدی گرفته شود. در بچه ها و نوزادان علاوه بر علائم فوق، بی حالی و عدم شیرخوردن و عدم مکیدن پستان مادر می تواند از علائم عفونت کلیه باشد.در سنین پایین و در بچه ها کاهش وزن و عدم رشد بچه ها می تواند نشانه عفونت کلیه باشد.البته تشخیص عفونت کلیه با انجام آزمایش خون و کشت ادرار ممکن است و در موارد مشکوک یا عارضه دار نیز از سی تی اسکن و سونوگرافی برای تشخیص قطعی عفونت استفاده می شود.

درمان آنتی بیوتیکی عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه با آنتی بیوتیک صورت می گیرد و پس از انجام آزمون های حساسیت میکروب به این داروها، در صورت لزوم دارو عوض شده و درمان طی ده تا چهارده روز ادامه می یابد.در صورتی که بیمار، بدحال باشد، در بیمارستان بستری شده و تزریق آنتی بیوتیک برای وی انجام می شود. البته بعد از سه تا پنج روز نیز آنتی بیوتیک خوراکی داده می شود و تا ۱۴ روز ادامه پیدا می کند. اگر کشت خون بیمار مثبت باشد نیز دوره درمان طولانی تر خواهد بود.

در صورت وجود آبسه کلیه، انسداد مسیر ادراری یا اختلال دستگاه ادراری این عوامل باید برای درمان موثر برطرف شود.معمولا پیلونفریت حاد در بالغین، اسکار کلیوی یا آسیب پایدار بر جای نمی گذارد، ولی در کودکان به علت کامل نشدن رشد کلیه، عفونت کلیه می تواند اسکار ایجاد کند و به طور دائم عملکرد کلیه را مختل نماید.

عفونت مزمن کلیه خطرناک تر است

عفونت مزمن کلیه از حاد بسیار خطرناک تر است، چرا که این نوع عفونت با ایجاد اسکار و آتروفی (کوچک شدن) کلیه که به نارسایی کلیه می انجامد، مشخص می شود.در صورتی که عفونت حاد وجود نداشته باشد بیمار، بدون علامت خواهد بود و بعد از ایجاد نارسایی کلیه، علائم مربوط به آن و افزایش فشار خون ظاهر خواهد شد. البته اختلال زمینه ای دستگاه ادراری در کنار عفونت های مکرر از عوامل ایجاد عفونت مزمن کلیه محسوب می شود. همچنین عواملی مانند دیابت، سنگ کلیه و آسیب کلیه ناشی از داروها نیز گاهی در بروز عفونت کلیه دخالت دارند.

عواملی که خطررا زیاد می کنند

کاهش قدرت ایمنی بدن در سرطان ها، ایدز و بیماری های مزمن، برگشت ادرار از مثانه به کلیه ها مخصوصا در کودکان، انسداد در مسیر خروجی ادرار از کلیه ها، به عنوان مثال در بزرگی پروستات در مردان، تنگی مجرای ادرار، تنگی لوله حالب (میزنای) در محل اتصال آن به کلیه و مثانه، مثانه عصبی (نوروژنیک) که در آن، ادرار فرد کامل خارج نمی شود و در مثانه باقی می ماند. حاملگی در خانم ها نیز از عوامل مستعد کننده عفونت کلیه ها می باشد.